Według statystyk opublikowanych przez Radę Pomocy Społecznej w Hongkongu blisko co trzecia osoba powyżej 65. roku życia jest klasyfikowana jako uboga.
Starsze osoby w Hongkongu są nie tylko najbiedniejszymi ludźmi w mieście, ale też jednymi z najbiedniejszych wśród krajów rozwiniętych.
Według danych statystycznych z 2012 roku, ogólny wskaźnik ubóstwa – obejmujący osoby zarabiające mniej niż połowę średniego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego – był taki sam jak w 2011 roku i wyniósł 17,1 proc. Nie zmienia to faktu, że liczba ludzi żyjących w ubóstwie wzrosła z 1,51 mln do 1,61 mln. Liczba osób starszych żyjących w ubóstwie wzrosła o 10 tys. do 298 tys., stanowiąc tym samym 32,6 proc. ogółu osób w tej grupie wiekowej.
Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) stopa ubóstwa wśród osób powyżej 65. roku życia wynosi w Meksyku 28 proc., w Stanach Zjednoczonych 22,4 proc., w Wielkiej Brytanii 10,3 proc. i w Nowej Zelandii 1,5 proc.
Wysoki poziom ubóstwa ludzi powyżej 65. roku życia zaowocował wzmożonymi naciskami na rząd w celu podjęcia zdecydowanych działań w sprawie reformy planów emerytalnych.
– Chcielibyśmy jeszcze raz zaapelować do rządu, aby podjął niezwłoczne działania w sprawie wprowadzenia uniwersalnych planów emerytalnych – powiedziała dyrektor Rady Pomocy Społecznej w Hongkongu Christine Fang Meng-sang.
Na podstawie: scmp.com
Opracowanie: Mateusz Gajewski
Pozostaw odpowiedź