Korea Pd news

Formuła 1, GP Korei: Vettel 1. w kwalifikacjach, Kubica na 8. miejscu

Robert KubicaTor w południowokoreańskim Yeongam po raz pierwszy w historii jest areną Grand Prix Formuły 1, czyli eliminacji do mistrzostw świata F1. W kwalifikacjach do jutrzejszego wyścigu najlepsi byli kierowcy ekipy Red Bull-Renault. Z pole position wystartuje Sebastian Vettel, tuż za nim pojedzie jego kolega z teamu, Mark Webber. Robert Kubica do mety w kwalifikacjach dojechał na 8. miejscu.

Apetyty polskich kibiców na sukces Kubicy mocno wzrosły po tym, jak Robert wygrał trzeci z treningowych wyścigów. Okazało się jednak, że ze względu na ograniczenia techniczne nowego bolidu, w kwalifikacjach Polak nie był w stanie wywalczyć lepszej pozycji. Tym samym jutro, w głównym wyścigu wystartuje z czwartej linii. Jego kolega z drużyny Renault, Rosjanin Witalij Pietrow, pojechał bardzo słabo i zajął dopiero 20. miejsce.

Kwalifikacje o włos wygrał Sebastian Vettel, wyprzedzając teamowego kolegę i lidera Grand Prix, Marka Webbera. Trzecie miejsce zajął Fernando Alonso z Ferrari. Obrońca tytułu, Jenson Button z teamu McLaren-Mercedes, był siódmy.

Niedawno oddany do użytku tor w Yeongam znajduje się 400 kilometrów na południe od stolicy Korei Południowej, Seulu. Dla kierowców F1 stanowi zupełną nowość. Serwis Sport.pl cytuje ich narzekania na bardzo słabą przyczepność dopiero co wylanego asfaltu. – To był najmniej przyczepny tor, na jakim w życiu jechałem. Ale było bardzo ciekawie – mówił czwarty w kwalifikacjach Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes). – Ślizgaliśmy się i dymiliśmy. Niezły ubaw – wtórował mu Michael Schumacher, siedmiokrotny mistrz świata.