Artykuły,Indie news

K. Elert: Małżeńskie kontrowersje Tamilnadu

Together Forever

Fot. flickr.com, NJ..

Sąd Najwyższy Madrasu w stanie Tamilnadu w środę (19.06) oświadczył, że jeśli kawaler ukończy 21 lat, a panna 18, nabywając wówczas wolność wyboru gwarantowaną przez Konstytucję Indii, i dopuszczą się aktu seksualnego, to podniosą status swojego związku do rangi małżeństwa. W związku z tym wszelkie formalności, takie jak wiązanie mangalsutry, wymiana obrączek lub girland, a nawet rejestracja w urzędzie niezależnie od wyznania będą postrzegane wyłącznie jako wypełnienie obrzędów religijnych oraz zaspokojenie potrzeb społecznych.

Główną przyczyną powyższego orzeczenia była sprawa z 2000 r. dotycząca muzułmanki porzuconej przez męża, która starała się o alimenty dla siebie i dwójki dzieci. Kobieta oznajmiła, że pobrali się w 1994 r. i mieszkali ze sobą przez 5 lat. Mąż nagle opuścił rodzinę oraz odmówił udzielenia jej wszelkiej pomocy finansowej. Jednakże mężczyzna ten wszystkiemu zaprzeczył, utrzymując, że ich małżeństwo w ogóle nie istniało, a kobieta podająca się za jego żonę była dla niego jedynie współpracownikiem. Sąd miasta Coimbatore w Tamilnadu zaakceptował dowody na to, że mieszkali razem oraz zeznania lekarza, który przedstawił dokumenty podpisane przez owego mężczyznę w charakterze męża poszkodowanej. Sędzia orzekający nakazał oskarżonemu od 2000 r. płacić alimenty w wysokości 500 rupii (ok. 28 zł) miesięcznie dla każdego dziecka, ale ponieważ małżeństwo nie zostało zarejestrowane w urzędzie, kobiety nie zakwalifikowano do otrzymywania środków finansowych.

Madraski sędzia C.S. Karnan doszedł do wniosku, że potraktowano ją niesprawiedliwie i postanowił ponownie rozpatrzyć jej petycję. W poniedziałek (17.06) oświadczył, że w tym przypadku nie można mówić o nieformalnym, bezprawnym związku oraz że celebracja aktu małżeństwa jest wyłącznie prawem zwyczajowym, a nie obowiązkiem. – Ze względu na stosunki seksualne relacje pary zostały podniesione do poziomu męża i żony. Dlatego też urodzone dzieci są prawnie ich dziećmi – dodał sędzia Madrasu.

Dwa dni po swoim sensacyjnym wyroku Karnan dopracował orzeczenie w sprawie statusu małżeństwa dla wszystkich podobnych związków, wyjaśniając, że pomoże ono utrzymać „kulturową integralność Indii”, chroniąc jednocześnie dobro kobiet. Powiedział, że w świetle prawa głównym aspektem ważnego związku małżeńskiego jest jego konsumpcja lub jakakolwiek inna seksualna interakcja między dwojgiem dorosłych ludzi. Dodał również, że prawa dotyczące par, które oficjalnie wzięły udział w ceremonii zaślubin, będą miały zastosowanie także do tych osób, które utrzymywały ze sobą kontakty seksualne i można im to udowodnić.

Swoją wypowiedzią sędzia wywołał burzliwe debaty w całym kraju dotyczące definicji małżeństwa, intymnych relacji i ojcostwa. Odpowiadając na zarzuty podkreślił, że nie miał na celu zdegradowania celebracji zawarcia związku małżeńskiego w obrzędach jakiejkolwiek religii czy społeczności, ani w żaden sposób wpływać na owe rytuały. – Prawo indyjskie pozwala kobiecie wszcząć postępowanie karne przeciwko mężczyźnie, który ją wykorzystał obiecując małżeństwo i opuścił, ale nie ma żadnego wyraźnego przepisu umożliwiającego jej odwołanie się w tego typu sprawie. Sąd Najwyższy jest głównym organem sądownictwa stanowego oraz konstytucyjnego. Dlatego sąd postanowił pomóc poszkodowanym kobietom. Bez całkowitego zrozumienia wyroku trybunału negatywne komentarze nie mogą być dalej przekazywane – kontynuował C.S. Karnan.

Prezes Tamilskiego Związku Prawników Kobiet K. Shanthakumari przyznała słuszność decyzji sędziego, podając, że prawie codziennie wiele kobiet wyznaje, że zostało oszukane przez mężczyzn w opisany w przytoczonej wypowiedzi Karnana sposób. Podczas gdy krajowe dane nie są dostępne, badania przeprowadzone przykładowo przez Departament Zarejestrowanych Kast i Plemion Kerali wykazały, że w stanie tym znaleziono 563 samotne matki z kasty dalitów („niedotykalnych”). Z kolei Keralska Komisja Kobiet twierdzi, że jest ich w rzeczywistości ponad 2000, większość z nich ma od 14 do 20 lat i często niestety zmuszone są do prostytucji, aby móc utrzymać siebie i swoje dzieci przy życiu.

Indyjskie społeczeństwo obawia się przede wszystkim tego, że podrzędne sądy, ze względu na przedstawione w artykule orzeczenia, będą traktowały każdą sprawę osób, które utrzymywały ze sobą intymne kontakty, jako przypadek dotyczący męża i żony. Dodatkowo z werdyktu tamilskiego Sądu Najwyższego wynika, że ludzie, którzy ze sobą nie współżyli, nie będą uznawani za pełnoprawne małżeństwo, mimo oficjalnego zawarcia związku.

To już drugi wzbudzający kontrowersje wyrok sędziego Karnana, który w listopadzie 2011 r. jako pierwszy członek Sądu Najwyższego złożył do Krajowej Komisji ds. Zarejestrowanych Kast i Plemion petycję, dotyczącą dyskryminacji kastowej w wyższym wymiarze sprawiedliwości. W tak podzielonym społecznie kraju, jakim są Indie, bardzo istotne są działania pełnych empatii jednostek, takich jak C.S. Karnan. Mimo gwarantowanej konstytucyjnie równości obywateli wciąż dochodzi do dyskryminacji ogromnej części indyjskiego społeczeństwa. Wszechobecna jest w Indiach również przemoc – rząd wciąż zmaga się z narastającą agresją wobec kobiet, dzieci oraz mężczyzn z niższych kast.

Klaudia Elert

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Elert: Małżeńskie kontrowersje Tamilnadu Reviewed by on 25 czerwca 2013 .

Sąd Najwyższy Madrasu w stanie Tamilnadu w środę (19.06) oświadczył, że jeśli kawaler ukończy 21 lat, a panna 18, nabywając wówczas wolność wyboru gwarantowaną przez Konstytucję Indii, i dopuszczą się aktu seksualnego, to podniosą status swojego związku do rangi małżeństwa. W związku z tym wszelkie formalności, takie jak wiązanie mangalsutry, wymiana obrączek lub girland, a

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź