Japonia news,News

Japonia: Incydent z udziałem wojsk amerykańskich na Okinawie

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/US_Navy_030520-N-0295M-021_An_SH-60F_Seahawk_helicopter_flies_an_American_flag_between_the_USS_Constellation_%28CV_64%29_and_the_guided_missile_cruiser_USS_Bunker_Hill_%28CG-52%29.jpg

W czwartek (18.01) nad szkołą podstawową w prefekturze Okinawa przeleciały trzy helikoptery, najprawdopodobniej amerykańskie, wywołując niepokój wśród uczniów i nauczycieli. Jakby tego było mało, jest to ta sama szkoła, nad którą w zeszłym miesiącu przeleciał inny amerykański helikopter, przy czym podczas jego przelotu na tereny szkoły spadły odłamki szkła z uszkodzonego okna. Gubernator prefektury Okinawa Takeshi Onaga skwitował incydent krótkim, acz dosadnym określeniem: „nie do pomyślenia”.

– W obliczu wypadku z zeszłego miesiąca wyraźnie upomniałem armię amerykańską, żeby powstrzymali się od przelotów nad szkołami. Nie minął jednak nawet miesiąc, a mój nakaz już został złamany. Nie znajduję słów na opisanie tego, jak rozczarowany się czuję. To po prostu nie do pomyślenia – mówił na konferencji prasowej Onaga.

Armia amerykańska wypiera się, jakoby wyżej wspomniany przelot miał miejsce, powołując się na odczyty z amerykańskich radarów oraz rozeznanie przeprowadzone w sprawie wśród amerykańskich żołnierzy. Onaga stanowczo odrzuca podobne wyjaśnienia.

– Nie mogą po prostu sobie powiedzieć „Taka sytuacja nie miała miejsca”, skoro wzbraniają się od upublicznienia danych z radarów. Tylko w ten sposób można by przeprowadzić ich obiektywną analizę prowadzącą do obiektywnych wniosków. Przelot helikopterów został nawet zarejestrowany na naszych kamerach. Jeśli Amerykanie mimo to wciąż się tego wypierają, nie są tu mile widziani – wyraził w ostrych słowach swój brak zaufania do armii amerykańskiej Onaga.

Zgromadzenie Prefekturalne prefektury Okinawa przegłosowało ponadto w piątek (19.01) jednomyślnie ustawę o potępieniu poczynań armii amerykańskiej. Trzeba bowiem zaznaczyć, że wyżej przedstawione przypadki nie były odosobnione. Do innych incydentów z udziałem amerykańskich helikopterów można zaliczyć czerwcowe lądowanie awaryjne w granicach miasta Uruma czy też to sierpniowe przy wiosce Yomitan.

Zgromadzenie domaga się nie tylko zaprzestania przeprowadzania ćwiczeń wojskowych w pobliżu obszarów zamieszkanych, ale także wyjaśnienia przyczyn wszelkich dotąd zaistniałych incydentów. Władze Okinawy życzyłyby sobie również, żeby amerykańska piechota morska przeniosła swoje bazy poza obręb prefektury, a nawet kraju.

Swój niepokój wyrazili również sekretarz generalny rządu japońskiego Yoshihide Suga oraz japoński minister obrony Itsunori Onodera. Obaj politycy zgodzili się, że sytuacje takie jak czwartkowa nie powinny w ogóle mieć miejsca i obiecali naciski na stronę amerykańską, by ta poważniej podchodziła do standardów bezpieczeństwa i nie zapominała o tym, że jej działania dotykają bezpośrednio zwykłych obywateli Japonii.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Japonii William F. Hagerty podtrzymał opinię armii amerykańskiej i zaprzeczył, jakoby incydent w ogóle miał miejsce, a wyciągnięte przez stronę japońską wnioski nazwał po prostu „błędnymi”. Z drugiej strony obiecał dokładne zbadanie wcześniejszych incydentów i dołożenie wszelkich starań, by nic nie zagroziło życiu i zdrowiu mieszkańców Okinawy w przyszłości. Ten zgrzyt na linii Japonia-Stany Zjednoczone wydaje się szczególnie kuriozalny, jako że dopiero co, a mianowicie w środę (17.09) amerykański sekretarz stanu obiecał japońskiemu ministrowi spraw zagranicznych, że rząd amerykański poważnie podejdzie do sprawy wypadków na Okinawie i postara się, by incydenty z udziałem wojsk Stanów Zjednoczonych na Okinawie nie miały już miejsca w przyszłości.

 

Na podstawie: www3.nhk.or.jp

Opracowanie: Radosław Nowak

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Japonia: Incydent z udziałem wojsk amerykańskich na Okinawie Reviewed by on 21 stycznia 2018 .

W czwartek (18.01) nad szkołą podstawową w prefekturze Okinawa przeleciały trzy helikoptery, najprawdopodobniej amerykańskie, wywołując niepokój wśród uczniów i nauczycieli. Jakby tego było mało, jest to ta sama szkoła, nad którą w zeszłym miesiącu przeleciał inny amerykański helikopter, przy czym podczas jego przelotu na tereny szkoły spadły odłamki szkła z uszkodzonego okna. Gubernator prefektury Okinawa

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź