
commons.wikimedia.org
Do serii wstrząsów o różnym stopniu nasilenia doszło w ostatnich dniach (10-13.02) w regionie Sumatry Północnej, wysp Bali i Lombok oraz Papui. Nie ma informacji o ofiarach i większych zniszczeniach.
Do pierwszych łagodnych trzęsień ziemi między 2.4 a 4.5 stopni w skali Richtera doszło w piątek (10.02) we wczesnych godzinach porannych w dystrykcie Karo oraz Deliserdang w prowincji Sumatry Północnej. Spośród 8 wstrząsów, 4 z nich odczuwalne były przez mieszkańców Medanu, stolicy Sumatry Północnej. W sobotę (11.02) nastąpił kolejny wstrząs o sile 4.1 stopni odczuwalny na wyspie Mentawai w Sumatrze Zachodniej.
Kolejne trzęsienie ziemi wystąpiło było w niedzielę (12.02) w południowej części wyspy Bali oraz na wyspie Lombok ok. godz. 11:30 czasu lokalnego. Epicentrum trzęsienia o sile 5.2 w skali Richtera znajdowało się na głębokości 10 km, w odległości 110 km na południowy wschód od regencji Kelungkung, Bali.
Niedzielne trzęsienie ziemi było na tyle odczuwalne, iż zmusiło mieszkańców oraz turystów miejscowości Denpasar, Klunkgung, Bangli, Gianyar, Tabanan, Kuta oraz Nusa Penida na wsypie Bali, jak również mieszkańców Mataram oraz Senggigi na wsypie Lombok, do natychmiastowego opuszczenia budynków.
Do ostatniego trzęsienia o sile 5.2 w skali Richtera doszło w poniedziałek (13.02) w prowincji Papua, 17 km na południowy zachód od dystryktu Puncak.
Indonezyjskia Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyk monitorująca trzęsienia ziemi w kraju, poinformowała o braku zagrożenia tsunami.
Indonezja znajduję się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, strefie otaczającej Ocean Spokojny, w której regularnie odnotowywane są silne wstrząsy oraz wysoka aktywność wulkanów.
Na podstawie: antaranews.com, thejakartapost.com
Pozostaw odpowiedź