Artykuły,Inne-news,Publicystyka,Top news,Wydarzenia i zapowiedzi

Jak ograniczyć ryzyko w handlu z Chinami? Formy zabezpieczenia importu

–––
Paulina Kiełbus-Jania
Dyrektor Generalny / BigChina CEO

–––

Handel z Chinami to dziedzina, w której ze szczególnym nasileniem pojawiają się różne rodzaje ryzyka, począwszy od zagrożeń związanych z sytuacjami losowymi, a skończywszy na ryzyku wyboru nieuczciwego kontrahenta. Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka związanego z importem z Chin, można je natomiast krok po kroku minimalizować, zabezpieczając swoje działania na każdym etapie importu.  

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby minimalizacji ryzyka w imporcie z Chin. Jednym z największych błędów popełnianych przez polskich importerów jest oszczędzanie na korzystaniu z dostępnych zabezpieczeń. Rezygnacja z tych działań nie tylko nie oszczędza pieniędzy, często prowadząc do wysokich strat, ale także podnosi poziom frustracji i stresu importera.

Kluczem do sukcesu w handlu z Chinami jest wiedza. Największe i najbardziej kosztowne w swych konsekwencjach błędy są zazwyczaj wynikiem jej braku – nieprzygotowania, pośpiechu, a często także pewnej ignorancji importerów. Warto polegać na opinii ekspertów i zadbać tym samym o bezpieczeństwo transakcji. Jak? Poniżej rekomendowane sposoby.

Weryfikacja chińskiej firmy: na własną rękę, dla niedoświadczonego importera jest dość trudna. W przypadku braku czasu lub wiedzy, bądź w sytuacji, kiedy pomimo własnego sprawdzenia rzetelność kontrahenta nadal budzi wątpliwości, należy skorzystać z pomocy specjalistów.

Raporty weryfikacyjne dostarczane przez firmy pośredniczące są bardzo pomocne przy ocenie i wyborze właściwego dostawcy. Weryfikacji można dokonać w różnym zakresie, w zależności od tego, ile na taką weryfikację chcemy przeznaczyć pieniędzy. W BigChina może to być sprawdzenie zdalne lub audyt fabryki.

 • Audyt fabryki – najlepsza forma sprawdzenia, czy inwestowane pieniądze trafią do rzetelnego eksportera.

To niezbędna forma weryfikacji, zwłaszcza przy imporcie na dużą skalę, a także najlepsza forma sprawdzenia, czy inwestowane pieniądze trafią do rzetelnego eksportera. Sprawdzenie to obejmuje wizytę w siedzibie chińskiego kontrahenta. Cel tej wizyty określa importer.

Może to być sprawdzenie, czy fabryka faktycznie istnieje i funkcjonuje, spotkanie z przedstawicielem fabryki, obejrzenie dokumentów, pobranie informacji o odbiorcach, wizyta w zakładzie produkcyjnym i ocena jakości systemu produkcji oraz możliwości technologicznych producenta. Audyt nie tylko potwierdza, czy firma istnieje i działa legalnie, ale także odpowiada na pytanie, czy mamy do czynienia z producentem czy pośrednikiem (firmą handlową).

 • Zamówienie próbek – jakości towaru na pewno nie sprawdzimy e-mailem.

Namawiam do weryfikacji próbek produktów, bez względu na to, czy próbka jest bezpłatna, czy jej otrzymanie wiąże się z kosztami. Zdjęcia produktów przesyłane przez chińskich handlowców bardzo często nie odzwierciedlają faktycznych cech towaru, nierzadko nie są to w ogóle zdjęcia produktów wykonanych w fabryce, z którą prowadzimy rozmowy. Weryfikacja dostawcy, zamówienie próbek to jedno, ale trzeba pamiętać też o jakości całego zamówienia. Oczywiście nawet najlepszej jakości próbki dostarczone przed zleceniem produkcji nie gwarantują tożsamej jakości całego zamówienia. Warto zatem rozważyć także pobranie i sprawdzenie próbek przed, w trakcie lub po produkcji w fabryce.

By uniknąć niespodzianek, bardzo zasadne jest, by skontrolować towar jeszcze przed wysyłką z Chin. Kontrolę przeprowadzić możemy sami, udając się do Chin lub wysyłając na inspekcję doświadczonego pracownika. W niektórych przypadkach jest to bardzo zasadne, ponieważ nikt nie zweryfikuje naszych oczekiwań tak jak my sami. Niemniej, aby ze względu na ograniczenie kosztów, a także czasu i po prostu wygodę, wynająć możemy do tego celu doświadczoną firmę. Tym bardziej, że kontrolę przeprowadzić możemy, a nieraz powinniśmy, na różnych etapach realizacji zamówienia w Chinach.

