
flickr.com
Joga – dyscyplina zajmująca się związkami pomiędzy ciałem i umysłem – trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Korzeni jogi dopatrywać się można już w spuściźnie dawnej cywilizacji Indusu, której początek przypada na III tysiąclecie p.n.e. Obecnie joga cieszy się coraz większą popularnością i praktykowana jest na całym świecie.
Joga została dodana do prestiżowej listy UNESCO ze względu na szeroki zakres wpływu jaki wywiera na społeczeństwo indyjskie w kwestiach dotyczących: zdrowia, medycyny, edukacji i sztuki.
– Stworzona, by pomagać jednostkom w samorealizacji, zmniejszać doświadczane cierpienie, umożliwiać osiągnięcie stanu wyzwolenia, (joga) praktykowana jest zarówno przez osoby młode jak i starsze, pozbawiona jest dyskryminacji ze względu na płeć, klasę czy religię – uzasadnia UNESCO.
Lista niematerialnych dóbr kultury powstała 10 lat temu, głównie w celu zwiększenia świadomości ich występowania, a także umożliwienia wsparcia finansowego krajom, które chcą chronić swoje wartości.
Na podstawie: theguardian.com, Allchin Bridget, Allchin Raymond, Narodziny cywilizacji
indyjskiej. PWN, Warszawa 1973
Opracowanie: Magdalena Rybczyńska
23 - 23Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź