Artykuły

Jaka obecność Polski w Azji – nagranie video z wystąpienia na Kongresie „Polska – Wielki Projekt”

Polska Wielki ProjektSzanowni,

Ostatnie tygodnie były dla nas jako CSPA dosyć intensywne, nie ukrywam, że  były takie również dla mnie. Pora już powoli zacząć prezentować, to co udało się w tym czasie zrobić. Zaczęło się od wystąpienia na Kongresie „Polska Wielki Projekt”, później był współorganizowany przez CSPA wyjazd z misją branży spożywczej do prowincji Henan (zamieścimy z tego wydarzenia Galerię zdjęć i reportaż), a potem wystąpienia na Pomorskim Kongresie Gospodarczym oraz dla Polskiego Rynku Kolejowego (w sprawie autostrady A2 – razem z przedstawicielami ministerstw i prezesów największych polskich firm budowlanych), na końcu – podjęcie delegacji pięciorga profesorów (w tym doradców Hu Jintao) z Chinskiej Akademii Nauk.

Wszystko zaczęło się 4 maja od wystąpienia na organizowanym przez Instytut Sobieskiego Kongresie „Polska – Wielki Projekt”. Przede wszystkim bardzo dziękuje wszystkim komentatorom polska-azja.pl, za ich komentarze i uwagi, z których wiele wykorzystałem w swoim wystąpieniu. Dziękuje też wielu czytelnikom naszego portalu, którzy pojawili się na spotkaniu (ujawniając się już po części oficjalnej, w kuluarach).
Bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie mnie do panelu inaugurującego Kongres, pt.: „Polska – wyzwania strategiczne”. Wystąpiłem tam w towarzystwie znakomitych i uznanych ekspertów: dr Marka Cichockiego, z dr.hab Krzysztofem Szczerskim, Janem Staniłko, prof. Włodzimierzem Marciniakiem, dr. Witoldem Waszczykowskim.

Ze względu na toczącą się w Polsce wojnę plemienną między PO i PiS, występ na tej imprezie wiązał się ze sporym ryzykiem, gdyż wiele mediów przedstawiało ją jako „zlot pisowskiej inteligencji”. Na moją niekorzyść z pewnością przemawiał fakt, iż wśród ok. 200 słuchaczy znajdował się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (który słuchał z dużym zainteresowaniem) i, jak się okazało, czytelnik portalu polska-azja.pl, posiadający olbrzymią wiedzę na temat indyjskiego przemysłu zbrojeniowego i kandydujący z list PiS, Ludwik Dorn.

Mimo niechęci, jaka towarzyszyła temu wydarzeniu w wielu mediach i etykietowania go jako „pisowskiego” (co w pewnym momencie stało się nawet powodem próby usunięcia mojego wpisu w Wikipedii, gdzie dla części internautów stałem się ekspertem „pisowskim”) jestem bardzo zadowolony, że mogłem wystąpić na Kongresie i mówić o ważnych dla Polski sprawach, do audytorium złożonego z parlamentarzystów, europarlamentarzystów, publicystów, dziennikarzy, przedsiębiorców, akademików, urzędników państwowych i wielu przedstawicieli innych uznanych profesji, z których spora część, jak się okazało, przegląda naszą stronę.

Dwa tygodnie później wziąłem udział w Pomorskim Kongresie Obywatelskim (gdzie przedstawiłem bardzo podobne tezy), organizowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, który w polskiej wojnie plemiennej kojarzony jest z drugą stroną, czyli „platformersami”. Tutaj wśród mówców znalazł się prezydent Gdańska Piotr Adamowicz (często podróżujący do Chin i rozwijający aktywnie współpracę z tym krajem) z Platformy Obywatelskiej, co z kolei stwarzało groźbę zaszufladkowania mnie po stronie zwolenników PO.

Artykuły z tej konferencji również przedstawimy wkrótce na naszej stronie i, co możemy Wam obiecać, niezależnie od wszystkiego dalej będziemy dyskutować o Azji (starając się nie zwracać uwagi na toczącą się w Polsce wojnę plemienną), bo uważamy, że jest to w naszym kraju konieczne.

Poniżej przedstawiam zapis przydługiego nieco wystąpienia, które niejako ułożyliśmy wspólnie. Mam nadzieję, że niczego nie zepsułem i dobrze je przekazałem licznej publiczności.

Radek Pyffel

Oto zapis wystąpienia:

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Jaka obecność Polski w Azji – nagranie video z wystąpienia na Kongresie „Polska – Wielki Projekt” Reviewed by on 17 lipca 2011 .

Szanowni, Ostatnie tygodnie były dla nas jako CSPA dosyć intensywne, nie ukrywam, że  były takie również dla mnie. Pora już powoli zacząć prezentować, to co udało się w tym czasie zrobić. Zaczęło się od wystąpienia na Kongresie „Polska Wielki Projekt”, później był współorganizowany przez CSPA wyjazd z misją branży spożywczej do prowincji Henan (zamieścimy z tego wydarzenia

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź