Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: Przegląd chiński #12 (21.03-25.03)

Wizyta prezydenta Niemiec w Pekinie

Na początku tygodnia (poniedziałek 21 marca) przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Głównym tematem rozmów było zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami, w szczególności tej strategicznej, i wspólne stawianie czoła globalnym problemom. Była to pierwsza wizyta Gaucka w Chinach od czasu objęcia przez niego stanowiska głowy państwa. Jak stwierdził Xi, „gdy wytężymy wspólne wysiłki, współpraca pomiędzy nami wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Obecnie stosunki chińsko-niemieckie są najlepsze w całej historii, jednakże możemy je jeszcze polepszyć, między innymi w dziedzinie wymiany międzyludzkiej czy też zajmowaniu wspólnego stanowiska w kwestiach problemów światowych”. Gauck dodał, że najważniejszą rzeczą jest patrzenie w przyszłość. W ciągu najbliższych dwóch lat Chiny i Niemcy są gospodarzami szczytu G20, stąd Państwo Środka będzie konsultowało wszelkie agendy dotyczące tego wydarzenia z niemieckimi władzami. Podczas spotkania Xi Jinping przedstawił Joachimowi Gauckowi plan rozwoju Chin na najbliższe lata. Gauck zwrócił uwagę, że Niemcy oraz Chiny są ważnymi krajami w Europie oraz Azji, które stawiają na swój rozwój. Przeszłość pokazała, że mimo istniejących różnic chociażby w systemach politycznych, współpraca oparta na wzajemnym zaufaniu i szacunku jest możliwa. Owocna współpraca między dwoma państwami jest szczególnie widoczna w dziedzinie gospodarki i handlu. Chiny i Niemcy zajmują takie samo stanowisko w sprawach dotyczących problemów, z którymi boryka się w tej chwili świat. Niemcy popierają starania podejmowane przez chińskie władze w celu budowania konstruktywnej roli państwa podczas rozwiązywania problemów świata i liczą na dalszy rozwój partnerstwa.

http://www.fmprc.gov.cn/web/zyxw/t1349528.shtml

http://www.ntdtv.com/xtr/gb/2016/03/21/a1258669.html

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

 

Premier Nepalu w Chinach

W poniedziałek 21 marca premier Chińskiej Republiki Ludowej spotkał się ze swoim nepalskim odpowiednikiem. Podczas spotkania Li Keqiang zapewnił, że Państwo Środka poważnie rozważy budowę kolei w Nepalu oraz zacznie przygotowywać projekt porozumienia w kwestii strefy wolnego handlu. Nepal leżący pomiędzy Chinami i Indiami, czyli dwiema największymi gospodarkami azjatyckimi, wprowadził nową konstytucję we wrześniu ubiegłego roku, dzięki której chce zapewnić pokój i stabilność po latach konfliktu z New Delhi. Podczas spotkania w Pekinie premier Nepalu K.P. Oli powiedział Li Keqiangowi, że przybył ze specjalną misją zacieśnienia relacji między krajami. Według Hou Yanqi z chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Oli wyszedł z inicjatywą zbudowania dwóch linii kolejowych łączących najważniejsze aglomeracje w Nepalu z kluczowymi chińskimi miastami. Ponadto MSZ podało informację, że chińskie władze będą zachęcać rodzimych przedsiębiorców, aby inwestowali w Nepalu. Podczas spotkania podpisano dziesięć porozumień, włączając w to projekt strefy wolnego handlu, jednak żadne szczegóły nie zostały upublicznione.

http://www.fmprc.gov.cn/web/zyxw/t1349371.shtml

 Forum Boao

„Azja jest domem dla wielkich potęg gospodarczych, więc jej celem jest stanie się światową siłą, która będzie budowana na nowym modelu współpracy opartym o innowacje oraz wzajemne zaufanie”- takimi słowami Li Keqaing otworzył Forum Boao. Pomimo kryzysu na rynkach Azja ma ciągle świetlaną przyszłość. Chiński premier stwierdził, że „Azja jest ważną siłą dla światowego bezpieczeństwa i rozwoju, jak również silnikiem dla rozwoju gospodarczego”. Forum Boao jest inicjatywą non-profit zainicjowaną w 2001 roku, której głównymi celami są dialog o rozwoju kontynentu azjatyckiego oraz znajdowanie rozwiązań problemów, z jakimi boryka się Azja. Wydarzenie odbywa się co roku w Chinach w mieście Boao. Chociaż wiele gospodarek do tej pory próbuje się uporać z kryzysem, który je nęka od 2008 roku, to Azja wciąż pozostaje domem dla największych gospodarek światowych, których wkład we wzrost światowy w zeszłym roku wyniósł 44%. Nie bez powodu Li nazwał kontynent „silnikiem dla światowego rozwoju”, wyprzedził on bowiem Europę i obecnie jest największą strefą ekonomiczną. Niektóre ambicje Państwa Środka dotyczące wzrostu oraz innowacji wzbudziły podejrzenia innych krajów między innymi Japonii, z którą ciągle jest prowadzony spór o archipelag Senkaku/Diaoyu, a dodatkowo sytuacja na Morzu Południowochińskim również nie jest stabilna. Jednakże Li w swojej wypowiedzi podkreślił, że najważniejsze jest dążenie do rozwoju i utrzymanie pokojowej sytuacji na terytorium azjatyckim. Z tego względu premier zachęcił do ponownych rozmów w zakresie Wszechstronnego Regionalnego Partnerstwa Ekonomicznego (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP), które w przypadku powodzenia miałoby być największym porozumieniem handlowym zrzeszającym 10 państw ASEAN oraz sześć innych państw regionu (Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Nowa Zelandia).

http://www.fmprc.gov.cn/web/zyxw/t1350675.shtml

Xi Jinping odwiedzi Czechy

28 marca przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping uda się w podróż dyplomatyczną do Czech, gdzie spędzi kolejne trzy dni. Rozmowy pomiędzy władzami obu krajów mają dotyczyć współpracy obustronnej oraz przyjaźni pomiędzy krajami. Jest to pierwsza wizyta chińskich władz w Czechach od 67 lat, gdy oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne. Liu Haixing, asystent ministra spraw zagranicznych udzielił komentarza, w którym stwierdził, że wizyta Xi Jinpinga ma pomóc w zacieśnieniu więzi pomiędzy Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Sam wyjazd był planowany od 2012 roku, kiedy Xi objął stanowisko przewodniczącego. Prawdopodobnie obie strony podpiszą porozumienia dotyczące handlu, inwestycji, infrastruktury, służby zdrowia, finansów oraz wymiany kulturowej. Po zakończeniu tej wizyty Xi Jinping uda się do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie prezydenta Baracka Obamy i weźmie udział w szczycie nuklearnym (National Security Summit).

http://news.china.com.cn/2016-03/25/content_38106664.htm

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: Przegląd chiński #12 (21.03-25.03) Reviewed by on 27 marca 2016 .

Wizyta prezydenta Niemiec w Pekinie Na początku tygodnia (poniedziałek 21 marca) przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Głównym tematem rozmów było zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami, w szczególności tej strategicznej, i wspólne stawianie czoła globalnym problemom. Była to pierwsza wizyta Gaucka w Chinach od czasu objęcia przez niego stanowiska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź