
Źródło: flickr.com
Luksusowy producent odzieży i perfum Hugo Boss AG ujawnił przypadki pracy przymusowej i łamania praw człowieka u swojego poddostawcy w stanie Tamilnadu na południu Indii. Firma Best Corporation Limited zabraniała zatrudnionym kobietom opuszczania moteli pracowniczych i nakładała obowiązek pracy przymusowej.
„Nie wolno nam opuszczać fabryki bez strażników lub kiedy mamy ochotę. Pracuję, kiedy mi każą. Nie narzekam. Moja rodzina potrzebuje pieniędzy na mój ślubny posag” – wyznała jedna z zatrudnionych.
Według wielu wywiadów przeprowadzonych z pracownikami, młode kobiety mieszkające na terenie fabryki albo nie posiadają telefonów komórkowych, albo rozmowy monitorowane są przez przełożonych.
Best Corporation przyznała, że ogranicza swobodę poruszania się pracowników poza terenem zakładu ze względu na lokalizację wielu fabryk na terenach wiejskich. Stwierdziła, że podjęła kroki w celu rozwiązania problemów. Zamierzeniem jest powołanie komitetu pracowniczego, zaproszenie lokalnych organizacji pozarządowych do szkolenia przełożonych w zakresie praw pracowniczych oraz finansowanie telefonu zaufania dla zatrudnionych.
Best Corporation nie jest jedyną firmą w południowych Indiach, gdzie występuje problem zamykania pracowników. Polityka w zakresie lokowania dużej liczby młodych pracowników migracyjnych w motelach na terenie zakładu jest szeroko rozpowszechniona w kraju.
Właściciele fabryk twierdzą, że polityka ta jest konieczna, aby zapewnić bezpieczeństwo zatrudnionych na obszarach wiejskich. Młode kobiety są jednak skutecznie więzione w miejscu pracy i przez minimalny okres czterech lat mogą utrzymywać znikomy kontakt ze światem zewnętrznym.
Firma Hugo Boss przedstawiła swoje zastrzeżenia dotyczące swobodnego przemieszczania się osób w Raporcie Odpowiedzialności Społecznej z 2016 roku. Zapewniła także, że pracowała nad rozwiązaniem tego problemu z lokalnymi dostawcami.
Na podstawie: theguardian.com
Opracowanie: Magdalena Rybczyńska
16 - 16Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź