
Grupa Ajnów, rok 1902
Tsunemoto Teruki, członek rozwiązanego panelu rządowego dotyczącego polityki odnośnie Ajnów (mniejszość etniczna żyjąca na Hokkaido), powiedział w sobotę podczas sympozjum naukowego, że panel miał za zadanie poinformować rząd i opinię publiczna o tym, że to państwo japońskie jest odpowiedzialne za niedolę Ajnów oraz ich dyskryminowanie.
Tsunemoto, dyrektor Centrum ds. Ajnów i Studiów nad Rdzenną Ludnością na Uniwersytecie Hokkaido, był członkiem ośmioosobowego panelu utworzonego po tym, jak Japonia uznała w zeszłym roku Ajnów za ludność rdzenną. Raport został opublikowany w lipcu bieżącego roku. Panel nakłaniał rząd do powzięcia konkretnych środków mających na celu polepszenie warunków życia Ajnów oraz zwiększenie popularnej wiedzy o nich poprzez działalność edukacyjną.
Podkreślając potrzebę działania w sprawie Ajnów, Tsunemoto, będący również konstytucjonalistą, powiedział: „Ajnowie byli unikalną grupą rdzennej ludności i stali się mniejszością nie dlatego, że tego chcieli, lecz przez to, że grupa większościowa, jaką byli Japończycy, wkroczyła na ich rodzime tereny.”
„Nikt nie zapytał ich o zgodę, a zatem państwo musi wziąć odpowiedzialność zepchnięcie ich na obecną pozycję,” powiedział. „Panel nie proponował ‚zasiłków’ dla Ajnów, lecz ulepszenie polityki wobec nich stosowanej, w oparciu o polityczną odpowiedzialność państwa.”
Z raportu wynikało, że status społeczny Ajnów jest wciąż niski, a poziom ich dochodów oraz odsetek osób podejmujących studia wyższe jest wypada poniżej średniej krajowej.
Marta Karpińska
Pozostaw odpowiedź