Kontrola przed produkcją – Kontrolę przeprowadzić możemy przed uruchomieniem produkcji, oceniając na przykład jakość materiałów, jakie zostały użyte, a także ustawienia maszyn. Na tym etapie można wyprodukować i zbadać próbkę oraz ewentualnie wyeliminować błędy, co eliminuje ryzyko nieprawidłowości ujawnionych w produkcji na większą skalę, a tym samym ryzyko opóźnień. Kontrolę przed produkcją warto połączyć z audytem w ramach jednej wizyty w fabryce.

Kontrola w trakcie produkcji – Sprawdzamy zamówienie po uruchomieniu procesu produkcyjnego (gdy zamówienie jest gotowe w 20-30%). Może to być uruchomienie kilku egzemplarzy, pobranie próbek zamówienia, a także testy laboratoryjne. Kontrola w trakcie realizacji zamówienia umożliwia ocenę produktów, ujawnienie ewentualnych wad czy błędów, co daje możliwość szybkiej reakcji i wprowadzenia poprawek, nie powodujących znacznych opóźnień.

Kontrola po zakończeniu produkcji – Kontrola przed załadunkiem i wysyłką zamówienia umożliwia sprawdzenie jakości i ilości w 100% zakończonych produktów. Kontrola obejmuje wizytę inspektora BigChina w miejscu, gdzie składowany jest towar oraz sprawdzenie towaru, zakładające użycie różnego rodzaju środków, metod czy narzędzi.

Kontrola załadunku – Inspektor może być obecny podczas załadunku w fabryce oraz zabezpieczenia kontenera plombami. Może także sprawdzić dotarcie przesyłki do portu nadania.

Obowiązki strony chińskiej względem specyfikacji zamawianego towaru, jego certyfikacji oraz norm produkcyjnych dopuszczających towar do obrotu w Polsce należy egzekwować od producenta na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Oczywiście kontrakty nie zawsze są przestrzegane, ale bez nich szanse na odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego kontrahenta są bliskie zeru. Umowa nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa importera, ale także sprawia, że strona chińska czuje się bardziej zobligowana do dostarczenia produktów zgodnie z jej warunkami. Kontrakty różnią się w zakresie odpowiedzialności i rozległości działań kontrahenta.

Uzgadniając z chińskim kontrahentem sposób płatności, warto nalegać na formę zapewniającą jak największe bezpieczeństwo transakcji – taką, która zmusza kontrahenta do wywiązania się z określonych zobowiązań, jak akredytywa (L/C) lub inkaso dokumentowe (D/C).

Najczęściej stosowaną formą płatności w handlu z Chinami jest przelew bankowy (T/T), zazwyczaj wysyłany w dwóch ratach, przed i po produkcji towaru. Jest to zarazem ulubiony sposób rozliczeń chińskich eksporterów. Oczywiście dla importerów obarczony ryzykiem – wiele zależy od uczciwości sprzedawcy. Chińczycy nie są zwolennikami skomplikowanych instrumentów finansowych. Niemniej ich zdolność akceptacji dla bardziej złożonych sposobów płatności wzrasta proporcjonalnie do skali zamówienia. Im większa wartość kontraktu, tym większa szansa na jego realizację na warunkach preferowanych przez odbiorcę.

Żadna, nawet najlepiej sporządzona umowa, nie da oczekiwanego rezultatu, jeżeli druga strona nie zostanie należycie sprawdzona. Umowa zabezpiecza dodatkowo transakcję, lecz nie uzasadnia rezygnacji z podejmowania innych środków zmniejszających jej ryzyko, jak choćby kontrola towaru przed wysyłką z Chin.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Jak ograniczyć ryzyko w handlu z Chinami? Formy zabezpieczenia importu Reviewed by on 26 kwietnia 2019 .

–––Paulina Kiełbus-JaniaDyrektor Generalny / BigChina CEO––– Handel z Chinami to dziedzina, w której ze szczególnym nasileniem pojawiają się różne rodzaje ryzyka, począwszy od zagrożeń związanych z sytuacjami losowymi, a skończywszy na ryzyku wyboru nieuczciwego kontrahenta. Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka związanego z importem z Chin, można je natomiast krok po kroku minimalizować, zabezpieczając swoje działania

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź