Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: przegląd chiński #27

Relacje chińsko-greckie: Grecja niezawodnym partnerem ChRL

Podczas wizyty greckiego premiera Alexisa Tsiprasa w Pekinie przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej podkreślił, że to właśnie Grecja jest najbardziej niezawodnym partnerem Chin w całej Unii Europejskiej. Pięciodniowa wizyta Tsiprasa obrała sobie za cel zachęcenie potencjalnych inwestorów do lokowania kapitału w Grecji. W swoim przemówieniu Xi Jinping podkreślił, że wizyta odbyła się w ważnym dla relacji na linii Pekin-Ateny punkcie, oba państwa są związane partnerstwem już od 10 lat. Za przykład współpracy podał on porozumienie greckiego rządu z chińskim gigantem – firmą China Cosco Holdings Co. Jest to krok, dzięki któremu Ateny wzbogacą się o setki milionów euro, a także przekształcą port Pireus w centrum logistyczne pomiędzy Chinami a Europą. Analitycy ocenili chińską inwestycję w Pireusie jako kluczowy krok w realizacji programu „One Belt, One Road” związanego z budową Nowego Jedwabnego Szlaku. Xi Jinping dodał, że dzięki współpracy na różnych płaszczyznach Grecja bez wątpienia się rozwinie: „Jestem pewien, że dzięki Pireusowi otworzą się nowe możliwości dla relacji Pekin-Ateny, w szczególności te odnoszące się do infrastruktury oraz transportu. Uważam również, że nie należy zapominać o rozwijaniu dialogu politycznego czy wymianie kulturalnej”.

Odnosząc się do wypowiedzi przewodniczącego, grecki premier podsumował, że pewien etap współpracy pomiędzy Chinami a Grecją został zakończony, teraz czas na następny krok.

Podczas wizyty zostały omówione inwestycje jakich ma podjąć się państwo chińskie odnoszące się do sektora bankowości, badan naukowych oraz turystyki.

http://news.sina.com.cn/o/2016-07-18/doc-ifxuaqhu0622908.shtml

http://news.china.com.cn/txt/2016-07/05/content_38814503.htm

Wyrok Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego nie do zaakceptowania przez stronę chińską

We wtorek Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że Państwo Środka nie ma żadnych historycznych praw do części wysp na Morzu Południowochińskim. Dla przypomnienia: Chińska Republika Ludowa powoływała się na tzw. nine-dash line, czyli linię, która wyznacza granice na Morzu Południowochińskim, jednakże zdaniem trybunału nie jest to wystarczającym dowodem na włączenie wysp w skład terytorium państwa. Ponadto stwierdzono, że państwo chińskie naruszyło suwerenność Filipin. Cała sprawa ciągnęła się przez trzy lata, odkąd Filipiny zgłosiły sprawę do rozpatrzenia przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy. Zdaniem rządu chińskiego taki wyrok jest dla krzywdzący dla Chin, ponieważ orzekający nie przywiązali należytej uwagi do rysu historycznego. W tej kwestii wypowiedział się również rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Lu Kang. W swoim orzeczeniu podaje on, że „wszystko, co jest zarzucane [Chinom], jest bezpodstawne”. Ponadto podkreśla, że Państwo Środka nie akceptuje takiej decyzji Trybunału. Rząd chiński przestrzegł również inne państwa, aby nie angażowały się w całą sprawę. W szczególności taka prośba została skierowana w stronę Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Po decyzji Trybunału opinia publiczna została poinformowana, że Chiny planują zbudować 20 mobilnych elektrowni jądrowych w rejonie Morza Południowochińskiego. China National Nuclear Corporation uzasadnił tę decyzję słowami: „Chiny ich [elektrowni jądrowych] potrzebują, aby efektywniej dbać o bezpieczeństwo na wodach Morza Południowochińskiego”.

http://mil.news.sina.com.cn/china/2016-07-18/doc-ifxuapvs8674633.shtml

http://www.chinanews.com/mil/2016/07-18/7942853.shtml

http://news.ifeng.com/a/20160715/49362262_0.shtml?_CPB_404_L7

Źródło: commons.wikipedia.org

Źródło: commons.wikipedia.org

Szczyt ASEM: głównym tematem Morze Południowochińskie i zamach w Nicei

Rozpoczęty w piątek (15 lipca) szczyt ASEM w Mongolii w szczególny sposób potępił zamach we francuskiej Nicei, który miał miejsce dzień wcześniej. Liderzy 51 krajów Europy i Azji uczcili minutą ciszy wszystkie ofiary zamachu. Ponadto zostało wydane oficjalne orzeczenie, że potępiają oni wszystkie działania terrorystyczne. Japoński premier Shinzo Abe podkreślił, że „bezpodstawne atakowanie niewinnych ludzi nigdy nie może być wybaczone”.

Pomimo ataku, ważnych punktem szczytu było omówienie sytuacji na Morzu Południowochińskim, która dramatycznie się pogorszyła po opublikowaniu orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego. Państwo Środka zwróciło się do liderów o niedyskutowanie o tej kwestii, natomiast zostało skrytykowane. Z tego też powodu chińscy przedstawiciele opuścili salę obrad na czas trwania dyskusji. Chiny nie zaakceptowały decyzji Trybunału, który orzekł, że nie mają one żadnych praw do kilku wysp, o które toczyły spór z Filipinami. Shinzo Abe zwrócił się do Li Keqianga, chińskiego premiera, aby Chińska Republika Ludowa zaakceptowała postanowienie Trybunału. Zdaniem rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin – Lu Kanga, trybunał powołuje się na prawo międzynarodowe tylko i wyłącznie wtedy, gdy widzi w tym lepszy interes.

W trakcie szczytu nie pominięto również kwestii Brexitu. Europejscy liderzy zapewnili swoich azjatyckich odpowiedników, że sytuacja gospodarcza w Europie jest stabilna, a polityka zagraniczna pozostaje bez zmian.

http://news.xinhuanet.com/world/2016-07/18/c_129153760.htm

http://www.dw.com/zh/%E5%BE%B7%E8%AF%AD%E5%AA%92%E4%BD%93%E4%BA%9A%E6%AC%A7%E5%B3%B0%E4%BC%9A%E5%9B%9E%E9%81%BF%E4%B8%8E%E5%8C%97%E4%BA%AC%E4%BA%A4%E9%94%8B/a-19404945

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: przegląd chiński #27 Reviewed by on 19 lipca 2016 .

Relacje chińsko-greckie: Grecja niezawodnym partnerem ChRL Podczas wizyty greckiego premiera Alexisa Tsiprasa w Pekinie przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej podkreślił, że to właśnie Grecja jest najbardziej niezawodnym partnerem Chin w całej Unii Europejskiej. Pięciodniowa wizyta Tsiprasa obrała sobie za cel zachęcenie potencjalnych inwestorów do lokowania kapitału w Grecji. W swoim przemówieniu Xi Jinping podkreślił, że wizyta

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź