BLOGOSFERA

„Impresje himalajskie”: Aoki

aoki2W Padum, stolicy Zanskaru wszystko jest w liczbie pojedynczej. Jeden hotel, jedna jadłodajnia, jeden klasztor buddyjski a w nim jeden mnich. Gdy pytaliśmy się w Attings czy do Padum  jeździ autobus, odpowiedziano nam, że raz na tydzień przyjeżdża jeden autobus, ale to już była nieprawda, gdyż nie kursuje tam żaden autobus. Czasem raz na dzień średnio licząc dociera do Padum jeden trak, jak oni nazywają ciężarówki.

W jednej jedynej jadłodajni przysiadła się do nas pewna Japonka, która przyszła tutaj z Keylongu przez Szingula, pięciotysięczną przełęcz, przez którą piesza wędrówka trwa co najmniej 7 dni. Na pytanie czy się nie bała sama iść, odpowiedziała, że nie, bo tam mieszkają buddyści, ale dalej do Kaszmiru boi się, gdyż tu mieszkają muzułmanie i chętnie by się do nas przyłączyła. Przyznała, że sama jest buddystką, ale tylko na pozór, gdyż właściwie to jest ateistką. Odtąd wędrowaliśmy we troje.

Na drugi dzień poszliśmy do kierowcy ciężarówki, by zapytać czy nas przewiezie do Kargilu. Skrzywił się i nie miał wielkiej ochoty, chyba, że zapłacimy po 200 rupii od łebka z wyjątkiem Aoki, która miała zapłacić tylko 40 rupii. Nie mogliśmy się na to zgodzić.

Na trzeci dzień przyjechały dwa samochody konwojowane przez 10 Sikhów, którzy rozbili obóz poza miejscowością. Trzeba sobie zdać sprawę, że między Sikhami a rządem indyjskim były wówczas bardzo napięte stosunki, które w końcu doprowadziły do zamachu na Indirę Gandhi, premiera Indii, kilka tygodni później.

Sikhowie też nie mieli wielkiej ochoty nas podwozić jednak zgodzili się wziąć nas za 50 rupii od osoby, pod warunkiem, że obok posterunku policji w Panikarze przejdziemy pieszo. I tak znaleźliśmy się po dwóch dniach w Kargilu. Samej podróży już nie będę opisywać, gdyż podałem ją w poscie pod nazwą” Zapach Azji”.

Aoki miała trzy wyróżniające cechy. Po pierwsze bez przerwy się myła lub prała swoje fatałaszki, po drugie uwielbiała treking i po trzecie starała się podróżować jak najtańszym kosztem, co było powodem naszego rozstania się w Delhi, gdyż my za nocleg płaciliśmy 10 rupii, podczas gdy ona przewidywała tylko 5 rupii. Po kilku dniach spotkaliśmy ją na Connaught Place, gdzie chwaliła się, że znalazła nocleg za dwie rupie, co po przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze wychodzi około 50 groszy.

Z zawodu była nursą, ale prawdziwym celem jej życia był treking, czyli wędrowanie po górach. Ostatnio pracowała w zachodniej Europie, zatrudniając się jako pielęgniarka, ale wyłącznie w nocy, gdyż wtedy więcej zarabiała. Wyposażona była w sprzęt najwyższej jakości, każda rzecz z innej firmy. Trochę się znałem na tych sprawach. Po prostu była perfekcjonistką w całym tego słowa znaczeniu. Opowiadała nam, że zamierza następnym razem wybrać się do Karakorum w Pakistanie. W Srinagarze zamieszkaliśmy na łodzi zwanej houseboat, na której nocleg kosztował nas 40 rupii od 3 osób. Początkowo nie zwracaliśmy na ceny uwagi, ale Aoki miała to na uwadze i zapamiętała sobie. Straciliśmy dużo w jej oczach.

Kiedy wieczorem wróciliśmy ze spaceru, zapytałem się jej czy napije się z nami whisky. Odpowiedziała, że chętnie, ale tylko trochę. Przy okazji dodała, że w Japonii dużo się pije alkoholu. Pochwaliłem się, że u nas w Polsce też się dużo pije. Wtedy zjawił się, jak za dotknięciem różdżki czarodziejskiej gospodarz houseboatu i wtrącił, że on też by się napił. Odrzekłem, że może się napić, ale pod warunkiem, że sobie sam naleje, tak aby grzech pijaństwa spadł na niego a nie na mnie. N.b był on muzułmaninem. Jego zachowanie wskazywało, że jest skłonny nalać sobie sam. Wówczas włączyła się Aoki i wskazując palcem drzwi powiedziała do niego: get out, „wynoś się”.

Muszę się przyznać, że mnie też to spotkało z jej strony. Kiedy rano wszedłem na górny pokład łodzi, gdzie ona rozwieszała swoje pranie, wśród którego dominowały jej majtki i zanim zdążyłem coś się odezwać, ona wskazała mi palcem schody i wysyczała: get out, czyli  „ wynoś się”. To była cała Aoki.

Artykuł ukazał się na blogu Impresje himalajskie, jego autorem jest psiząb.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„Impresje himalajskie”: Aoki Reviewed by on 2 lipca 2010 .

W Padum, stolicy Zanskaru wszystko jest w liczbie pojedynczej. Jeden hotel, jedna jadłodajnia, jeden klasztor buddyjski a w nim jeden mnich. Gdy pytaliśmy się w Attings czy do Padum  jeździ autobus, odpowiedziano nam, że raz na tydzień przyjeżdża jeden autobus, ale to już była nieprawda, gdyż nie kursuje tam żaden autobus. Czasem raz na dzień

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź