Indie news,News

Firmy z branży nowoczesnych technologii ograniczają zatrudnienie

Należące do Infosysu centrum szkolenia pracowników zlokalizowane w Majsurze jest największym tego typu przedsięwzięciem w Indiach

Sektor technologii informatycznych (IT) odpowiedzialny w Indiach za generowanie blisko 2.8 miliona miejsc pracy przygotowuje się na skutki przeciągającego się światowego spowolnienia gospodarczego.

Z danych za pierwszy kwartał tego roku wynika, że nadchodzące miesiące mogą być trudnym okresem dla firm zajmujących się sprzedażą technologii informatycznych oraz usług z nimi związanych. Rezultatem pesymistycznych danych jest zmniejszenie w poziomie zatrudniania nowych pracowników. Dotyczy to głównie programistów rozpoczynających pracę bezpośrednio po studiach i kilkumiesięcznym przeszkoleniu.

Jedna z największych firm w branży Infosys zmniejszyła ostatnio liczbę pracowników o blisko 16% z 28 tysięcy 931 osób w grudniu 2011 roku do poziomu 25 tysięcy zatrudnionych w marcu tego roku. Z kolei jedna z największych firm wyspecjalizowanych w outsourcingu (przenoszenie miejsc pracy – głównie w branży usług za granicę – w związku z cięciem kosztów)  HCL Technologies Limited ograniczyła ostatnio zatrudnienie o ok. 10% do poziomu 25 tysięcy 251 pracowników.

Przedstawiciel Infosysu powiedział gazecie Deccan Herald, że „w związku z niepewną sytuacją na rynku jesteśmy mniej chętni do zatrudniania nowych pracowników”. Będzie to miało bezpośredni wpływ na studentów kierunków informatycznych, w związku z mniejszym zapotrzebowaniem na studentów, którzy dopiero co ukończyli studia.

Zmniejszenie poziomu zatrudnienia jest bezpośrednim efektem ograniczenia zysków osiąganych przez firmy z sektora nowoczesnych technologii, w ostatnim czasie. W przypadku Infosysu spadek zysków wyniósł blisko 2.4% w marcu 2012 roku. Wipro największy indyjski konkurent Infosysu także odnotował spowolnienie wzrostu na poziomie 1.71% w pierwszym kwartale tego roku. W związku z takim rozwojem sytuacji, ograniczenie zatrudnienia wydaje się być podstawowym krokiem mającym pozwolić na ograniczenie kosztów.

Firmy ograniczyły liczbę nowo przyjmowanych do pracy absolwentów do poziomu wynoszącego 10 % wszystkich zatrudnionych, co stanowi tylko połowę tej liczby w czasach prosperity. Co więcej Infosys ogłosił w kwietniu zamrożenie płac.

Źródło: Deccan Herald

Opracowanie: Konrad Leszczyński

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Firmy z branży nowoczesnych technologii ograniczają zatrudnienie Reviewed by on 11 maja 2012 .

Sektor technologii informatycznych (IT) odpowiedzialny w Indiach za generowanie blisko 2.8 miliona miejsc pracy przygotowuje się na skutki przeciągającego się światowego spowolnienia gospodarczego. Z danych za pierwszy kwartał tego roku wynika, że nadchodzące miesiące mogą być trudnym okresem dla firm zajmujących się sprzedażą technologii informatycznych oraz usług z nimi związanych. Rezultatem pesymistycznych danych jest zmniejszenie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Niniejszy artykuł, to bardzo ważna informacja. Wskazuje ona, że te branże nie są całkowicie odporne na kryzys. Przede wszystkim indyjskie IT i BPO zależne są głównie od rynku amerykańskiego, a tam coraz bardziej tnie się koszty. Jeszcze niedawno postrzegano to jako szansę dla Indii, ale okazuje się, że nie jest to tak do końca. Powodów może być kilka. Mniej lub bardziej oficjalna obrona amerykańskich czy europejskich miejsc pracy; rezygnacja w projektów prowadzonych przez firmy indyjskie; fakt, że czołowe firmy indyjskie, to duże firmy, a tym samym wcale nie takie tanie; może pojawiać się też konkurencja. Indyjski sektor IT płaci całkiem nieźle, pracownicy mają wiele możliwości bardzo dobrych szkoleń i zagranicznych praktyk. Podnosi to poziom usługi, ale i generuje koszty. Czy jest to szansa aby firmy polskie zajęły przynajmniej w Europie miejsce firm indyjskich? Być może tak, ale firmy indyjskie to bardzo poważni konkurenci i nie jest łatwo z nimi „walczyć” na rynku.

 • Do artykułu wkradła się nieścisłośc. IT to nie sektor nowoczesnych technologii, tylko sektor technologii informacyjnych (information technology). Dotyczy informatyki wraz ze sprzętem komputerowym (hardware) oraz oprogramowaniem (software) używanym do tworzenia, przesyłania, prezentacji i zabezpieczania informacji. Obejmuje też telekomunikację, oprogramowanie i inne technologie związane z obiegiem i magazynowaniem informacji. Dostarcza użytkownikom narzędzi, za pomocą których mogą oni pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, zarządzać i przekazywać innym osobom.
  Sektor nowoczesnych technologii to pojęcie dużo szersze, bo przecież może dotyczyc zupełnie innych branż niż IT, jak np. metalurgia, motoryzacja, przemysł lotniczy, stoczniowy, urządzenia diagnostyczne itd.

Pozostaw odpowiedź