Artykuły,Publicystyka

G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #2

Indonezja: Indonezja rozpoczyna brutalną walkę z dilerami narkotyków na wzór Filipin

Podczas konferencji prasowej indonezyjskiej Agencji Antynarkotykowej (BNN), szef agencji Budi Waseso ogłosił, iż Indonezja zamierza przyjąć filipiński model walki z handlem narkotykami.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte w regionie Azji Południowo- Wschodniej znany jest jako „The Punisher”, a przydomek ten pojawił się za sprawą kontrowersyjnej polityki antynarkotykowej, która zezwala policjantom na oddawanie bezpośrednich strzałów w kierunku podejrzanych dilerów narkotyków.

Odkąd Duterte zadeklarował rozpoczęcie wojny z narkotykami, zostało zabitych około 2400 osób. Według raportu agencji Reuters – 900 zginęło podczas oficjalnych działań policji, a reszta to „zgony będące przedmiotem dochodzenia”. Termin ten wg. Obrońców praw człowieka jest eufemizmem dla zemsty i pozasądowych zabójstw.

Indonezja, jako państwo, którego prawo narkotykowe uznaje się za jedno z najsurowszych na świecie, zamierza przyjąć ten model działania również u siebie, co wzbudziło zaskoczenie w całym regionie. Na konferencji prasowej Waseso powiedział: „Nasz kraj wzmocni arsenał broni, zdobędzie oficerów i rozwinie technologie, które pomogą w zwalczaniu handlu narkotykami. Życie dilera jest bezwartościowe, ponieważ to on sam dokonuje masowych mordów [poprzez sprzedaż narkotyków]”.

Szef BNN stawia sobie za zadanie unowocześnić sposób walki z narkotykami, tak aby nowoczesne systemy mogły dorównywać tym wykorzystywanym przez kartele narkotykowe. Nowe technologie zostaną wykorzystane przy konstrukcji narzędzi nadzoru nowej generacji, aparatów x-ray oraz detektorów.

Źródło:

http://www.bbc.com/news/world-asia-37295787

http://www.thejakartapost.com/news/2016/09/07/bnn-to-procure-weapons-intelligence-tools-to-counter-drug-trafficking.html

Tajlandia: Władze Tajlandii wspierają Chiny w utrzymaniu pokoju na Morzu Południowochińskim

 7 września 2016 w stolicy Laosu, Vientiane, miał miejsce 19. Szczyt państw ASEAN – Chiny, podczas którego państwa rozmawiały o współpracy pomiędzy Chińską Republiką Ludową a krajami Azji Południowo- Wschodniej.

Jedną z najważniejszych deklaracji szczytu wygłosiła Tajlandia, która postanowiła wesprzeć Chiny w konflikcie na Morzu Południowochińskim. Dotąd Tajlandia pozostawała neutralna w sporze, dlatego nagłe obranie chińskiego kierunku zdziwiło wielu przedstawicieli państw ASEAN.

Weerachon Sukondhapatipak, rzecznik tajskiego rządu, powiedział Reutersowi: „Promowanie pokoju i stabilności na oceanie jest ważne dla wszystkich stron i Tajlandia popiera wysiłki Chin w tym zakresie. Dyskusja na ten temat musi doprowadzić do zmniejszenia wzajemnej nieufności”.

Zapytany, czy Tajlandia w tej sprawie będzie stała teraz u boku Chin, powiedział, iż jego kraj „chce ujrzeć pokój utrzymany w interesie wszystkich stron”, nie podając dalszych szczegółów.

Źródło:

http://www.bangkokpost.com/news/asean/1080369/thailand-supports-chinas-efforts-to-maintain-maritime-peace

Wietnam: Rynek start-upów rośnie w siłę dzięki rządowemu projektowi „Wietnamska Dolina Krzemowa”

3 czerwca 2013 roku miało miejsce oficjalne rozpoczęcie projektu „Vietnam’s Silicon Valley” współfinansowanego przez wietnamski rząd i Ministerstwo Nauki i Technologii. Od tego czasu rynek start-upów w Wietnamie zaczął się powiększać, ale dopiero od niedawna region ten faktycznie stał się atrakcyjny, nawet dla zagranicznych inwestorów.

7 września do Ho Chi Minh w Wietnamie przyjedzie prezydent Francji Francois Hollande, który będzie przewodniczył spotkaniu francuskich i wietnamskich biznesmenów mających daleko idące plany związane z dynamicznie rozwijającym się regionem.

W ciągu ostatnich lat za sprawą projektu „Vietnam’s Silicon Valley” powstało wiele aplikacji kierowanych tylko do wietnamskich konsumentów, którzy z roku na rok są coraz bardziej zwróceni ku nowym technologiom. Większość z nich to odbiorcy w wieku 30 lat, którzy już teraz za sprawą odpowiednich aplikacji mogą znaleźć pracę jako nauczyciel języka angielskiego na terenie Wietnamu lub odnaleźć restaurację z najlepszym pho w regionie Hanoi.

31- letnia Tang, wietnamka pochodzenia amerykańskiego, której rodzice wyemigrowali do Stanów podczas wojny w Wietnamie, zauważyła w swoim rodzimym kraju rosnący potencjał i postanowiła go wykorzystać. Dziś należy do czołówki wietnamskich przedsiębiorców, którzy powrócili do kraju z wiedzą i zapałem do rozwijania lokalnego biznesu. Dane sprawiły, że decyzja o powrocie do Wietnamu pozostała dla niej tylko kwestią czasu: 90 milionów ludzi, 45 milionów użytkowników Internetu, 30 milionów użytkowników smartphonów – daje to wynik dziesięciokrotnie większy niż dekadę temu. Liczby stale rosną.

Źródło:

http://www.bangkokpost.com/news/asean/1080308/vietnams-silicon-valley-sparks-startup-boom

http://www.siliconvalley.com.vn/

źródło: seldongill.files.wordpress.com

źródło: seldongill.files.wordpress.com

Filipiny: Spotkanie Obamy z Duterte odwołane po obraźliwej wypowiedzi prezydenta Filipin

Rodrigo Duterte, prezydent Filipin znany z ostrych sformułowań i wprowadzenia bezwzględnej polityki antynarkotykowej, podczas konferencji prasowej przed wyjazdem na szczyt ASEAN do Laosu ostrzegł Baracka Obamę, aby ten podczas szczytu nie kwestionował jego metod walki z przestępczością, a zwłaszcza podziemiem narkotykowym. Powiedział dziennikarzom, iż jeśli zostanie wówczas podniesiona kwestia praw człowieka, Duterte nie zamierza być wobec Obamy uprzejmy i może posłużyć się wyzwiskami. Użył przy tym filipińskiego sformułowania „putang ina”, które można przetłumaczyć jako „skurw****”.

W wyniku tej wypowiedzi, doradcy prezydenta Obamy postanowili odwołać spotkanie z Duterte i zamiast tego zaplanować spotkanie z prezydentem Korei Południowej Park Geun Hie.

Choć nie jest prawdopodobnym, aby przekleństwo skierowane w prezydenta Obamę mogło spowodować trwałe uszkodzenie stosunków między Stanami Zjednoczonymi i Filipinami, to jednak wspólny wysiłek dwóch państw przy wzmocnieniu współpracy wojskowej w obliczu stale rozwijających się Chin, daje Waszyngtonowi powód do niepokoju.

Źródło:

http://edition.cnn.com/2016/09/06/politics/rodrigo-duterte-obama-laos-meeting/

http://www.khmertimeskh.com/news/29415/manila—s-duterte-curses-obama/

6 – 7 września 2016  Szczyt Państw ASEAN, Vientiane, Laos – spór o morze Południowochińskie głównym tematem rozmów

Podczas trwającego właśnie szczytu państw ASEAN w Laosie, Filipiny udostępniły zdjęcia chińskich łodzi, które znajdowały się w pobliżu spornego terenu morza Południowochińskiego. Zdjęcia zostały upublicznione na niespełna 10 godzin przed rozpoczęciem szczytu, co zaniepokoiło Chiny.

Objęta konfliktem płycizna, łańcuch raf i skał o kształcie trójkąta, zdaniem Filipin, została naruszona przez chińskie statki, które w ubiegły weekend usiłowały przekształcić teren w sztuczną wyspę. Arsenio Andolong, rzecznik Departamentu Obrony, powiedział, iż władze Filipin stale monitorują region i działania Chin, które w ostatnich dniach wydały się wyjątkowo niepokojące.

Chiny ignorują postawione zarzuty i nie wycofują się.

Chiny przypisują sobie prawie cały teren morza, przez który każdego roku przepływa żegluga handlowa o wartości 5 bilionów dolarów. Jako własność Chiny traktują nawet wybrzeże Filipin i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

W lipcu trybunał ONZ orzekł, że roszczenia Chin do niemal całego terenu morza nie ma podstawy prawnej, a budowa przez ChRL sztucznych wysp na spornych wodach jest nielegalne.

Źródło:

http://www.aljazeera.com/news/2016/09/south-china-sea-row-overshadows-asean-summit-160907051502873.html

http://www.todayonline.com/chinaindia/china/navigating-south-china-sea-issue-asean-summits

Gabriela Wojciul

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #2 Reviewed by on 9 września 2016 .

Indonezja: Indonezja rozpoczyna brutalną walkę z dilerami narkotyków na wzór Filipin Podczas konferencji prasowej indonezyjskiej Agencji Antynarkotykowej (BNN), szef agencji Budi Waseso ogłosił, iż Indonezja zamierza przyjąć filipiński model walki z handlem narkotykami. Prezydent Filipin Rodrigo Duterte w regionie Azji Południowo- Wschodniej znany jest jako „The Punisher”, a przydomek ten pojawił się za sprawą kontrowersyjnej

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź