Artykuły,Publicystyka

K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #12

Pakistan:

Katastrofa samolotu pasażerskiego,47 osób straciło życie

Pakistan opłakuje jedną z największych katastrof lotniczych w historii kraju. W ubiegłą środę (7.12.2016) samolot narodowych linii lotniczych Pakistanu (PIA) lecący z Ćitral do Islamabadu rozbił się w pobliżu miejscowości Hawelianw dystrykcie Abbottabad. W wyniku zdarzenia śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu. Katastrofa wywołała publiczną dyskusję na temat stanu technicznego maszyn należących do PIA i bezpieczeństwa lotów w Pakistanie.

Samolotem, który odbywał feralny lot, był ATR 42-500 francuskiej produkcji, który służył Pakistańskim liniom lotniczym od niemal dziesięciu lat. W 2009 roku został uszkodzony podczas lądowania w Lahaur, jednakże po naprawie wrócił do służby. W 2014 roku wymieniono jeden z silników samolotu. W październiku 2016 roku przeszedł przegląd techniczny w wyniku którego dopuszczony został do dalszych lotów.

Około 15:30 czasu pakistańskiego samolot wystartował z lotniska w Ćitral, popularnej górskiej miejscowości turystycznej. Około 16:40 miał wylądować w Islamabadzie. Wkrótce po starcie pilot samolotu nadał komunikat mayday, sygnalizując problemy z lewym silnikiem maszyny. Wieża kontrolna przyjęła zgłoszenie, a lotnisko w Islamabadzie rozpoczęło przygotowania do awaryjnego lądowania samolotu. Ten jednak nigdy nie dotarł do stolicy, rozbijając się ok. godziny 16:15 w pobliżu Hawelian.

O wypadku lotnisko w Islamabadzie poinformował mieszkaniec pobliskiej wioski Batolni. Na miejsce niezwłocznie wysłano służby ratunkowe, policję i pakistańskie wojsko. W działaniach ratowniczych pomagało również kilkudziesięciu mieszkańców pobliskich wsi. Szacuje się, że w akcji wzięło udział ponad pięćset osób. Niemniej jednak, ze względu na trudne warunki terenowe i pogodowe, działania służb były znacznie utrudnione.

W wyniku katastrofy zginęli wszyscy obecni na pokładzie samolotu. Świadkowie obecni na miejscu zdarzenia z trwogą relacjonowali makabryczny stan ciał ofiar, które zostały całkowicie rozczłonkowane. Jeden z lokalnych urzędników, Taj Muhammad Khan, poinformował, że z powodu zwęglenia ciał, nie była możliwa ich identyfikacja. W ciągu najbliższych dni ciała identyfikowane będą na podstawie DNA. Wiadomo, że na liście pasażerów znalazł się m.in. JunaidJamshed i jego rodzina. Jamshed był popularnym pakistański piosenkarzem, który porzuciwszy karierę został religijnym działaczem. Wśród ofiar znaleźli się również członkowie książęcej rodziny z Ćitralu. W wyniku wypadku śmierć poniosło także dwóch Australijczyków i jeden Chińczyk. PIA obiecała sfinansować pogrzeby ofiar. Swoje kondolencje dla rodzin ofiar przekazały Stany Zjednoczone, Chiny, jak również prezydent Rosji Władimir Putin.

Niemal natychmiast po katastrofie PIA wszczęły śledztwo w jej sprawie. Do udziału w nim zobowiązał się również producent samolotu ATR, który wysłał na miejsce grupę ekspertów. Ambasada Francji zapewniła Pakistan o pełnej współpracy w śledztwie. Na początku przyszłego tygodnia czarna skrzynka maszyny trafi do Francji, gdzie przejdzie serię badań. Prezes PIA, AzamSaigal, zapewnił, że samolot przeszedł przegląd techniczny bez najmniejszych zastrzeżeń i był zdolny do lotów. Dokładna przyczyna wypadku w chwili obecnej pozostaje nieznana.

Wielu ekspertów kwestionuje jednak oświadczenie Saigala, twierdząc że stan techniczny wielu maszyn należących do PIA pozostawia wiele do życzenia. Zastrzeżenia budzą również same procedury przeglądów technicznych, podczas których nie wykrywa się wszystkich usterek. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę środowej katastrofy podaje się wadę techniczną lewego silnika, która nie została wykryta podczas październikowego przeglądu maszyny.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat w wyniku wypadków lotniczych samolotów należących do PIA zginęło 327 osób. Szacuje się, że ok. 80% ofiar zginęło po 2010 roku. Według ekspertów za taki stan rzeczy należy obwiniać przestarzałą flotę przewoźnika, która mimo złego stanu technicznego wciąż pozostaje w użyciu. Pakistańskie linie lotnicze uważa się za jedne z najmniej bezpiecznych, jeżeli chodzi o ryzyko katastrof.

Źródła:

Pakistan mourns 48 killed in air crash, as investigators seek answers


http://www.dawn.com/news/1301191/pilot-made-mayday-call-soon-after-take-off
http://www.dawn.com/news/1301042/pia-flight-pk-661-crashes-enroute-to-islamabad-no-survivors
http://www.dawn.com/news/1217643/pakistani-airlines-unsafe-at-any-altitude
http://www.pakistantoday.com.pk/blog/2016/12/08/pia-crashes-left-327-people-dead-since-1986

Stany Zjednoczone wstrzymają część wypłaty z funduszu pomocowego dla Pakistanu

W ubiegły czwartek (8.12.2016) amerykański Kongres uchwalił ustawę budżetową na rok 2017 dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z założeniami budżetu, na pomoc koalicyjną dla Pakistanu przeznaczono dziewięćset milionów dolarów. Wypłata niemal połowy tej kwoty, czyli czterystu milionów dolarów obłożona została szczegółowymi warunkami, które Pakistan musi bezwzględnie spełnić, aby ją otrzymać.

Departament Obrony USA w 2017 roku przeznaczy ponad miliard dolarów na pomoc koalicyjną dla krajów, które pomagają w walce z terroryzmem w Afganistanie. Największa część tej kwoty, czyli dziewięćset milionów dolarów, ma trafić do Pakistanu. Niemniej jednak, czterysta milionów obwarowane zostało czterema wymaganiami, które Pakistan musi spełnić. W przeciwnym razie kwota nie zostanie wypłacona.

Pod koniec roku fiskalnego amerykański Kongres będzie musiał uzyskać od Sekretarza obrony potwierdzenie, że Pakistan kontynuuje działania zbrojne, które skutecznie utrudniają ruchy tzw. sieci Haqqani na swoim terytorium. Pakistan będzie musiał również udowodnić, że podejmuje kroki w kierunku powstrzymania grupy od używania terytorium kraju. Sekretarz obrony jest także zobowiązany do poświadczenia, że Pakistan aktywnie współpracuje z Afganistanem w celu ograniczenia ruchu bojowników na granicy pakistańsko-afgańskiej. Ostatecznym warunkiem przyznania czterystu milionów dolarów wypłaty jest udowodnienie przez Pakistan, że ten czyni postępy w aresztowaniach i procesach sądowych bojowników grupy Haqqani. Jeżeli sekretarz odmówi poświadczenia działań Pakistanu w ramach walki z bojownikami, kraj nie otrzyma wypłaty.

W tym roku sekretarz obrony USA, Ashton B. Carter, odmówił poświadczenia podobnych działań, w związku z czym Pakistan nie otrzymał trzystu milionów dolarów pomocy. Był to pierwszy rok, w którym Pakistan nie otrzymał całości należnej mu kwoty. Od 2002 roku Pakistan regularnie otrzymuje wsparcie finansowe od Departamentu Obrony USA, które wypłaciło Islamabadowi już ponad czternaście miliardów dolarów, które stanowią znaczną część pakistańskich wydatków na obronę. Poza finansowaniem operacji zbrojnych, armia przeznacza te pieniądze również na wyżywienie i amunicję dla żołnierzy.

Źródła:

US Congress again conditions $400 million of $900 million aid to Pakistan


http://www.dawn.com/news/1301601/us-congress-approves-aid-with-caveats
https://www.washingtonpost.com/world/national-security/pentagon-withholds-300-million-in-military-aid-to-pakistan/2016/08/03/25845d54-5986-11e6-9aee-8075993d73a2_story.html?utm_term=.da99096fe8b2

Indie:

Odeszła ukochana przez Tamilów Amma, szefowa rządu TN

Ćennaj: w poniedziałek (5.12) w szpitalu w Ćennaj zmarła Jayalalitha, szefowa rządu Tamil Nadu i przewodnicząca partii AllIndia Anna DravidaMunnetraKazhagam (AIADMK),  zwana także „Ammą”. Miała 68 lat.

Jayalalithaa trafiła do szpitala 22 września z powodu odwodnienia i gorączki, a jej stan wymagał podpięcia pod respirator. W niedzielę (4.12) ogłoszono, że pacjentka czuje się dobrze i w ciągu kilku dni powinna wrócić do domu. Jednak dosłownie kilka godzin po tej informacji wykazano u niej zatrzymanie akcji serca, co wiązało się z koniecznością ponownej hospitalizacji.

W poniedziałek (5.12) telewizja Jaya TV ogłosiła śmierć liderki AIADMK, co nie było prawdziwą informacją. Tłumy zwolenników Jayalalithy zgromadziły się pod szpitalem Apollo, gdzie przybywała, ale plotki o jej odejściu szybko zostały zdementowane. Doszło nawet do starć z policją. Przebywającym pod szpitalem przekazano jednak, że stan Ammy jest krytyczny; zorganizowano więc czuwanie. Ilość osób pragnących być jak najbliżej Jayalalithy była tak duża, że tłum utrudniał przejazdy ambulansów. Ostatecznie, tego samego dnia o 23:30 poinformowano o jej śmierci.

W Tamil Nadu ogłoszono siedmiodniową żałobę; opuszczono narodowe flagi do połowy masztu we wszystkich budynkach rządowych, a szkoły i uczelnie na trzy dni zostały zamknięte. Odejście Jayalalithy odbiło się szerokim echem w całym stanie. Odnotowano nawet przypadki śmierci z powodu szoku po śmierci szefowej rządu.

Następcą na stanowisku przewodniczącego rządu Tamil Nadu został OttakaraPaneerselvam, który obejmował ten urząd przed także przed Jayalalithą, w latach 2014-2015 i 2001-2002. Paneerselvamde facto sprawował także rządy podczas choroby przewodniczącej.

Nie wiadomo dotychczas, kto obejmie urząd głównego sekretarza partii AIADMK. Być może będzie to SasikalaNatarajan, była przewodnicząca rządu stanowego i doradczyni Jayalalithy, współpracująca z nią przez ostatnich 30 lat.

JayalalithaJayaram od 1989 roku przewodniczyła partii AIADMK; przed rozpoczęciem kariery politycznej była znana jako utalentowana aktorka, występująca  przede wszystkim w filmach w języku tamilskim, kannada i telugu. Podczas sprawowania urzędu przewodniczącej rządu, Jayalalithaa skupiała się m.in. na walce o prawach kobiet, ograniczając z praktykę zabijania nowonarodzonych dziewczynek i aborcji żeńskich płodów, a także promując pracę kobiet w policji, tworząc przeznaczone specjalnie dla nich komisariaty.

Źródła:
http://indiatoday.intoday.in/story/jayalalithaa-dead-tamil-nadu-chief-minister/1/827681.html
http://indiatoday.intoday.in/story/jayalalithaa-280-die-of-grief-new-aiadmk-chief/1/831494.html
http://www.elections.in/political-leaders/o-panneerselvam.html
http://www.thehindu.com/news/national/tamil-nadu/Senior-AIADMK-leaders-urge-Sasikala-to-lead-party/article16789005.ece?homepage=true

Hyderabad: ludzie uwięzieni pod gruzami zawalonego budynku

Szacuje się, że ponad dziesięć osób z czterech rodzin zostało uwięzionych pod gruzami budynku w dzielnicy Hyderabadu, Nanakramgudzie, który zwalił się w czwartek (8.12) około 21:30. Policja dowiedziała się od sąsiadów, że większość ofiar znajdujących się pod zawalonym wielopiętrowym budynkiem była pracownikami fizycznymi, którzy uczestniczyli przy jego budowie.

Na miejsce wypadku od razu przyjechały maszyny, które miały pomóc w wyciągnięciu ofiar spod gruzów. Jednak ze względu na nocną porę i problemy z widocznością, akcja nie mogła zostać podjęta od razu na pełną skalę. Dwanaście osób, które ucierpiały wskutek wypadku, zostało zabranych do pobliskiego szpitala.
Do usuwania gruzów włączyli się także okoliczni mieszkańcy. Z ich relacji wiadomo, że tuż przed wypadkiem dało się odczuć wibracje, po czym budynek zawalił się w ciągu krótkiej chwili.

W piątek (9.12) spod gruzów wyciągnięto 35-latkę i jej syna, którzy zostali przewiezieni do szpitala. Oprócz tego udało się wydobyć cztery ciała. Rząd stanowy zapewnił transport ofiar i ich rodzin do rodzinnego Andhra Pradeś. Akcja ratunkowa trwa nadal, podejrzewa się, że pod gruzami może być jeszcze osiem osób.
Minister Administracji Miejskiej K. T. Rama Rao, który w piątek odwiedził miejsce zdarzenia, wyraził swoje ubolewanie z powodu wypadku i skrytykował urzędników biura planowania przestrzennego za zaniechanie obowiązku zarządzenia inspekcji konstrukcji budynku. Obiecał, że przyjrzy się bliżej sprawie i pociągnie do odpowiedzialności osoby z GHMC (GreaterHyderabadMunicipalCorporation), które przymykały oko na nielegalną budowę budynku. Dodał też, że rząd stanowy podejmie działania przeciwko właścicielowi domu za zaniedbanie bezpieczeństwa pracowników.

Źródła:
http://www.thehindu.com/news/cities/Hyderabad/Many-feared-trapped-as-building-collapses-in-Nanakramguda/article16779079.ece?homepage=true
http://timesofindia.indiatimes.com/city/hyderabad/Hyderabad-building-collapse-4-bodies-retrieved-2-rescued-from-debris/articleshow/55899880.cms
http://www.thehindu.com/news/cities/Hyderabad/2-officials-face-axe-in-Hyderabad-building-collapse-incident/article16783475.ece

Sri Lanka:

2017 rokiem cejlońskiej herbaty

W nadchodzącym roku Sri Lanka będzie świętować 150 lat uprawy herbaty na wyspie. Okrągła rocznica ustanowienia pierwszych plantacji jest dla kraju okazją dla promocji narodowego towaru eksportowego Sri Lanki, który generuje półtora miliarda dolarów przychodu rocznie. W ubiegłą środę (7.12.2016) minister przemysłu plantacyjnego Sri Lanki, NavinDissanayake poinformował o planach rządu w kwestii rozwoju herbacianego przemysłu, jak również świętowania nadchodzącego roku jubileuszowego.

Kluczowym punktem obchodów stu pięćdziesięciolecia plantacji na Sri Lance ma być światowy podwieczorek herbaciany, który ma się odbyć jednocześnie w dyplomatycznych placówkach Sri Lanki na całym świecie. 18. Maja 2017 roku o godzinie 17.00 we wszystkich takich placówkach jednocześnie rozpocznie się podwieczorek, podczas którego serwowana będzie najlepsza cejlońska herbata, jak również herbatniki specjalnie wyprodukowane na tę okazję przez najstarszą fabrykę herbatników na Sri Lance.

Sri Lanka Tea Board, rządowa komisja sprawująca nadzór nad przemysłem herbacianym, odsłoni pomnik Jamesa Taylora, który otworzył pierwszą komercyjną plantację herbaty na Sri Lance w 1867 roku. Wydane zostaną również okazyjne znaczki pocztowe i upamiętniające rocznicę monety o nominale dziesięciu rupii. Planowane są także różnego rodzaju akcje promocyjne, konferencje i festiwale, zarówno na Sri Lance, jak i na całym świecie.

Choć przemysł herbaciany na Sri Lance wciąż działa prężnie, zajmując czwarte miejsce pod względem przychodów z eksportu, boryka się także z rozmaitymi problemami. Koszta produkcji herbaty na Sri Lance są znacznie wyższe niż w Kenii i Indiach, przez co Sri Lanka nie może rywalizować z nimi w walce o klientów. Minister Dissayanake przywołuje jednak przykład Japonii, gdzie koszta uprawy również są wysokie, a Japonia jest w stanie sprzedawać swoje herbaty w relatywnie wysokich cenach. Sri Lanka, wzorem Japonii, miałaby się skupić na produkcji niszowej, starając się uzyskać z niej większy przychód.

Mimo, że przemysł herbaciany wciąż zapewnia pracę bezpośrednio i pośrednio około dwóm milionom ludzi, to zainteresowanie zatrudnieniem w sektorze nieustannie maleje. Rząd Sri Lanki uważa, że zamiast poszukiwać nowych pracowników, należy skupić się na bardziej efektywnym wykorzystywaniem obecnej siły roboczej przy zastosowaniu nowoczesnej technologii i metod upraw. Rząd apeluje również do plantatorów o branie pod uwagę zachodzących na Sri Lance zmian klimatycznych i rozsądne planowanie plantacji.

Sri Lanka planuje rozszerzyć swój rynek eksportu herbaty na więcej krajów. Do końca roku rząd ogłosi szczegóły międzynarodowej kampanii, która skupi się na promowaniu lankijskiej herbaty w dwunastu różnych krajach i pochłonie około trzydziestu pięciu milionów dolarów. Zakłada się, że w przyszłym roku jednym z największych odbiorców herbaty produkowanej na Sri Lance zostanie Rosja, gdzie na rzecz jej promocji działania podejmie prezydent MaithripalaSirisena.

Źródła:
http://www.newindianexpress.com/world/2016/dec/07/sri-lankan-government-wants-tea-industry-to-adapt-to-changing-conditions-1546693–1.html
http://www.economynext.com/Sri_Lanka_plans_global_tea_party_to_mark_150_years_of_planting-3-6844-9.html

Bangladesz:

UE wzywa Bangladesz do stworzenia przyjaznych warunków dla europejskich inwestorów

W ubiegły czwartek (8.12.2016) w Dhace odbyło się spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z bangladeskim Ministerstwem Handlu. Zgromadzeni dyskutowali o sytuacji europejskich przedsiębiorców w Bangladeszu i możliwościach jej poprawy. Jest to kolejne, po majowym, tego typu spotkanie w 2016 roku. Obie strony zapowiadają kontynuację dialogu w roku 2017.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Handlu. Europejskiej delegacji przewodniczył ambasador UE w Dhace Pierre Mayaudon, stronie bangladeskiej zaś minister handlu Tofail Ahmed. Konstruktywna dyskusja przebiegała w przyjaznej atmosferze, obie strony podkreślały wieloletni charakter współpracy między UE, a Bangladeszem. Uczestnicy skupili się głównie na reformach, które powinien przeprowadzić Bangladesz, aby poprawić sytuację europejskich przedsiębiorstw w kraju.

Wedle UE europejskie przedsiębiorstwa napotykają w Bangladeszu wiele przeszkód, które znacznie utrudniają im prowadzenie interesów. Rząd natomiast nie podejmuje konkretnych działań w celu wspierania europejskich inwestycji, co wpływa niekorzystnie również na bangladeską gospodarkę. Jak twierdzi Mayaudon, rząd Bangladeszu powinien opracować konkretną strategię wsparcia dla europejskich przedsiębiorstw w kraju i stworzyć przyjazne warunki dla rozwoju biznesu.
Minister Ahmed zapewnił delegację UE, że Bangladesz dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć europejskie inwestycje. Zaprosił Europejczyków do inwestowania w kraju, przypominając, że bangladeska polityka w zakresie zagranicznych inwestycji jest stosunkowo liberalna w porównaniu z innymi sąsiadującymi krajami. Rząd Bangladeszu ma powołać specjalne komisje, które zajmą się rozwiązywaniem problemów, na które napotykają w kraju europejscy inwestorzy.

Źródła:
http://banglanews24.com/national/article/57915/EU-for-eliminating-5-trading-obstacles
http://www.newagebd.net/article/4439/index.php
http://bdnews24.com/business/2016/12/09/eu-discusses-ways-of-improving-business-climate-in-bangladesh

Przygotowały: Katarzyna Dombrowicz, Katarzyna Makarowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #12 Reviewed by on 13 grudnia 2016 .

Pakistan: Katastrofa samolotu pasażerskiego,47 osób straciło życie Pakistan opłakuje jedną z największych katastrof lotniczych w historii kraju. W ubiegłą środę (7.12.2016) samolot narodowych linii lotniczych Pakistanu (PIA) lecący z Ćitral do Islamabadu rozbił się w pobliżu miejscowości Hawelianw dystrykcie Abbottabad. W wyniku zdarzenia śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu. Katastrofa wywołała publiczną dyskusję na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź