Jak pokazują ostatnie wydarzenia hindi jest uznawany w Chinach za coraz ważniejszy język. Potwierdza to niedawne założenie pierwszej katedry nauki tego języka w południowych Chinach na Guangzhou University (Kanton).
Porozumienie o współpracy zostało zawarte dzisiaj przez Uniwersytet Studiów Zagranicznych prowincji Guangdong (Guangdong University of Foreign Studies), a Indyjską Radą do Spraw Wymiany Kulturalnej (ICCR). Powołana katedra jest pierwszym tego typu ośrodkiem w południowych Chinach.
Wiele chińskich uczelni, wliczając w to Uniwersytet Pekiński, czy inne ośrodki akademickie rozsiane po całym kraju, aktualnie naucza najważniejszego indyjskiego języka. Możliwe, iż wzrost zainteresowania podjęciem nauki tego języka wynika z szybkiego rozwoju bilateralnych relacji handlowych. Wymiana zagraniczna na linii Nowe Delhi – Pekin osiągnęła w ubiegłym roku poziom 74 miliardów dolarów, a według szacunków do roku 2015 ma wzrosnąć do blisko 100 miliardów.
Dzień języka hindi organizowany przez ambasadę Indii w Pekinie cieszy się co roku dużym zainteresowaniem mieszkańców Państwa Środka. W propagowaniu znajomości swój mowy ojczystej znaczny udział mają także żyjący w Chinach indyjscy emigranci – założyli oni własna szkołę, której celem jest propagowanie wiedzy o Indiach. Aktualnie placówka jest niewielka i zatrudnia tylko 4 nauczycieli jednak nadzieje na przyszłość są duże.
Dzisiejsze porozumienie jest szóstym podpisanym przez Indyjską Radę do Spraw Wymiany Kulturalnej (ICCR) z ośrodkiem akademickim ChRL. Jak dotąd zostały one zawarte m.in. z Jinan University, Shenzhen University czy Yunnan University i nie ograniczają się wywalczeni do wydziałów stosunków międzynarodowych, obejmując wiele różnych dziedzin wiedzy.
O wadze przypisywanej współrpacy ze strony indyjskiej może świadczyć fakt podpisania dzisiejszej umowy przez indyjskiego konsula generalnego w prowincji Guangdong.
Źródło: Deccan Herald
Opracowanie: Konrad Leszczyński
0
Pozostaw odpowiedź