Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: Przegląd chiński #13 (28.03 – 01.04)

Xi Jinping w Czechach

W dniach 28-30 marca przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przybył do Pragi, aby spotkać się między innymi z prezydentem Czech Miloszem Zemanem. Podczas wizyty zwrócono uwagę na rozwój współpracy pomiędzy państwami. 30 marca odbyło się spotkanie, w czasie którego Xi wygłosił przemówienie zatytułowane „Kontynuujmy przyjaźń, patrzmy w przyszłość, wejdźmy w nową erę chińsko-czeskiej współpracy handlowej i gospodarczej”. W przemówieniu położono nacisk na fakt, że oba kraje posiadają podobne cele gospodarcze, niektóre z nich są wręcz takie same i to właśnie na nich powinna zostać skupiona uwaga. Xi nawiązał również do obecnej sytuacji gospodarek wielu państw na świecie, które często borykają się z trudnościami, jednakże Państwo Środka stara się zachować „harmonijny” wzrost. Czechy są ważnym partnerem Chin, w szczególności w projekcie Jedwabnego Szlaku. „Obie strony powinny poszukiwać nowych metod sprzyjających współpracy nie tylko gospodarczej, ale również w dziedzinie biznesu, finansów, źródeł pozyskiwania energii, Internetu czy turystki” – zaznaczył Xi. Nie należy również zapominać o wspieraniu przedsiębiorców oraz firm, które mogą zacząć działać wspólnie w realizacji różnych projektów. Program „Made in China 2025” oraz „Czech Industry 4.0” powinny zacząć funkcjonowanie w pewnej synergii. Xi wielokrotnie podkreślał, że cele obu krajów są zbliżone, więc wspólne działania mogą przynieść korzyści jednej i drugiej stronie oraz zbliżyć Chiny i Czechy do siebie. W swoim przemówieniu Milosz Zeman podkreślił, że wizyta Xi Jinpinga jest wyjątkowa i bez wątpienia doprowadzi do owocnej współpracy. Czechy są otwarte na otwieranie oddziałów chińskich przedsiębiorstw u siebie, ponieważ będzie to również sprzyjało rozwojowi inwestycji i promowało korzystną kooperację. Rząd czeski wyraził poparcie dla wszelkich działań mających na celu umocnienie współpracy w dziedzinie gospodarki i handlu pomiędzy Chinami a Czechami.

http://news.163.com/16/0331/22/BJH57IRV00014PRF.html

http://jiangsu.mofcom.gov.cn/article/sjlingdaojh/201604/20160401288575.shtml

Spotkanie ministrów Chin i Wietnamu w kwestii sporów na Morzu Południowochińskim

Podczas pobytu w Hanoi chiński minister obrony narodowej Chang Wanquan stwierdził, że oba kraje powinny umacniać przyjazne stosunki, poprawić komunikację oraz wzmocnić wymianę między Wietnamem a Chinami. Chang spotkał się ze swoim wietnamskim odpowiednikiem Phùng Quang Thanhem, aby doprowadzić do zmniejszenia napięć w związku ze sporami terytorialnymi pomiędzy krajami w obrębie Morza Południowochińskiego. Obaj ministrowie przyznali, że siły zbrojne zarówno Chin, jak i Wietnamu powinny zachować powściągliwość, ponieważ w ten sposób jest możliwe uniknięcie konfliktu. Zaznaczyli również,  że władze powinny być pokojowo nastawione do siebie. Spotkanie odbyło się po tym, jak chińskie oddziały zatrzymały wietnamski statek rybacki nieopodal wysp Spratly, o które toczy się spór. Jedenastu mężczyzn z chińskiej straży morskiej skonfiskowało wietnamski statek oraz wszelkie dobra, które się na nim znajdowały. Rzecznik wietnamskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych użył słów „kradzież” opisując całe zajście oraz wezwał chińskie władze do podjęcia odpowiednich kroków w celu wyjaśnienia sprawy. Dlatego też ministrowie w rozmowach skupili się na możliwościach współpracy pomiędzy krajami oraz zachowaniu pokoju. Według Changa najważniejsze jest obdarzenie się zaufaniem i w tym celu częściej powinny być organizowane spotkania na wysokim szczeblu. Ponadto obie armie mogłyby stworzyć wspólne siły, które kontrolowałyby sytuację na Morzu Południowochińskim.

http://cpc.people.com.cn/n1/2016/0401/c64094-28244820.html

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Xi Jinping spotkał się z Barackiem Obamą

Podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Głównymi tematami rozmów był rozwój współpracy pomiędzy krajami w dziedzinie bezpieczeństwa nuklearnego oraz podjęcie wspólnych działań związanych ze sporami na obszarze Morza Południowochińskiego. Asystent ministra spraw zagranicznych Zheng Zeguang powiedział reporterom, że obaj przywódcy osiągnęli porozumienie w omawianych kwestiach. Podczas szczytu Barack Obama wspólnie z przedstawicielami Chin, Japonii oraz Korei Południowej poruszyli temat prowokacji ze strony Korei Północnej. Amerykański prezydent stwierdził, że razem z chińskim przywódcą opowiadają się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego, a w obecnej sytuacji należy zastanowić się, jak do tego doprowadzić. Podczas spotkania z Xi prezydent Obama poruszył temat obszaru Morza Południowochińskiego, jednakże strona chińska zakończyła go słowami: „Chiny nie będą tolerowały jakichkolwiek zagranicznych działań, które burzą ich niezależność”. Podczas późniejszej konferencji prasowej przewodniczący powiedział, że Stany Zjednoczone oraz Chiny planują pogłębić relacje i wzmocnić współpracę w dziedzinie handlu, zmian klimatycznych oraz prawa międzynarodowego. Dodał również, że dwie potęgi gospodarcze powinny pracować wspólnie, aby promować pokój oraz odpowiadać na wyzwania związane z globalnym terrorem.

http://www.fmprc.gov.cn/web/zyxw/t1352415.shtml

 Ostrzeżenie dla Japonii

Chiny ostrzegły japoński rząd, aby „zachowywał się roztropnie” i „wszedł na pokojową ścieżkę” po tym, jak wprowadził on kontrowersyjne – zdaniem Chińczyków – przepisy dotyczące bezpieczeństwa, które weszły w życie we wtorek (29 marca). Nowe prawo spotkało się z oburzeniem nie tylko ze strony Państwa Środka, ale również innych krajów, w szczególności tych sąsiadujących z Japonią. Zdaniem chińskich władz nowe ustawodawstwo w dziedzinie obronności Japonii może doprowadzić do destabilizacji w regionie Azji i Pacyfiku. Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hong Lei powiedział, że Japonia powinna wyciągnąć wnioski z przeszłości. Ponadto zwrócono uwagę, że strona japońska powinna naprawdę wziąć sobie do serca obawy państw ościennych i zacząć działać roztropnie w szczególności w kwestiach związanych z silami zbrojnymi oraz obronnością i za wszelką cenę utrzymać pokój i stabilną sytuację.

http://www.chinanews.com/gj/2016/04-02/7821168.shtml

http://mil.huanqiu.com/world/2016-03/8781345.html

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: Przegląd chiński #13 (28.03 – 01.04) Reviewed by on 3 kwietnia 2016 .

Xi Jinping w Czechach W dniach 28-30 marca przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przybył do Pragi, aby spotkać się między innymi z prezydentem Czech Miloszem Zemanem. Podczas wizyty zwrócono uwagę na rozwój współpracy pomiędzy państwami. 30 marca odbyło się spotkanie, w czasie którego Xi wygłosił przemówienie zatytułowane „Kontynuujmy przyjaźń, patrzmy w przyszłość, wejdźmy w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź