
Elektrownia Ignalina. źródło: wikipedia.org
Firmy Hitachi i Toshiba mają dołączyć do zespołu firm, które zajmą się demontażem Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej, jedynego obiektu tego typu na Litwie. Jest to element strategii energetycznej zakładającej, że Litwa do 2030 roku będzie zaspokajać aż 45% zapotrzebowania energetycznego z odnawialnych źródeł energii.
Litewski minister energii Zygimantas Vaiciunas spotkał się w Japonii z przedstawicielami firm Hitachi i Toshiba, aby przedyskutować ich udział w rozbiórce elektrowni atomowej. Miałyby one dołączyć do zespołu blisko 30 przedsiębiorstw, głównie z Unii Europejskiej, i służyć swoim doświadczeniem nabytym przy wygaszaniu elektrowni w Fukushimie. Rozwijają tam między innymi zdalnie sterowane roboty do zbierania resztek paliwa we wnętrzu reaktorów. Nie wiadomo, czy minister rozmawiał również o udziale obu firm w budowie nowych obiektów, wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Ignalińska Elektrownia Atomowa została wybudowana w 1983 roku blisko styku granic litewskiej, białoruskiej i łotewskiej, z wykorzystaniem tego samego typu reaktora, który był użyty w Czarnobylu. Ponieważ żywotność reaktorów określano na 30 lat, to pierwszy z reaktorów został wyłączony w 2004 roku, a następny pięć lat później. Początkowo Litwa chciała w miejsce wyłączonej elektrowni zbudować nową i rozpisała przetarg, w którym wygrało Hitachi. Jednak referendum w 2012 roku pokazało, że Litwini są niechętni nowej elektrowni i pomysł zarzucono.
Rosnące koszty budowy elektrowni jądrowych, związane z rosnącymi wymogami bezpieczeństwa z jednej strony, a coraz lepsza i tańsza technologia wykorzystania odnawialnych źródeł energii z drugiej strony sprawiają, że firmy zajmujące się elektrowniami jądrowymi będą coraz częściej je rozbierać, aniżeli budować. Uważa się, że japońskie firmy mogą przodować na tym polu, ponieważ mają wiele okazji do rozwoju i testowania technologii w praktyce w swoim kraju.
Opracowanie: Agata Stasiak
Na podstawie: mainichi.jp
KOMENTARZE: 1-
Wyglada na to, że Japonia aktywizyje się w Europie
To jakby odpowiedź na zbliżenie Chin z Białorusią
http://indianadventure.eu/pol/indie-xxi-w/nieco-o-przyszlosci-megagra/