Artykuły,Publicystyka

K. Kowalewski: Huby, czyli o stymulacji malezyjskiej e-gospodarki

W latach 2012-2017, według danych CB Insights, Singapur zanotował dopływ inwestycji w sektorze technologicznym rzędu 7.2 miliarda dolarów, a Indonezja 4.6 miliarda dolarów. W tym samym raporcie Malezja osiągnęła jedynie 1.3 miliarda dolarów.

Malezja od dawna boryka się także z przedsiębiorczością na niskim poziomie wśród obywateli oraz drenażem mózgów. Khailee Ng, urodzony w Malezji partner zarządzający w VC (Venture Capital, fundusze zajmujące się inwestycjami w przedsiębiorstwa we wczesnych fazach rozwoju; startupy) o nazwie 500 Startups, twierdzi, że taki stan rzeczy jest konsekwencją niedostatecznej promocji rządowego wsparcia, z których nikt nie korzysta, choć są dostępne od dekady. Dodaje, że kapitał ludzki istnieje, lecz wielu młodych ludzi opuszcza Malezję w poszukiwaniu perspektyw na pracę poza korporacjami.

Zainaugurowany z początkiem 1996 roku, Multimedia Super Corridor (MSC) to projekt specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) oraz fizycznego ośrodka high-tech. Z rządowej wypowiedzi wynika, że MSC jest głównym elementem w procesie wprowadzenia Malezji w XXI wiek i oparty jest na taktyce żabich skoków (ang. leapfrogging), czyli przeskakiwaniu zwyczajowych etapów rozwoju na rzecz bardziej współczesnej technologii (typowy przykład: pomijanie tworzenia telefonii kablowej na rzecz sieci komórkowej w krajach, gdzie w ogóle nie istnieje infrastruktura telefoniczna).

Za rozwój malezyjskiej e-gospodarki odpowiada założona latem 1996 roku rządowa agencja Malaysia Digital Economy Corporation (MDEC). Poza przejęciem MSC odpowiadała za projekty takie jak Cyberjaya (cyber-zwycięstwo), ośrodek technologiczny na wzór kalifornijskiej Silicon Valley, a także Putrajaya, siedziba rządu.

Ogłoszony w tym roku plan gospodarczy Malaysia’s eCommerce roadmap przewiduje podwojenie wzrostu malezyjskiego rynku e-commerce oraz znaczne zwiększenie jego udziału w PKB Malezji do ponad 50 miliardów dolarów do 2020 roku.

Na początku 2017 roku prezes chińskiego konglomeratu Alibaba Jack Ma ogłosił wraz z premierem Malezji Najib Razakiem, utworzenie Digital Free Trade Zone (DFTZ). Centralnym elementem DFTZ jest eWTP, czyli electronic World Trade Platform, której celem ma być znaczne ułatwienie handlu elektronicznego między państwami na płaszczyznach takich jak prawo, logistyka czy też transport. Jej oficjalny start przewidziany jest na początek roku 2019. Przedsięwzięcie spotkało się z krytyką ze strony m. in. lokalnych firm, a także środowisk alterglobalistycznych (przeciwnych generalnej koncepcji Free Trade Zones w kontekście Azji i Pacyfiku, zważając na konotacje z kryzysem w regionie z 1997). W raporcie przygotowanym przez amerykańską telewizję CNBC uwagę zwraca się na możliwy monopol Alibaby oraz faworyzowanie chińskich podwykonawców w kontekście działań operacyjnych.

Drugie potwierdza Wan Saiful Wan Jan, senior fellow ISEAS-Yusof Ishak Institute, w raporcie z 2017 roku.

Pod koniec 2017 roku, MDEC ogłosiło kolejną inicjatywę — Malaysia Digital Hub (MDH). Na wzór popularnych na całym świecie akceleratorów przedsiębiorstw, mają oferować fizyczną przestrzeń do spotkań i wydarzeń, a także środowisko operacyjne złożone z ulg podatkowych, specjalistycznej pomocy merytorycznej oraz komunikacji między samymi przedsiębiorcami.

Zalety dla firm obejmują 10-letnie zwolnienie z płacenia podatków, 24-proc. CIT, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, czy też przyznawane nawet do 15 lat wsparcie rządowe.

W 2018 roku MDEC ma przeznaczyć 250 milionów dolarów dla wybranych VC. Wcześniej inwestycje w Malezji bezpośrednio podejmowały przede wszystkim Khazanah Nasional, rządowy fundusz Malezji, oraz KWAP, narodowy fundusz emerytalny.

Z uwagi na wysokie ryzyko, powyższe przeważnie stroniły od inwestycji w przedsiębiorstwa we wczesnych fazach rozwoju. Ekosystem tworzony przez MDEC ma zaoferować funduszom oraz inwestorom doświadczenie sprowadzonych funduszy VC w bardziej ryzykownych inwestycjach.

Tanu Pandey oraz Joji Thomas Philip zauważają podobieństwo pomysłu do manewru singapurskiej fundacji NRF (National Research Foundation), w którym na rzecz przyspieszenia rozwoju sceny startupowej, przeznaczyła w 2008 roku po 10 milionów dolarów wybranych funduszy VC.

Yasmin dodaje, że działania MDEC nie są konkurencyjne dla Singapuru ani innych państw członkowskich ASEAN, ponieważ nie jest to gra o sumie zerowej.

 

Konstanty Kowalewski

 

 

Bibliografia:

https://www.cbinsights.com/research/southeast-asia-tech-financing-trends-investors/

https://www.emeraldinsight.com/doi/abs/10.1108/17561391211200939?mobileUi=0&journalCode=jce

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/19761597.2008.9668649

http://www.southeast-asia.atkearney.com/documents/766402/12784442/Malaysias-National-eCommerce-Strategic-Roadmap-2017.pdf/e5d85a87-0845-4d3b-8b7a-21923cfca3fd

http://www.freemalaysiatoday.com/category/nation/2018/02/13/report-digital-free-trade-zone-may-hurt-local-firms/

https://mdec.my/msc-malaysia/mdh

https://www.malaysiadigitalhub.my/

https://www.digitalnewsasia.com/business/budget-2017-focus-malaysia%E2%80%99s-digital-economy

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-21/malaysia-tells-tech-entrepreneurs-to-give-it-a-second-look

http://www.straitstimes.com/asia/se-asia/alibaba-launches-electronic-trading-hub-in-malaysia

https://www.mdec.my/news/mdec-introduced-malaysia-digital-hub%E2%84%A2-and-malaysia-tech-entrepreneur-programme-to-drive-the-growth-of-digital-economy

https://www.opengovasia.com/articles/mdec-announces-fifth-malaysia-digital-hub-as-part-of-initiative-to-foster-startup-ecosystem

https://www.paih.gov.pl/20130925/malezja_przyglada_sie_polsce

https://www.paih.gov.pl/20151027/z_biznesem_do_malezji

https://www.paih.gov.pl/20151117/mozliwosci_biznesowe_w_malezji

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia
K. Kowalewski: Huby, czyli o stymulacji malezyjskiej e-gospodarki Reviewed by on 9 kwietnia 2018 .

W latach 2012-2017, według danych CB Insights, Singapur zanotował dopływ inwestycji w sektorze technologicznym rzędu 7.2 miliarda dolarów, a Indonezja 4.6 miliarda dolarów. W tym samym raporcie Malezja osiągnęła jedynie 1.3 miliarda dolarów. Malezja od dawna boryka się także z przedsiębiorczością na niskim poziomie wśród obywateli oraz drenażem mózgów. Khailee Ng, urodzony w Malezji partner

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź