
źródło: japantimes.co.jp
Japonia planuje przyjąć większą liczbę opiekunów z Indonezji, Filipin i Wietnamu. Kraje te są sygnatariuszami porozumienia z Tokio, mającego wspierać walkę z niedoborem pracowników w Japonii.
W związku ze starzejącym się społeczeństwem przewiduje się, że Japonia doświadczy deficytu opiekunów w 2025 roku, kiedy osoby urodzone w powojennym pokoleniu baby boom osiągną wiek 75 lat i wiele z nich będzie musiało korzystać z tego typu usług.
W ostatnich czasach w Wietnamie, Indonezji i na Filipinach można zaobserwować wzrost zainteresowania pracą w Japonii jako opiekun w szpitalach i domach starców. Pozwalające na to porozumienie między tymi państwami a Tokio weszło w życie kolejno w 2008, 2009 i 2014 roku. Zgodnie z ustaleniami, w sumie aż 4300 osób mogło wykonywać zawód przez 3 lata, jednocześnie ucząc się do narodowego egzaminu kończącego się certyfikatem z japońskiego. Podejście do testu zakończone sukcesem umożliwiało dalszą pracę.
Po tegorocznym zmniejszeniu restrykcji dotyczących liczby osób zatrudnianych z krajów Azji Wschodniej, od kwietnia następnego roku w Japonii taką samą możliwość ma mieć większa liczba pracowników znających język. Japonia ma przyjąć do 300 opiekunów rocznie z każdego z trzech krajów. Rząd dąży również do zatrudniania ludzi o dobrej znajomości japońskiego poza pulą.
Na podstawie: japantimes.co.jp
Opracowanie: Karolina Mazurkiewicz
7 - 7Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź