Indie news

Indie: sektor IT obawia się zmian programu wizowego H-1B w USA

flickr.com

Nowa ustawa dotycząca reform w ramach programu wizowego H-1B została zgłoszona w środę (1.02) w Stanach Zjednoczonych. Indie obawiają się, że zaproponowane zmiany niekorzystnie wpłyną na sektor IT.   

Ustawa dotycząca wiz H-1B jest źródłem niepokoju dla indyjskiego sektora IT. Indie obawiają się, że ograniczy liczbę ich wysoko wykwalifikowanych pracowników przyjeżdżających do pracy w USA. Podczas kampanii wyborczej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obiecywał, że jego kraj oparty będzie na dwóch zasadach: „Kupuj to, co amerykańskie i zatrudniaj Amerykanów”.

­

Kierownik działu badań w firmie India Infoline Ltd. Amar Ambani oznajmił, że wprowadzenie w życie projektu ustawy będzie „straszną” wiadomością dla indyjskiego sektora IT: – Ponad 50% przychodów pochodzi z tego rynku.

Największymi beneficjentami wiz H-1B są Indusi, a następnie Chińczycy. W 2014 roku 70% z łącznej liczby zatwierdzonych wniosków o H-1B pochodziło z Indii – prawie 86% wiz H-1B otrzymali pracownicy z sektora IT. Indyjskie firmy outsourcingowe takie jak: Infosys, Wipro, Tata Consultancy Services odczują niekorzystne zmiany. Dotychczas ceny akcji spółek informatycznych spadły o 9%.

Zaproponowane zmiany w normach wizy H-1B to przede wszystkim:
– podwojenie minimalnej pensji posiadaczom wiz H-1B do 130 tys. dolarów,
– przeznaczenie 20% wiz H-1B dla małych i rozpoczynających działalność przedsiębiorców,
– przyznanie pierwszeństwa do otrzymania wizy studentom wykształconym w USA,
– zakazanie pracy w USA małżonkom osób posiadającym wizy H-1B,
– zakazanie zatrudniania dodatkowych osób z wizą H-1B w firmach, gdzie liczba pracowników przekracza 50, z których co najmniej połowa jest posiadaczem wizy H-1B lub L-1,
– przeprowadzanie przez Departament Pracy ścisłej kontroli i weryfikacji dokumentów, aby zredukować liczbę oszustw i nadużyć w procesie wydawania wiz.

Członek Partii Republikańskiej i kongresman Darrell Issa w środę (4.01) ponownie przedstawił ustawę, aby ograniczyć liczbę wysoko wykwalifikowanych pracowników przyjeżdżających do pracy w USA i zatrzymać outsourcing amerykańskich miejsc pracy.
Republikanin ze stanu Iowa Chuck Grassley i senator ze stanu Illinois z partii Demokratycznej Richard Durbin oznajmili w czwartek (19.01), że celem ustawy jest ochrona pracowników amerykańskich.
Członkini Kongresu Zoe Lofgren we wtorek (31.01) przedstawiła uchwałę z 2007 roku High-Skilled Integrity and Fairness Act of 2017, która ma na celu „uzupełnianie amerykańskiej siły roboczej utalentowanymi, wysoko opłacanymi i wykwalifikowanymi pracownikami, którzy pomagają tworzyć miejsca pracy w Ameryce, a nie zastępować je.”

H-1B jest wizą nieimigracyjną dla pracowników tymczasowych. Program wiz H-1B pozwala pracodawcy na zatrudnianie zagranicznych pracowników wysoko wykwalifikowanych: „obcokrajowców pracujących w specjalnych zawodach wymagających minimum B.A. (wyksztalcenie wyższe) lub tez jego ekwiwalentu w doświadczeniu w pracy”. H-1B są najbardziej pożądanymi wizami.

Bardzo duża liczba osób pochodzących z Indii migruje do USA w celach biznesowych, zarobkowych czy z powodów rodzinnych. Prawo federalne daje prezydentowi USA szerokie uprawnienia do egzekwowania prawa imigracyjnego, a także swobody regulacyjnej w postaci zaleceń dotyczących polityki i działań wykonawczych.

Na podstawie: bbc.com, economictimes.indiatimes.com, hindustantimes.com, prawoimigracyjneusa.com

Opracowanie: Magdalena Rybczyńska

 

 

 

 

 

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia
Indie: sektor IT obawia się zmian programu wizowego H-1B w USA Reviewed by on 3 lutego 2017 .

Nowa ustawa dotycząca reform w ramach programu wizowego H-1B została zgłoszona w środę (1.02) w Stanach Zjednoczonych. Indie obawiają się, że zaproponowane zmiany niekorzystnie wpłyną na sektor IT.    Ustawa dotycząca wiz H-1B jest źródłem niepokoju dla indyjskiego sektora IT. Indie obawiają się, że ograniczy liczbę ich wysoko wykwalifikowanych pracowników przyjeżdżających do pracy w USA.

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Jak wspomiała Autorka wiza H1B jest dla profesjonalistów wysokiej klasy. Jak zawsze każda grupa zawodowa broni swojego sttusu. Tak samo robią Amerykanie. Poniwqaż koszty pracy w USA są wysokie stosuje się różne metody naginania przepisów, jak przenoszenie pracowników, przedłużanie pobytu, itd.

  Ciekawe, że rząd Indii nawet nie zaczyna dyskusji nad wizami dla Indusów, poniważ one w swojej masie są sprawą beznadziejną, ala zawsze kładzie duży nacisk na zwiększenie puli wiz H1B

  http://indianadventure.eu/pol/indie-xxi-w/indusi-biora-prawie-cala-pule-wiz/

Pozostaw odpowiedź