Indonezja news

Indonezja potencjalnym liderem Oceanu Indyjskiego

Źródło: Commons Wikimedia

Źródło: Commons Wikimedia

Państwo indonezyjskie jest na tyle dobrze zlokalizowane, aby pełnić rolę lidera w rozwoju terytorium Oceanu Indyjskiego.

Podczas jego ostatnich delegacji i udziału w szczycie G20, ASEAN oraz APEC prezydent Joko Widodo niejednokrotnie mówił, że z jego punktu widzenia Indonezja może stać się liderem morskim na wodach Oceanu Indyjskiego, ze względu na jej terytorium (archipelag) oraz ułożenie na drogach przecinających Pacyfik i Ocean Indyjski. Widodo podkreślał, że należy to wykorzystać i podnieść państwo do wyższej rangi.

Przez lata skupiano się na stosunkach Indonezji z państwami wchodzącymi w skład ASEAN-u. Dzięki temu kraj nawiązał bliższe kontakty ekonomiczne z gospodarkami Azji Wschodniej; zarówno z jej północnych terytoriów, jak również południowych. W chwili obecnej wizja Widodo zakłada poszerzenie horyzontów i otwarcie się kraju na kontakty dyplomatyczne w całej strefie indo-pacyficznej.

Zdaniem analityków państwo powinno być ostrożne i na chłodno ocenić swoje możliwości na tym terytorium oraz zadecydować co może zaoferować.

Ocean Indyjski jest strefą, która ciągle się rozwija w aspektach ekonomicznych i strategicznych. Obejmuje on około 20% światowych wód. W wyniku badań przeprowadzonych przez francuski instytut badający eksploatację wód na świecie można zauważyć, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat na Oceanie Indyjskim ruch morski wzrósł o 300%. Co za tym idzie, ocean stał się także miejscem stacjonujących marynarek wojennych, w które ulokowano największe kapitały. Przykładem mogą być Indie, które w roku bieżącym przeznaczyły 5,8 mld dolarów amerykańskich na rozwój ich floty wojennej, stając się przy tym krajem, który najwięcej zainwestował.

W tym samym czasie Chiny były zaangażowane w budowę portów w Birmie, Bangladeszu, Pakistanie, na Seszelach i Malediwach. Pomimo zapewnień chińskich urzędników, że te działania są czysto reklamowe, wzrost liczby chińskich żołnierzy w tych regionach wzbudził pytanie: jaki dalekobieżny cel postawili sobie Chińczycy, jeżeli chodzi o wody Oceanu Indyjskiego.

Skoncentrowanie i szybki rozwój marynarki wojennej przywołał pytania dotyczące bezpieczeństwa. Jednakże sytuacja komplikuje się przez inne czynniki między innymi: piractwo szerzące się na Somalii oraz niepewną przyszłość amerykańskich sił morskich stacjonujących na wodach Oceanu Indyjskiego.

Sytuacja na Pacyfiku jest skrajnie różna. Oczywiście i tam zdarzają się konflikty, na czele z napięciem panującym na Morzu Południowochińskim i sporem o wyspy Senkaku, ale tamtejsze kraje starają się pracować wspólnie.

Jeżeli zaś chodzi o region Oceanu Indyjskiego, to w aspekcie militarnym jest on ciągle niedorozwinięty. The South Asian Association for Regional Cooperation (SAARC) nieustannie boryka się z problemem rywalizujących ze sobą Indii i Pakistanu.

Dla państw leżących w pobliżu Oceanu Indyjskiego istotne jest, aby nie uwikłać się w niepotrzebną rywalizację. W ten oto sposób może zaistnieć Indonezja, która w przyszłym roku będzie przewodniczyła organizacji IORA (Indian-Ocean Rim Association). Jej celem powinno być wzmocnienie organizacji i wzrost jej rangi do cenionego forum. Państwo powinno rozważyć wprowadzenie co najmniej pięciu głównych reform. Pierwszą z nich jest kooperacja. Indonezja, która wprowadziła do ASEAN-u traktat o dobrych stosunkach pomiędzy członkami (Treaty of Amity of Cooperation – TAC), mogłaby spróbować zrobić to samo dla IORA.

Po drugie, państwo mogłoby zaproponować utworzenie organu podejmującego decyzje, w którego skład wchodziliby także politycy, dzięki czemu wśród członków IORA pojawiliby się ludzie ze świata politycznego, szczególnie ważni są przedstawiciele ministerstw obrony.

Po trzecie, Indonezja może przyspieszyć przydzielenie członkostwa krajom takim jak: Birma, Malediwy, a nawet Somalia.

Po czwarte, IORA powinna się otworzyć na nowe projekty i rozpocząć współpracę także z krajami z zewnątrz organizacji, a nie ograniczać się do jej członków.

Indonezja musi także przemyśleć, jakie projekty chciałaby rozpocząć i w jaki sposób później je nadzorować. Organizacja powinna także zadecydować, ile pieniędzy jest w stanie zainwestować w ich realizację.

Państwo indonezyjskie ma potencjał, aby stać się liderem na wodach Oceanu Indyjskiego, pomóc w jego rozwoju, a także podnieść wagę IORA. Jednakże z drugiej strony, na samym początku musi realnie ocenić sytuację, aby później nie stracić.

Na podstawie: thediplomat.com

Opracowanie: Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Indonezja potencjalnym liderem Oceanu Indyjskiego Reviewed by on 14 grudnia 2014 .

Państwo indonezyjskie jest na tyle dobrze zlokalizowane, aby pełnić rolę lidera w rozwoju terytorium Oceanu Indyjskiego. Podczas jego ostatnich delegacji i udziału w szczycie G20, ASEAN oraz APEC prezydent Joko Widodo niejednokrotnie mówił, że z jego punktu widzenia Indonezja może stać się liderem morskim na wodach Oceanu Indyjskiego, ze względu na jej terytorium (archipelag) oraz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź