Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: Przegląd chiński #9 (29.02-04.03)

„Zielone fundusze” jednym z głównych tematów spotkania w ramach G20

Jak podaje Dziennik Ludowy (人民日报, Rén​mín​ Rì​bào), jednym z ważniejszych tematów zeszłotygodniowego spotkania ministrów finansów oraz prezesów banków reprezentujących państwa członkowskie G20, były tzw. „zielone fundusze” (绿色金融, lǜ​sè jīn​róng). Są to wszelkie inicjatywy i projekty, które mają przynieść efekt proekologiczny. Dla sektora bankowego „zielone fundusze” definiuje się jako wszelkie usługi rozważające czynniki środowiskowe i prowadzące do jego odnawialności. Podczas spotkania ustalono, że zostanie powołana specjalna grupa, która zajmie się analizą sektora „zielonych funduszy”. Jej ustanowienie było specjalnym życzeniem prezesów banków oraz ministrów finansów, którzy stwierdzili, że istotną kwestią jest monitorowanie sytuacji i rozwój mechanizmu „zielonych funduszy”, jak również stwierdzenie jakie bariery mogą napotkać na rynku. Analizy będą oparte o doświadczenia każdego kraju na podstawie badań przez niego prowadzonych nad usprawnieniem systemów finansowych oraz promowaniem zielonych inwestycji w sektorze prywatnym. Bank Centralny ustalił, że najważniejszym zadaniem, przed jakim będą stały grupy analityczne, jest kontrolowanie zielonych systemów bankowych, zielonych kredytów oraz funkcjonowania instytucji inwestycyjnych.

http://env.people.com.cn/n1/2016/0302/c1010-28163384.html

Nowa siedziba Nowego Banku Rozwoju w RPA

Pod koniec marca bieżącego roku ma zostać otwarta kolejna siedziba Nowego Banku Rozwoju powołanego przez państwa należące do grupy BRICS. Jednostka będzie się znajdować w stolicy Republiki Południowej Afryki – Johannesburgu. Do zadań banku należy udzielanie odpowiedniego wsparcia dla inicjatyw infrastrukturalnych oraz wszelkich projektów rozwijających kraje członkowskie. Twierdzi się, że instytucja jest pewnego rodzaju przeciwwagą dla Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które zostały powołane do życia po II wojnie światowej. Spodziewaną innowacją ma być wypłacanie pieniędzy w walutach kraju, któremu udzielana jest pożyczka, co jest niespotykane, gdyż np. Bank Światowy udziela wsparcia wyłącznie w  dolarach amerykańskich. Ponadto twierdzi się, że interesanci powinni zachęcać ludność cywilną oraz think tanki do pomocy władzom w budowaniu pozycji banku. Do tej pory RPA zaproponowało kilka projektów, które miałyby zostać wsparte przez bank, m.in. budowę elektrowni wodnej w Republice Kongo.

http://finance.sina.com.cn/stock/t/2016-02-29/doc-ifxpvzah8335652.shtml

http://world.people.com.cn/n1/2016/0301/c1002-28162110.html

http://news.cqnews.net/html/2016-03/01/content_36448072.htm

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Sesja plenarna Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych

W sobotę premier Li Keqiang otworzył obrady sesji plenarnej Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Na wstępie wygłosił mowę dla blisko 3000 osób zebranych w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Podkreślił w niej m.in., że gospodarka chińska w zeszłym roku borykała się z wieloma poważnymi problemami. W chwili obecnej Państwo Środka postawiło sobie za cel podniesienie wzrostu gospodarczego do poziomu 7% (z 6,5%), ale również nie zapomina o ciągłej niestabilnej sytuacji na rynku światowym. Przyjmuje się też, że w ciągu najbliższych pięciu lat średni wzrost gospodarczy będzie na poziomie 6,5%. Ponadto premier obiecał utworzenie nowych miejsc pracy, aby obniżyć bezrobocie oraz skupić się na rozwoju infrastruktury. Li Keqiang przypomniał, że mimo kryzysu światowego Chińska Republika Ludowa jest drugą gospodarką na świecie. „Rozwój naszego kraju stawia czoła większej ilości trudności dlatego musimy być nastawieni na stoczenie ciężkiej walki”, podkreślił Li. Plan przewiduje również przeznaczenie 800 mld juanów (około 129 mld dolarów) na rozbudowę trakcji kolejowych w 2016 roku oraz 1,65 biliona juanów (253 mld dolarów) na budowę dróg. Pekin planuje również zwiększyć ilość pieniędzy na cele wojskowe o 7,6%. Li Keqiang wspomniał również o przeobrażaniu Chin w gospodarkę konsumpcyjną. Zwrócił również uwagę na tzw. „przedsiębiorstwa zombie”, które nie produkują i znajdują się w stanie zawieszenia.

http://news.sina.com.cn/c/nd/2016-03-05/doc-ifxqaffy3631504.shtml

http://finance.sina.com.cn/china/gncj/2016-03-05/doc-ifxqafha0388674.shtml

http://online.wsj.com/public/resources/documents/NPC2016_WorkReport_Chinese.pdf

Chiny przeciwko niepodległemu Tajwanowi

W sobotę sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping powiedział chińskim prawodawcom, że polityka względem Tajwanu pozostaje ciągle taka sama bez względu na zmianę polityczną. Nowa prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen ma zostać zaprzysiężona w maju bieżącego roku i już teraz powątpiewa, czy będzie możliwe utrzymanie relacji między Chinami kontynentalnymi a Tajwanem na dotychczasowym poziomie. Podczas panelu dyskusyjnego z prawodawcami z Szanghaju Xi powiedział, że ważne jest utrzymanie pokojowych stosunków między kontynentem a Tajwanem. Wezwał również mieszkańców Szanghaju oraz wszystkich prowincji u ujścia rzeki Jangcy, gdzie mieści się wiele tajwańskich przedsiębiorstw, do promowania pokojowej atmosfery. Sekretarz generalny powołał się jednocześnie na Konsensus z 1992 roku (porozumienie między władzami Chin kontynentalnych a Tajwanu w sprawach jedności Chin), w którym wspomina się m.in. o tym, że integracja między Chinami a Tajwanem ma przyczynić się do wzmocnienia więzi gospodarczych.

http://www.chinanews.com/tw/2016/03-05/7785552.shtml

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: Przegląd chiński #9 (29.02-04.03) Reviewed by on 6 marca 2016 .

„Zielone fundusze” jednym z głównych tematów spotkania w ramach G20 Jak podaje Dziennik Ludowy (人民日报, Rén​mín​ Rì​bào), jednym z ważniejszych tematów zeszłotygodniowego spotkania ministrów finansów oraz prezesów banków reprezentujących państwa członkowskie G20, były tzw. „zielone fundusze” (绿色金融, lǜ​sè jīn​róng). Są to wszelkie inicjatywy i projekty, które mają przynieść efekt proekologiczny. Dla sektora bankowego „zielone fundusze”

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź