Chiny news,News

Hakerzy włączyli się do konfliktu o Spratly

240px-Schina_sea_88

Chińscy i wietnamscy hakerzy dokonali wzajemnych ataków na strony internetowe w swoich krajach, w tym na strony rządowe. Ataki wiąże się ze sporami terytorialnymi, jakie toczą obydwa kraje. Na zaatakowanych stronach dotychczasowe treści zastąpiono symbolami narodowymi oraz obelgami.

Premier Wietnamu Nguyen Tan Dung, określił roszczenia terytorialne swojego kraju na Morzu Południowochińskim jako bezsporne. Chińscy urzędnicy wezwali państwa azjatyckie do wstrzymania poszukiwań minerałów na terytoriach będących przedmiotem sporu. Zarówno Chiny, jak i Wietnam roszczą sobie prawo własności do wysp Spratly. Oprócz tych dwóch państw także Filipiny, Brunei, Malezja oraz Tajwan upominają się o prawa do części bądź całości tych wysp.

W ostatni weekend setki Wietnamczyków protestowało przeciwko chińskim operacjom morskim na spornych wodach. Stosunki pomiędzy Wietnamem i Chinami od dawna nie są najlepsze, ale do publicznych protestów dochodzi niezwykle rzadko. W zeszłym miesiącu doszło do konfrontacji pomiędzy wietnamskim statkiem a chińskimi łodziami patrolowymi. Władze w Hanoi oskarżyły chińskie łodzie patrolowe o przecięcie kabli statku prowadzącego badania sejsmiczne około 120 kilometrów od wybrzeża Wietnamu. Według Pekinu, statek prowadził swoją działalność bezprawnie i wezwał władze wietnamskie do „powstrzymania się od tworzenia problemów”. W czwartek premier Nguyen Tan Dung powiedział, że suwerenność Wietnamu nad Wyspami Paracelskimi i Spratly jest bezsporna.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Hakerzy włączyli się do konfliktu o Spratly Reviewed by on 11 czerwca 2011 .

Chińscy i wietnamscy hakerzy dokonali wzajemnych ataków na strony internetowe w swoich krajach, w tym na strony rządowe. Ataki wiąże się ze sporami terytorialnymi, jakie toczą obydwa kraje. Na zaatakowanych stronach dotychczasowe treści zastąpiono symbolami narodowymi oraz obelgami. Premier Wietnamu Nguyen Tan Dung, określił roszczenia terytorialne swojego kraju na Morzu Południowochińskim jako bezsporne. Chińscy urzędnicy

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 5

 • Zyggi ja znam jeszcze jeden sposób … wyspy sprzedać z licytacji … czyli kto da więcej do tego wyspy będą należeć, a zebraną kwotę z przetargu podzielić na rywalizujące strony, które odpadły w przetargu …..

  Przykład : Chińczycy są skłonni zapłacić 50 mld usd, Wietnam 20 mld usd , Malezja 30 mld usd, a filipiny tylko 10 mld usd … czyli przetarg wygrywają Chińczycy …. kwota 50 mld usd jest dzielona pomiędzy Wietnam, Malezję oraz Filipiny ( miernikiem może być odległość wysp od wybrzeża poszczególnych z krajów :+) lub każdy inny …. temu co najbardziej zależy da najwięcej …. rynkowe rozstrzygnięcia są zawsze najkorzystniejsze szczególnie biorąc motyw ekonomiczny !!!

  Wracając do rzeczywistości .. Wietnam już poprosił USA o pomoc w rozstrzygnięciu tej sprawy … więc jak znam życie USA wyśle misję wojskową oczywiście w celu stabilizacji ( tak jak to zawsze czynią ) … na 100 % USA mają swoich ludzi w Wietnamie bo kto normalny pisał by się prosić USA ?!
  Potem oczywiście firmy z USA dostaną koncesje na wydobycie tejże ropy i biznes jest :+)

  Co do Kuryli .. tam też podobno są złoża ropy naftowej ( chodzi o teren na, których się znajdują ) jeszcze jest kwestia Sachalina ( czyli też ex sporny teren ) na którym są złoża gazu ziemnego ….. więc zawsze i wszędzie chodzi o kasę .. w dzisiejszych czasach mało kto walczy o honor :+)

  • Pan Izydorczyk bardzo nam tu szermuje scenariuszami rodzaju filmów s.f. nie popartego żadnymi argumentami.

   • Avatar Adam Izydorczyk

    Panie Stefanie istnieje coś takiego jak wyszukiwarka internetowa POLECAM

    „US Secretary of State Hillary Rodham Clinton said last year that the peaceful resolution of disputes over the Spratly and Paracel island chains was in the American national interest. – Sapa-AP ”

    Można też poczytać o prośbach jakie Vietnam wystosował do władz USA !!!

    Czy to jest film s-f ? Czy gdybym Panu powiedział w połowie lat ’70, że padnie ZSRR PRL jaka była by Pana reakcja ? oczywiście śmiech .. tutaj sytuacja wygląda podobnie …. czasami prawda jest dziwniejsza od fikcji

 • Dokładnie tak jest. To więcej niż Kuryle, gdzie spór japońsko-rosyjski ma charakter jedynie prestiżowy. Tu natomiast wiadomo, że stawka jest wysoka i jest o co powalczyc. Najsprawiedliwszym wyjściem byłoby utworzenie konsorcjum zajmującego się eksploatacją miejscowych złóż, z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Jednak wówczas nastąpiłyby kłótnie o to, ile jaki kraj ma miec udziałów. Istny węzeł gordyjski…

 • „W czwartek premier Nguyen Tan Dung powiedział, że suwerenność Wietnamu nad Wyspami Paracelskimi i Spratly jest bezsporna.”

  Dokładnie to samo słyszałem pod koniec maja z ust prezydenta Filipin O_o

  Wszyscy wiedzą o co chodzi o duże złoża ropy naftowej oraz gazu … same wyspy są mało istotne ( istotny jest teren na, których się znajdują )
  Oczywiście konflikt już się ciągnie dobrych 50 lat .. więc raz na 10 lat musi dojść do jakiegoś incydentu oraz zaognienia stosunków pomiędzy tymi państwami.

  Różnie też jest podejście do tych wysp .. Chińczycy traktują to jako dywersyfikacje swoich możliwych dostaw gazu oraz ropy ( czy można polegać na dostawach tylko z Rosji i Pakistanu ? )
  Filipiny oraz Wietnam zaś myślą w kategoriach zrobienia wielkiego biznesu i skoku do przodu + częściowe uniezależnienie się od innych ( coś w stylu Polski kiedy mówimy o gazie łupkowym gazoporcie etc.etc. )

  Co bardziej zabawne raz na jakiś czas państwa zawierają małe sojusze jak w 2009 kiedy Malezja oraz Vietnam wspierały się wzajemnie….. Chiny zaś współpracowały z Filipinami …. to jest jak telenowela brazylijska :+)

Pozostaw odpowiedź