Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: przegląd chiński #25

Wizyta Xi Jinpinga w Uzbekistanie; szczyt SOW

We wtorek (21.06) po odbyciu wizyty dyplomatycznej w Polsce przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping udał się do Uzbekistanu, gdzie wziął udział w kolejnym szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW). 22.06 w parlamencie Uzbekistanu wygłosił on ważne przemówienie zatytułowane „Razem twórzmy nowy rozdział Jedwabnego Szlaku”, w którym zaproponował potraktowanie inicjatywy OBOR (One Belt One Road) jako środka do wzmocnienia współpracy pomiędzy krajami. W przemówieniu podkreślił on, że inicjatywa jest „pięknym skarbem zaczerpniętym z historii. […] Trzy lata temu w 2013 roku zaproponowałem zainicjowanie projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, dzisiaj po tych trzech latach poprzez wzmocnioną współpracę i rozwój możemy dostrzec pierwsze pozytywne efekty z tego płynące. Chcielibyśmy [Chiny], aby Uzbekistan odegrał jeszcze większą rolę w budowaniu OBOR, dzięki temu będzie mógł się bardziej rozwinąć gospodarczo”. W swoim przemówieniu Xi Jinping nawiązał również do piętnastej rocznicy powołania do życia Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W bieżącym roku przewodniczy jej Uzbekistan. Jak podkreślił Xi, Taszkient poczynił pewne kroki, które umocniły zaangażowanie krajów członkowskich, jednakże nie podał żadnych konkretów. Państwo Środka chciałoby zacieśnić kooperację z pozostałymi członkami SOW i budować partnerstwo oparte na wzajemnym zaufaniu i wspieraniu się w trudnych sytuacjach.

Podczas wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w stolicy Uzbekistanu przeprowadzone zostały dalsze rozmowy na temat wstąpienia Indii oraz Pakistanu w szeregi organizacji. Według najnowszego raportu o rozwoju SOW taki zabieg mógłby pomóc organizacji wejść na nowy poziom. Jednakże, aby do tego doszło, należy działać za pomocą małych kroków i nie cieszyć się zbyt szybko nadchodzącym sukcesem. Z powodu dalszego napięcia na rynkach gospodarczych ważnym aspektem jest zacieśnienie więzi przez członków SOW, a pierwszym etapem ku temu powinno być utworzenie strefy wolnego handlu.

http://news.xinhuanet.com/world/2016-06/22/c_129083046.htm

http://news.xinhuanet.com/world/2016-06/25/c_129088769.htm

http://world.people.com.cn/n1/2016/0627/c1002-28481624.html

 Spotkanie Xi Jinpinga z Władimirem Putinem

W sobotę (25.06) przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem celem omówienia dalszej współpracy pomiędzy krajami. Zarówno on, jak i Xi podczas konferencji prasowej podkreślili, że mają zamiar kontynuować współpracę w dziedzinie handlu, inwestycji i interesów geopolitycznych. Władimir Putin podkreślił, że „Rosja i Chiny mają niemalże identyczne poglądy na kwestie dotyczące areny międzynarodowej”.

Obaj przywódcy zwrócili uwagę na konieczność zacieśnienia więzów współpracy. W swoim późniejszym wystąpieniu podczas konferencji prasowej Xi zaznaczył, że zawiązane 20 lat temu partnerstwo przynosi liczne owoce obu stronom i powinno być rozwijane. Z kolei podpisany 15 lat temu akt przyjaźni pomiędzy krajami pozwolił na kooperację w zakresie wymiany międzyludzkiej. Xi zaznaczył, że istotną rolę odgrywa również wspieranie się w kwestiach międzynarodowych i popieranie swoich stanowisk w różnych dziedzinach (Korea Północna, Morze Południowochińskie). Putin, popierając Xi, powiedział, że Moskwa popiera i będzie wspierała na arenie międzynarodowej różne stanowiska Państwa Środka. Co więcej, aby podkreślić kontakty na linii Pekin-Moskwa, prezydent Rosji powiedział, że obie strony często wspierają się podczas szczytów Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie potrafią przeciwstawić się naciskom kładzionym przez kraje zachodnie. Jako przykład podał weto, które zgłosiły Chiny i Rosja dotyczące sytuacji w Syrii.

Obie strony podpisały 30 porozumień w dziedzinach infrastruktury, spraw międzynarodowych, innowacji i technologii, rolnictwa, finansów, energetyki, sportu oraz mediów. Putin dodał, że 58 innych umów na łączną wartość 50 mld dolarów jest w trakcie negocjacji.

http://news.sina.com.cn/c/nd/2016-06-26/doc-ifxtmwei9299451.shtml

http://news.gmw.cn/2016-06/27/content_20712127.htm

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Brexit a Chiny

Na jesieni zeszłego roku (19-23 września) przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej udał się z wizytą dyplomatyczną do Londynu. Podczas niej podpisano porozumienia dotyczące handlu o łącznej wartości 60 miliardów dolarów. Xi w swoim przemówieniu nie omieszkał również zaznaczyć, że Chiny liczą na silną, solidarną Europę, zjednoczoną Unię Europejską i mają nadzieję, że Wielka Brytania, która jest jednym z najważniejszych członków UE, będzie również napędzała kontakty na linii Pekin-UE.

Po referendum z 23 czerwca rzecznik prasowy chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Chiny mają nadzieję, że pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pozostanie ona w silnej relacji z Brukselą, a Państwo Środka zgłasza swoją chęć do dalszej kontynuacji współpracy.

W chwili obecnej osamotniona Wielka Brytania nie będzie już strategicznym partnerem zagranicznym dla Chin. Będzie to jeszcze bardziej widoczne, jeśli Szkocja i Irlandia Północna uzyskają niepodległość, ponieważ wtedy Anglia i Walia będą mniejszymi gospodarkami. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Chiny dużo zainwestowały w Wielkiej Brytanii, począwszy od taksówek, a skończywszy na firmie Weetabix i uchroniły tym samym kilka przedsiębiorstw od upadku.

http://www.bbc.com/zhongwen/simp/world/2016/06/160617_ana_uk_eu_referendum_china

http://www.bbc.com/zhongwen/simp/world/2016/06/160625_aiib_brexit_uk

http://www.voachinese.com/content/global-market-20160624/3390453.html

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: przegląd chiński #25 Reviewed by on 29 czerwca 2016 .

Wizyta Xi Jinpinga w Uzbekistanie; szczyt SOW We wtorek (21.06) po odbyciu wizyty dyplomatycznej w Polsce przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping udał się do Uzbekistanu, gdzie wziął udział w kolejnym szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW). 22.06 w parlamencie Uzbekistanu wygłosił on ważne przemówienie zatytułowane „Razem twórzmy nowy rozdział Jedwabnego Szlaku”, w którym zaproponował potraktowanie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź