Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: Przegląd chiński #11 (14.03 – 18.03)

Reformy transportu

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister transportu Yang Chuantang obwieścił, że Chiny mają zamiar wprowadzić odpowiednie regulacje, które pozwolą osobom prywatnym na świadczenie usług transportowych swoimi samochodami. Zaprezentował on również zastrzeżenia z tym związane, a w szczególności kwestię internetowego zamawiania transportu za pomocą różnych aplikacji. Chociaż każdy może przedstawić swoją ofertę, to zdarza się, że jego samochód może być do tego nieprzystosowany, a co za tym idzie, może stwarzać zagrożenie dla osób nim podróżujących. „Jeżeli osoba prywatna chciałaby świadczyć komercyjne usługi transportowe, obligatoryjnie musi spełnić wszystkie regulacje w tym szczególnie odnoszące się do bezpieczeństwa ruchu. W takiej sytuacji musimy równorzędnie zapewnić odpowiednią kontrolę pojazdu. Obecnie przygotowujemy wszelkie regulacje prawne, które umożliwią prywatnym jednostkom na świadczenie usług ich pojazdami osobowymi” – stwierdził minister. Yang zwrócił również uwagę na kwestię dofinansowania niektórych firm transportowych, jak na przykład Didi Kuaidi, i stwierdził, że taka taktyka jest niesprawiedliwa oraz nie będzie kontynuowana. Liu Xiaoming, szef departamentu do spraw usług transportowych mieszczącego się przy Ministerstwie Transportu, zaznaczył, że metropolie oraz średnie miasta na początku powinny przyjrzeć się kwestii rozwoju transportu publicznego, a dopiero potem regulować sektor prywatny. Dodał również, że administracja miejska musi wprowadzić regulacje dotyczące liczby taksówek, ponieważ gdy jest ich zbyt dużo ograniczony zostaje transport miejski.

http://auto.people.com.cn/n1/2016/0314/c1005-28197876.html

http://lianghui.people.com.cn/2016npc/n1/2016/0314/c403079-28197466.html

 Xi Jinping o ochronie przyrody

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej stwierdził, że ochrona środowiska naturalnego powinna stać się jedną z ważniejszych kwestii dla rządu w najbliższym czasie. Także władze lokalne są zobowiązane do podjęcia odpowiednich wysiłków w tej kwestii. „Powinniśmy chronić środowisko w taki sposób, w jaki chronimy nasze oczy, oraz traktować je tak samo, jak traktujemy nasze życie” – powiedział Xi. Ponadto ważne jest promowanie wszelkich „zielonych inicjatyw” oraz wspieranie innych w walce z katastrofami naturalnymi, ale nie kosztem przyrody. Przykładowo w ostatnim okresie kraje leżące w pobliżu rzeki Mekong doświadczają suszy. Chiński minister spraw zagranicznych podał informację, że Państwo Środka gwarantuje dostawę wody tak, aby jak najlepiej pomóc cierpiącej ludności.

Podczas konferencji rzecznik prasowy MSZ Lu Kang powiedział, że do 10 kwietnia zostanie uruchomiona mała elektrownia wodna, dzięki której dotknięte suszą obszary będą zaopatrywane w wodę. Według niego Chiny oraz inne kraje leżące na Półwyspie Indochińskim żyją w „symbiozie i przyjaźni”, a co za tym idzie muszą sobie pomagać w trudnych sytuacjach. W raporcie wietnamskiego MSZ zwrócono się do Państwa Środka, aby stacja w prowincji Yunnan dostarczyła im więcej wody. W dorzeczu Mekongu oprócz Chin usytuowane są: Laos, Wietnam, Birma, Kambodża oraz Tajlandia, wszystkim pięciu krajom ChRL obiecał wsparcie.

http://opinion.people.com.cn/n1/2016/0310/c1003-28189542.html

HK_TST_Canton_Road_Newsstand_秘聞書_Chinese_books_Aug-20121

Ciąg dalszy zmian w armii

Xi Jinping, będący również zwierzchnikiem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, stwierdził, że chińskie siły zbrojne powinny wprowadzać różne innowacje, aby usprawnić swoje działanie oraz rozwój. Podczas jednego z paneli dyskusyjnych, które Xi odbył z wojskowymi, stwierdzono, że jednym z warunków koniecznych świadczących o rozwoju armii jest możliwość wprowadzania innowacji. Xi zwrócił uwagę dowództwu, aby „otworzyło swoje umysły na nowe idee i metody”. Jak stwierdził przewodniczący, lata 2016-2020 będą decydujące w kwestii rozwoju i umocnieniu systemu obronnego państwa. Wiedza teoretyczna również powinna zostać uporządkowana tak, aby pomóc nowym żołnierzom na jej łatwe przyswojenie. Xi stwierdził również, że dowództwo sił zbrojnych powinno przyjrzeć się uważnie funkcjonowaniu poszczególnych jednostek oraz wyodrębnić elementy kluczowe, a następnie przygotować strategie ich rozwoju. Ponadto mają one zostać wcielone w życie, a nie pozostać tylko na papierze. Jeden z ekspertów wojskowych stwierdził, że „wiele zaproponowanych przez rząd reform dotyczących Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej sprawia, że dotychczas stosowane metody przestają być użyteczne”. W najbliższym czasie partia ma ujawnić szczegóły dotyczące wspomnianych zmian.

http://news.ifeng.com/a/20160318/47946559_0.shtml

http://mil.news.sina.com.cn/china/2016-03-16/doc-ifxqhmvc2514388.shtml

Stabilny wzrost gospodarczy 

Prezes chińskiego banku centralnego Zhou Xiaochuan podał informację, że Państwo Środka może osiągnąć wzrost gospodarczy na planowanym poziomie bez użycia dodatkowej stymulacji. „Z pomocą ostrożnej polityki monetarnej, cel [wzrost gospodarczy] może zostać osiągnięty poprzez wzmocnienie sektora produkcyjnego, konsumpcję oraz innowacje” – stwierdził Zhou. Dodał również, że intencją Chin nie jest osłabianie własnej waluty, aby wzmocnić eksport. Ta wypowiedź pojawiła się podczas konferencji prasowej zaraz po tym, jak podano do opinii publicznej, że wzrost gospodarczy w tym roku jest przewidywany na poziomie 6,5-7%. Duże sumy chińskich oszczędności mają usprawnić sektor innowacji, który nie tylko doprowadzi do wzrostu produkcji, ale również powiększy PKB. Likwidacja obecnych nadwyżek produkcyjnych jest jednak priorytetem dla rządu. Chińskie prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego bazują na zwiększeniu popytu krajowego oraz zmianach w eksporcie, ponieważ, jak twierdzą władze, „nie może on zostać w takiej formie, w jakiej znajduje się obecnie”.

http://www.xinhuanet.com/politics/2016lh/zhibo/20160312a/

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: Przegląd chiński #11 (14.03 – 18.03) Reviewed by on 20 marca 2016 .

Reformy transportu Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister transportu Yang Chuantang obwieścił, że Chiny mają zamiar wprowadzić odpowiednie regulacje, które pozwolą osobom prywatnym na świadczenie usług transportowych swoimi samochodami. Zaprezentował on również zastrzeżenia z tym związane, a w szczególności kwestię internetowego zamawiania transportu za pomocą różnych aplikacji. Chociaż każdy może przedstawić swoją ofertę, to zdarza się,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź