Artykuły,Publicystyka

J. Wojtyński: Premier Japonii Shinzō Abe przebrany w strój Mario podczas ceremonii zakończenia igrzysk olimpijskich w Rio

Ceremonia Zamknięcia

Oczy całego świata zwrócone były w ostatnich tygodniach na trzymający w nieustannym napięciu sportowy teatr w Rio. O ile przebieg i organizacja imprezy nieraz stawały się przedmiotem cierpkiego komentarza, to na próżno szukać negatywnych wypowiedzi dotyczących ceremonii zakończenia igrzysk olimpijskich. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji kilkugodzinnego pokazu, na mogącym pomieścić 78 tys. publiczności stadionie Maracana, stał się Premier Japonii Shinzō Abe. Jego wystąpienie w stroju bohatera gier Mario Bros firmy Nintendo wywołało nie mniej zaskoczenia jak skok spadochronowy Królowej Elżbiety II wespół z Danielem Craigiem (aktorem wcielającym się w rolę słynnego Jamesa Bonda) podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Londynie w 2012 r. Głównym celem wystąpienia premiera Abego było zaproszenie na następne letnie igrzyska olimpijskie, które odbędą się w 2020 r. w Tokio. Pojawienie się na imprezie najważniejszego podmiotu decyzyjnego w państwie świadczy także o randze wydarzenia jaką Japonia przyznaje igrzyskom.

Przebieg prezentacji

Nieoczekiwane wystąpienie premiera Japonii poprzedzone było przedstawieniem dwudziestu artystów przyodzianych w srebrne kostiumy kształtem przypominających strój astronauty oraz projekcją krótkiego filmu promocyjnego. Motywem przewodnim całej prezentacji była czerwona kula symbolizująca wschodzące Japońskie słońce, która w wersji dwuwymiarowej widnieje na fladze Japonii nieprzerwanie od 1870 roku. Kula krąży pomiędzy Japońskimi sportowcami, żeby docelowo trafić do Premiera Abe. Po dostaniu kuli premier Japonii smuci się, bo nie zdąży do Rio na czas.

Po czym zupełnie nieoczekiwanie, na co dzień nad wyraz poważny, premier Japonii przechodzi transformację i zamienia się w znaną wszystkim postać hydraulika z gier video Super Mario. Aby zdążyć Mario kopie przez środek ziemi tunel, którym udaje mu się przedostać z Tokio do Rio. W tym momencie premier Abe wyłania się z zielonej rury w przebraniu Mario na scenie stadionu Maracana w Rio.

źródło: https://twitter.com/tompmcgowan

źródło: https://twitter.com/tompmcgowan

Styl Prezentacji – inklinacje

Zadziwiający dla wielu okazał się styl promocji następnych igrzysk. W trakcie prelekcji filmu, widz może odnaleźć wiele alegorii danych dyscyplin sportowych przedstawionych za pomocą popularnych japońskich gier video oraz bohaterów mangi, takich jak: Pac-Man, Hello Kitty, czy Doraemon. Poprzez liczne odwołania do tych wielkich osiągnięć marketingowych, które bez wątpienia kojarzone są z Japonią, miano na celu podkreślenie bardzo oryginalnej japońskiej kultury i jej wkładu w rozwój cywilizacji. Następnie Japończycy przedstawili kompozycję wizualną składającą się z iluminacji świetlnej opartej na hologramach komputerowych i tańcach artystów ubranych w tradycyjne stroje japońskie. Możemy przez to domyślać się myśli przewodniej igrzysk w Japonii, jakoby kwintesencji „Japońskości”, połączenia tradycji z nowoczesnością.

Oczekiwania i szanse

Od momentu wyboru Tokio na gospodarza igrzysk olimpijskich w 2020 roku (07.09.2013r.) świat ekspercki prowadzi żywiołową debatę czy impreza przyniesie więcej korzyści czy strat Cesarstwu. Nie jest tajemnicą, że pozycja Japonii na arenie międzynarodowej słabnie. Jest to generowane przede wszystkim stale pogarszającym się stanem japońskiej gospodarki oraz zatrważającym kryzysem demograficznym.

Z wywiadów udzielonych prasie wiadomo, że premier Abe pokłada ogromną nadzieję w igrzyskach. Miał on się stać flagowym projektem jego strategii „Przebudzenia/Odrodzenia Japońskiego” (ang. Japanese revival). Japończycy mają równie wielkie oczekiwania wobec igrzysk w 2020 r. w kontekście poprzednich zorganizowanych w Tokio w 1964 r. Miały one wtedy pokazać światu nowe, powojenne oblicze cesarstwa, a samym Japończykom przywrócić wiarę we własne siły po klęsce z 1945 r.

Wedle obszernych analiz Banku Japonii ze stycznia br., dzięki olimpiadzie, Japonia ma szansę odnieść ogromne sukcesy w sektorze turystycznym (20 mln turystów do 2020 r.) oraz na nowo zainteresować zagranicznych inwestorów, wybierających coraz częściej lukratywne, szybko rozwijające się kraje Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej Azji. Ma to wpłynąć korzystnie na stale pogłębiającą się deprecjacje jena oraz stymulować złagodzenie niezwykle restrykcyjnej polityki imigracyjnej kraju. Miałoby to zaowocować korzystnymi zmianami demograficznymi, bez których populacja Japonii ma się skurczyć ze 127 mln w 2016 r. do 87 mln w 2016 r.

Komplikacje

Niemniej jednak w zestawieniu z rzeczywistością, tokijska olimpiada zdążyła już zasłynąć złą sławą. Skandale korupcyjne, malwersacje finansowe, w które zaangażowany był bliski współpracownik i protegowany premiera, były gubernator Tokio, podały w wątpliwość sukces olimpiady w 2020 r. Po wniosku rady miasta o udzielenie votum nieufności, gubernator Yoichi Masuzoe zrezygnował, a na jego miejsce została wybrana Yuriko Koike, polityczna przeciwniczka obozu premiera Abe. Ta zmiana ma generować nowy impuls do, jak dotychczas niekompetentnych i okraszonych nutą skandalu, przygotowań do Olimpiady.

Źródła:

http://www.tvp.info/26641709/skosnooki-mario-bros-w-rio-premier-japonii-zadziwil-swiat

https://www.theguardian.com/world/shortcuts/2016/aug/22/japanese-pm-shinzo-abe-super-mario-rio-olympic-closing-ceremony

http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13504850802552291?src=recsys

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/aepr.12128/full

http://indianexpress.com/article/trending/trending-globally/japan-pm-shinzo-abe-came-dressed-as-mario-in-rio-closing-ceremony-and-tweeple-loved-it-2990083/

http://www.japantoday.com/category/olympics/view/rio-throws-final-olympic-party-tokyo-governor-accepts-flag

http://www.telegraph.co.uk/olympics/2016/08/22/shinzo-abe-emerges-from-a-green-pipe-disguised-as-super-mario-du/

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-07-31/tokyo-elects-first-female-governor-to-fix-2020-olympics-disarray

https://www.boj.or.jp/en/research/brp/ron_2016/data/ron160121b.pdf

Jan Wojtyński

Udostępnij:
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia
J. Wojtyński: Premier Japonii Shinzō Abe przebrany w strój Mario podczas ceremonii zakończenia igrzysk olimpijskich w Rio Reviewed by on 30 sierpnia 2016 .

Ceremonia Zamknięcia Oczy całego świata zwrócone były w ostatnich tygodniach na trzymający w nieustannym napięciu sportowy teatr w Rio. O ile przebieg i organizacja imprezy nieraz stawały się przedmiotem cierpkiego komentarza, to na próżno szukać negatywnych wypowiedzi dotyczących ceremonii zakończenia igrzysk olimpijskich. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji kilkugodzinnego pokazu, na mogącym pomieścić 78 tys.

Udostępnij:
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Królowa Elżbieta II nie dokonała wtedy skoku podczas Olimpiady (spadochroniarz-kaskader który wcielił się w jej postać zginął w 2013 roku): „Jego wystąpienie w stroju bohatera gier Mario Bros firmy Nintendo wywołało nie mniej zaskoczenia jak skok spadochronowy Królowej Elżbiety II wespół z Danielem Craigiem (aktorem wcielającym się w rolę słynnego Jamesa Bonda) podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Londynie w 2012 r.”

Pozostaw odpowiedź