
źródło: commons.wikimedia.org
Po środowym spotkaniu indyjsko-mongolskiego komitetu ds. kooperacji, które odbyło się w Ułan Bator, pani minister spraw zagranicznych Indii, Sushma Swaraj, wraz z jej mongolską odpowiedniczką, D. Tsogtbaatar, zrelacjonowały wspólnie mediom wyniki rozmów. Dotyczyły one kwestii współpracy ekonomicznej w takich sferach jak rozwój infrastruktury, energii, usług i technologii informatycznych oraz możliwości uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Nowym Delhi a Ułan Bator.
Sushma Swaraj, która jest pierwszym indyjskim ministrem spraw zagranicznych odwiedzającym Mongolię w ciągu ostatnich 42 lat, powiedziała, iż Indie traktują ten bogaty w naturalne zasoby kraj jako ważny element stabilności w Azji Wschodniej, a także że społeczno-ekonomiczny rozwój Mongolii jest istotnym czynnikiem dla pokoju i dobrobytu tego regionu.
Minister Swaraj powołała się na długą historię wzajemnych relacji pomiędzy oboma krajami (Indie były jednym z pierwszych krajów spoza bloku komunistycznego, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Mongolią). W ciągu sześciu dekad tego partnerstwa jej zdaniem siła owych relacji nieustannie wzrasta. Swaraj przypomniała także o historycznej wizycie premiera Modiego w Mongolii z 2015 roku oraz podkreśliła znaczenie wspólnego dla obu państw buddyjskiego dziedzictwa.
Panie zrelacjonowały postęp w trwających wspólnych projektach, wśród których jest np. planowana przez mongolski rząd budowa rafinerii, która to będzie współfinansowana przez indyjską linię kredytową.
Oba kraje postanowiły usunąć przeszkody instytucjonalne i logistyczne, tak aby jeszcze bardziej pobudzić handel, turystykę i kontakty pomiędzy mieszkańcami obu narodów. Stąd narodził się pomysł bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy stolicami Indii i Mongolii. Indie są także zaangażowane w programy, które mają podnosić potencjał Mongołów. Tyczą one m.in. takich sfer jak nauczanie angielskiego oraz IT. Minister Swaraj zadeklarowała, iż Indie chętnie przyjmą więcej mongolskich studentów na studia i praktyki w swoim kraju – zarówno na kierunki techniczne, jak i artystyczne.
Podczas spotkania obie strony dyskutowały również o globalnych wyzwaniach, szczególnie o problemie terroryzmu i postanowiły współpracować na międzynarodowej arenie w celu wzmocnienia bezpieczeństwa oraz udaremniania planów terrorystycznych.
Całkowita wymiana handlowa pomiędzy Indiami a Mongolią wyniosła w 2016 roku ponad 25 milionów dolarów.
Opracowanie: Mariola Jurczyk
Na podstawie: thehindu.com
2 - 2Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź