Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: Przegląd chiński #10 (07.03 – 11.03)

Rozwój infrastruktury w Trzynastym Planie Pięcioletnim

Jednym z ważniejszych punktów zaprezentowanych jako cel Trzynastego Planu Pięcioletniego (十三五, shí​sānwǔ) jest rozwój infrastruktury. Podczas ostatniego posiedzenia Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych podano do opinii publicznej najważniejsze cele na lata 2016-2020, na realizacji których zamierza się skupić chińska władza. Przedstawiono również sposoby, za pomocą których plan zostanie wdrożony oraz jak będzie się to przekładało na funkcjonowanie osób mieszkających oraz przebywających w Chinach. Jednym z punktów jest optymalizacja transportu miejskiego. Według projektu ma powstać 3000 nowych kolei miejskich, dodatkowo przemyślano również kwestię zbyt małej liczby miejsc postojowych, w ciągu najbliższych pięciu lat można się spodziewać powstania nowych parkingów. Ponadto planuje się zorganizowanie punktów przesiadkowych linii podmiejskich na tych samym platformach, aby ułatwić podróżującym przesiadkę oraz zmniejszyć czas jej trwania. Mają powstać nowe węzły transportowe. Ułatwieniem ma być też uruchomienie specjalnego pociągu na trasie Pekin – Kunming. W chwili obecnej podróż trwa około 30 godzin, pod koniec roku na tej trasie będzie uruchomiony szybki pociąg, a czas podróży ma się skrócić o 20 godzin. Zakłada się budowę 30 000 km nowych linii kolejowych, które będą łączyć 80% najważniejszych miast w Państwie Środka. Powstaną między innymi połączenia na linii Yinchuan – Qingdao, Chongqing – Xiamen. Pojawi się również 30 000 km nowych autostrad, aby ludzie zaczęli podróżować autobusami na krótkich dystansach. Siedem nowych dróg szybkiego ruchu będzie zaczynało się w Pekinie, 11 ma łączyć północ z południem, natomiast 18 wschód z zachodem. Władze nie zapomniały również o lotniskach; ma powstać 50 nowych lotnisk oraz nowe lotnisko w Pekinie. Istniejące już obiekty, np. te w Harbinie, Xi’anie, Shenzhen czy Kunmingu, mają zostać podniesione do rangi międzynarodowej. Natomiast na terenach wiejskich w ciągu najbliższych pięciu lat planuje się zbudowanie 152 000 km dróg.

http://news.xinhuanet.com/politics/2016lh/2016-03/05/c_1118243320.htm

http://cpc.people.com.cn/n1/2016/0305/c64387-28174383.html

Wang Yi spotkał się z Sergiejem Ławrowem

11 marca chiński minister spraw zagranicznych Wangi Yi spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Sergiejem Ławrowem. Podczas spotkania obaj przekonywali o wysokim poziomie współpracy między państwami, która nie ogranicza się do najbliższej przyszłości, lecz jest nastawiona na długofalowe działanie. Potwierdzeniem rosnącej kooperacji między Chinami a Rosją jest poszerzenie jej o wymiar bezpieczeństwa międzynarodowego. To właśnie ta kwestia była głównym tematem rozmów, a konkretniej sytuacja w Syrii oraz polityka Korei Północnej. Skrytykowano pomysł Stanów Zjednoczonych, którym jest dozbrajanie Korei Południowej i umieszczenie na jej terytorium systemu antyrakietowego THAAD. Według Ławrowa postawa Amerykanów jest nieuzasadniona, a co więcej może wywołać negatywne reakcje Pjongjangu i w efekcie zagrozić utrzymaniu pokojowej sytuacji w regionie i na świecie. Ponadto zarówno Chiny, jak i Rosja czują się co najmniej mocno zaniepokojone ustawianiem systemów antyrakietowych w pobliżu ich granic. W nawiązaniu do problemu północnokoreańskiego Pekin i Moskwa odniosły się również do rezolucji nr 2270 przyjętej niedawno przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z rezolucją Korea Północna ma m.in. zakaz kupowania paliwa lotniczego i rakietowego, a ponadto inne kraje nie mogą jej sprzedawać towarów, które mogą być później wykorzystane jako broń. Na mocy rezolucji nałożono również sankcje na banki północnokoreańskie.

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

 http://news.163.com/16/0311/23/BHTONPUU00014SEH.html

Reformy rolnictwa

We wtorek (8 marca) podczas panelu dyskusyjnego z deputowanymi Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych z prowincji Henan sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping zaapelował o wprowadzenie reform modernizacyjnych w rolnictwie. Taka wypowiedz miała miejsce po tym, jak prawodawcy przedstawili swoje stanowisko oczekując podjęcia odpowiednich kroków, które doprowadzą do poniesienia wydajności oraz jakości produktów rolniczych. Zdaniem przewodniczącego jest to trudne zadanie, ale nie należy go unikać. Ponadto Xi zwrócił uwagę na potrzebę podniesienia jakości życia obywateli oraz wprowadzenia bardziej restrykcyjnej kontroli towarów spożywczych. Xi zaznaczył jednocześnie, że „jednym z filarów utrzymujących silne Chiny musi być rolnictwo”. W ostatnich latach w Chinach można zaobserwować stały wzrost dochodów rolników. Według danych z 2015 roku dochód na jednego rolnika wynosił 11 422 juanów, czyli o 0,7% więcej niż dochód mieszkańców miast. Chen Xiwen z Central Rural Work Leading Group powiedział, że w reformowaniu władze powinny położyć nacisk na innowacje, ponieważ korzystanie z nich nie tylko będzie wskazywało na postępowanie z duchem czasu, ale również przyczyni się do zmniejszenia kosztów. Podczas rozmowy z prawnikami Xi podkreślił, że w kraju o populacji 1,3 mld ludzi bardzo ważne jest zwracanie uwagi na jakość jedzenia, dlatego powinny zostać wprowadzone odpowiednie regulacje prawne.

http://www.chinanews.com/ll/2016/03-10/7792542.shtml

Chiny planują działać na rzecz środowiska naturalnego

Podczas konferencji prasowej w piątek (11 marca) minister środowiska Chen Jining powiedział, że państwo zamierza wprowadzić odpowiednie reformy mające na celu poprawę jakości środowiska. Zachęcał m.in. do „czystego” korzystania z węgla, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Podkreślił, że „chińskie zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane przez strukturę wytwarzania energii (głównie za pomocą węgla)”. Zdaniem ministra odpowiednie kroki powinny również znaleźć się w Trzynastym Planie Pięcioletnim, jako jedne z jego celów. „Bez wątpienia będzie to rewolucja, gdy podejmiemy kroki uświadamiające społeczeństwo, że używanie węgla jest bardzo szkodliwe dla środowiska, a walka ze smogiem przyniesie wiele pozytywów i podniesie jakość życia Chińczyków”, zwrócił uwagę minister. Chen nie zapomniał również o kwestii ogrzewania domów za pomocą węgla. Według danych, na które się powołał, 1 tona węgla produkowanego na skalę masową (bardziej zanieczyszczającego środowisko) jest równoznaczna 5-10 tonom węgla lepszej jakości wykorzystywanego w elektrowniach. „Gdyby obywatele korzystali z energii płynącej z elektrowni można by zahamować zbyt duży postęp w zanieczyszczaniu kraju”, stwierdził Chen.

http://env.people.com.cn/n1/2016/0312/c1010-28193554.html

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: Przegląd chiński #10 (07.03 – 11.03) Reviewed by on 13 marca 2016 .

Rozwój infrastruktury w Trzynastym Planie Pięcioletnim Jednym z ważniejszych punktów zaprezentowanych jako cel Trzynastego Planu Pięcioletniego (十三五, shí​sānwǔ) jest rozwój infrastruktury. Podczas ostatniego posiedzenia Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych podano do opinii publicznej najważniejsze cele na lata 2016-2020, na realizacji których zamierza się skupić chińska władza. Przedstawiono również sposoby, za pomocą których plan zostanie wdrożony oraz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź