Rząd indonezyjski zdecydował się dołączyć do Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) utworzonego przez Chiny. Spółka ma stać się rywalem dla Banku Światowego mieszczącego się w Stanach Zjednoczonych, którego działalność obejmuje wsparcie dla krajów znajdujących się w kryzysie finansowym.
25 listopada 2014 roku Indonezja podpisała porozumienie o przystąpieniu do AIIB. Chińska ambasada w Indonezji oświadczyła: „Bank obiecał pomóc krajowi w promowaniu zdolności ekonomicznej oraz częściowo rozwinąć infrastrukturę morską”.
Minister finansów Bambang Brodjonegoro stwierdził, że Indonezja jest gotowa współpracować z innymi członkami AIIB i realizować zaakceptowane projekty.
Po dołączeniu Indonezji do AIIB instytucja liczy już 22 kraje – azjatyckie gospodarki, wśród których znajdują się między innymi: Chiny, Indie, Malezja, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam.
Chiny posiadające większość udziałów w AIIB wraz z innymi krajami utworzyły organizację, która jest poważnym zagrożeniem dla mieszczącego się w Waszyngtonie Banku Światowego we wspieraniu projektów w krajach azjatyckich.
Podczas konferencji założycielskiej (październik 2014) nieobecne były kraje blisko związane z USA, między innymi Australia i Korea Południowa.
Według raportu przygotowanego przez portal informacyjny Reuters sekretarz stanu John Kerry zaangażował się w podjęcie przez Australię decyzji o nieprzystępowaniu do banku, mimo że – jak później podał jego rzecznik prasowy – Stany Zjednoczone bardzo cieszą się z powstania nowej organizacji.
Zdaniem australijskiego premiera Tony’ego Abbotta decyzja, czy Australia będzie członkiem AIIB, zależy od tego, jaką politykę obiorą Chiny przewodząc organizacji i czy będzie ona tak przejrzysta, jak ta prowadzona przez Bank Światowy.
Podobnie jak Korea Południowa oraz Australia Indonezja również nie była obecna podczas oficjalnego spotkania w październiku. Sytuację tę spowodował fakt zmian w rządzie i oficjalne przejęcie władzy przez nowego prezydenta Joko Widodo 20 października.
Jak powiedział chiński ambasador w Indonezji Liu Hongyang, państwo może liczyć na silne poparcie ze strony Chin, które zobowiązały się do pomocy państwu indonezyjskiemu w realizacji projektów inwestycyjnych.
– Serdecznie witamy Indonezję jako jednego z naszych członków – powiedział Liu podczas seminarium zorganizowanego przez stowarzyszenie Indonesia-China Friendship 19 listopada bieżącego roku. Dzięki temu kraj ten może liczyć na wsparcie finansowe swego rozwoju.
Gospodarki, które są członkami AIIB, zamierzają do 2020 roku zainwestować około 7 bilionów USD z przeznaczeniem na rozwój transportu, przemysłu energetycznego, co z pewnością pomoże im w rozwoju ekonomicznym.
Na podstawie: asianewsnet.net
Opracowanie: Katarzyna Hajduk
Pozostaw odpowiedź