Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: przegląd chiński #23

Wolność religijna w Sinciangu

Według białej księgi zatytułowanej „Wolność wyznaniowa w Sinciangu” rządzący podkreślili, że regionie zasiedlonym głównie przez Ujgurów wolność do własnej religii jest ściśle respektowana. Od powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku w konstytucji umieszczono zapis dotyczący wolności do wyboru religii, który jest realizowany również na terytorium Sinciangu. Zgodnie z najnowszym raportem dominującymi religiami w Sinciangu są islam, buddyzm, katolicyzm, protestantyzm i taoizm. Wszelkie aktywności związane z obrządkami religijnymi są dozwolone w tym regionie, a co za tym idzie władze nie powinny interweniować w zgromadzenia religijne obywateli. Jednakże nie oznacza to, że podczas dużych zgromadzeń nie obowiązują żadne prawa, obywatele winni są zachowywać się w sposób, który nie przynosi innym szkody i krzywdy. W regionie autonomicznym jest blisko 25 000 miejsc, z czego 24 400 meczetów, 59 świątyń buddyjskich, 227 kościołów protestanckich, 26 katolickich i jedna świątynia taoistyczna. Prawie 30 000 osób pełni posługę w świątyniach i innych miejscach kultu. Każdego roku władze Sinciangu wysyłają grupy pielgrzymów muzułmańskich do Mekki, średnio jest to ponad 3000 osób, tym samym przeznaczają na ten cel miliony juanów, aby pokryć koszty zakwaterowania, służby medycznej i transportu.

W dokumencie znalazł się również zapis, że należy odróżniać pokojowych wyznawców islamu od ekstremistów działających w imię religii. Komunistyczna Partia Chin nie popiera jakichkolwiek działań, które mogą sprzyjać działaniu na szkodę innych osób, w szczególności potępia ekstremizm muzułmański realizowany przez ISIS, z którym obiecała walczyć. Z powodu dużej liczby muzułmanów w Sinciangu w ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby przypadków działań ekstremistycznych, w szczególności zabijanie osób innego wyznania pełniących posługę w świątyniach. W dokumencie istnieje jednak zapis, aby inne narodowości nie ingerowały w chińską politykę wewnętrzną, ponieważ KPCh sama zajmie się rozwiązaniem tego problemu: „Chiny nigdy nie pozwolą, żadnej organizacji międzynarodowej na ingerowanie w swoje sprawy wewnętrzne”.

http://news.163.com/16/0605/10/BOPRLMTK00014AED.html

http://comment.workercn.cn/450/201606/03/160603132625210.shtml

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Chiny i Gruzja współpracują w ramach OBOR

W piątek (03.06) strona chińska podpisała porozumienie dotyczące współpracy z Gruzją w ramach realizacji Jedwabnego Szlaku. Konsensus został osiągnięty po rozmowach wicepremiera Zhang Gaoliego z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim. W oficjalnym przemówieniu Zhang zwrócił uwagę, że oba kraje nawiązały kontakty dyplomatyczne 24 lata temu i „z tego powodu ważne jest, aby dalej rozwijać stosunki pomiędzy krajami opierając się na fundamencie przyjaźni i wzajemnego zaufania”. Wicepremier Chin podkreślił, że położenie geograficzne Gruzji jest newralgiczne dla realizacji projektu Jednego Pasa i Jednego Szlaku (One Belt, One Road (OBOR)), stąd mogłaby się stać ważnym punktem transportowym. Należy jedna rozwinąć współpracę szczególnie w dziedzinie infrastruktury, energii wodnej, połączeń drogowych i kolei. Z kolei prezydent Giorgi Margwelaszwili potwierdził, że inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku ma duże znaczenie dla Gruzji, która jest świadoma istoty swojego położenia geograficznego. Oprócz dziedzin współpracy wymienionych przez Zhanga prezydent dodał jeszcze transport morski i budowę portów. Na końcu zaznaczył również, że Gruzja popiera jedne Chiny, czyli nie uznaje Tajwanu jako kraju niepodległego. Ponadto według memorandum, które zostało podpisane podczas wizyty wicepremiera, zakończyła się druga tura rozmów dotyczących strefy wolnego handlu pomiędzy krajami.

http://www.cqn.com.cn/cj/content/2016-06/04/content_2990207.htm

http://paper.people.com.cn/rmrb/html/2016-06/05/nw.D110000renmrb_20160605_3-01.htm

Ugodowy gest Wietnamu w stosunku do do Chin

W zeszłym tygodniu odbyło się Shangri-La Dialogue, czyli spotkanie skupiające się na kwestiach bezpieczeństwa, zachowania pokoju i stabilizacji w regionie. To właśnie podczas niego były minister obrony narodowej Wietnamu Nguyen Chi Vinh powiedział, że jego kraj jest gotowy gorąco powitać okręty chińskiej marynarki wojennej w jednym ze swoich portów oraz pragnie rozwinąć kooperację w zakresie militarnym. Mówi się, że taki zabieg pomoże złagodzić napięcia, jakie ostatnio występują pomiędzy państwami. Poruszono również sprawę Morza Południowochińskiego, na którego temat nie wypowiedział się Nguyen Chi Vinh, jednakże podkreślił, że chińskie okręty miałyby współpracować z wietnamskimi w zakresie pomocy humanitarnej i zapewnienia bezpieczeństwa. Dokładna nazwa portu nie została jeszcze ujawniona. Badacze z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych dostrzegają w tym komunikacie pozytywny sygnał wysyłany w kierunku Państwa Środka.

http://world.people.com.cn/n1/2016/0605/c1002-28412026.html

http://news.ifeng.com/a/20160605/48919365_0.shtml

http://www.chinanews.com/gj/2016/06-03/7894079.shtml

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: przegląd chiński #23 Reviewed by on 6 czerwca 2016 .

Wolność religijna w Sinciangu Według białej księgi zatytułowanej „Wolność wyznaniowa w Sinciangu” rządzący podkreślili, że regionie zasiedlonym głównie przez Ujgurów wolność do własnej religii jest ściśle respektowana. Od powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku w konstytucji umieszczono zapis dotyczący wolności do wyboru religii, który jest realizowany również na terytorium Sinciangu. Zgodnie z najnowszym raportem

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź