Japonia news,News

Japonia – dzieci z kobiecych linii rodu wykluczone z kolejki do tronu?

Japoński rząd rozważa opcję zakazu dziedziczenia tronu przez dzieci, które urodzą się w bocznej linii rodu zapoczątkowanej przez kobietę z rodu cesarskiego. W ten sposób gabinet Yoshiko Nody chce walczyć z krytycznymi opiniami mówiącymi, że dopuszczenie do tworzenia linii bocznych rodu cesarskiego przez kobiety mogłoby otworzyć furtkę do dziedziczenia tronu przez kobiety lub osoby pochodzące ze związków mieszanych (w przypadku, gdy księżniczka wychodzi za mąż za człowieka z ludu).

Konsultacje na temat tego, czy żeńska część rodu cesarskiego powinna mieć prawo do stworzenia własnej linii bocznej i tym samym do zachowania statusu członka rodziny cesarskiej trwają już od lutego. Obecne prawo japońskie stanowi, że w przypadku ślubu księżniczki z mężczyzną z ludu traci ona swój dotychczasowy status i wszelkie związane z tym przywileje. Skutkiem tego liczba członków rodziny cesarskiej systematycznie się kurczy, a dwór traci możliwość pozyskania męskiego następcy tronu. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami rząd przychyla się do opcji, w której księżniczka po ślubie z mężczyzną z ludu miałaby zachować swój status, ale mogłaby go przekazać tylko w jednym pokoleniu. Opcję zachowania statusu księżniczki lub księżnej po uzyskaniu zgody cesarza dopuszczał art.44 Prawa Dworu Cesarskiego z okresu Meiji.

Na dzień dzisiejszy w rodzinie cesarskiej jest 8 niezamężnych kobiet, które są młodsze niż następca tronu książę Naruhito (52 l.). W przypadku utrzymania obecnego stanu prawnego liczba członków rodziny cesarskiej znacząco się skurczy nim książę Hisahito (5 l.) i księżniczka Aiko (10 l.) osiągną pełnoletniość. Umożliwienie zachowania statusu księżniczkom po zawarciu małżeństwa i dopuszczenie do sprawowania oficjalnych obowiązków na dworze zdjęłoby znaczny ciężar zobowiązań z barków schorowanego cesarza. Wśród kandydatek, które po ślubie miałyby zachować swój status rząd upatruje córkę następcy tronu księcia Naruhito i księżnej Masako – księżniczkę Aiko oraz dwie córki księcia Akishino (brat księcia Naruhito) i księżnej Kiko – księżniczkę Kako (17 l.) oraz księżniczkę Mako (20 l.). Rząd ma również zamiar przedyskutować możliwość przywrócenia tytułu księżniczki Sayako Kurodzie (42 l.), córce cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, która w 2005 r. wyszła za mąż za mężczyznę z ludu.

Jednak zmiana prawnego status quo to nie tylko problem tytulatury i obowiązków na dworze.Rząd będzie musiał rozważyć m.in. takie kwestie jak to, czy po ślubie księżniczka powinna w dalszym ciągu otrzymywać pieniądze z funduszu rodziny cesarskiej; jakiego rodzaju status i tytuł należy przyznać mężom księżniczek oraz to czy nowe przepisy zastosować do księżniczek w obrębie 3 stopnia pokrewieństwa do cesarza czy też do tych o dalszym stopniu pokrewieństwa.

Źródło: Mainichi Shinbun

Opracowała: Agata Czapkowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Japonia – dzieci z kobiecych linii rodu wykluczone z kolejki do tronu? Reviewed by on 3 kwietnia 2012 .

Japoński rząd rozważa opcję zakazu dziedziczenia tronu przez dzieci, które urodzą się w bocznej linii rodu zapoczątkowanej przez kobietę z rodu cesarskiego. W ten sposób gabinet Yoshiko Nody chce walczyć z krytycznymi opiniami mówiącymi, że dopuszczenie do tworzenia linii bocznych rodu cesarskiego przez kobiety mogłoby otworzyć furtkę do dziedziczenia tronu przez kobiety lub osoby pochodzące

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • „Konsultacje na temat tego, czy żeńska część rodu cesarskiego powinna mieć prawo do stworzenia własnej linii bocznej i tym samym do zachowania statusu członka rodziny cesarskiej trwają już od lutego.”

  Te konsultacje trwają nie od lutego a od dobrych kilkunastu lat. Kilka gabinetów
  japońskich zajmowało się ta sprawą.Art. 2 konstytucji japońskiej odsyła kwestie
  dziedziczenia do Ustawy o Domu Cesarskim z 1947 r. Tam w art.1 sprawa została
  uregulowana poprzez dziedziczenie tylko w linii męskiej. Ponadto art.9 tejże ustawy
  wyklucza adopcje, a art.12 pozbawia kobiety statusu członka rodziny cesarskiej po
  wyjściu za mąż za człowieka nie będącego członkiem tejże rodziny.
  Krótko mówiąc Japończycy sami się zaplątali w linę o nazwie tradycja i w tej chwili
  cała dynastia trzyma się na jednym chłopcu, księciu Hisahito (lat 5), któremu
  towarzyszą w jego pokoleniu, dwie starsze siostry: Mako i Kako oraz kuzynka Aiko.
  Dynastia wisi na włosku a jest to spowodowane także tym, że do rodziny
  cesarskiej nie zaliczono bocznych gałęzi cesarskich tj. potomków cesarzy z XVIII i XIX w., ograniczając linię cesarską do potomków cesarza Meiji. Ponieważ
  zlikwidowano konkubinat przeto ograniczono liczbę potomków cesarskich i aktualnie
  mamy tylko tego jednego chłopca.

Pozostaw odpowiedź