
Taniec smoka
W sądeckim ratuszu odbył się finał „Festiwalu Chińskiego – Nowy Sącz 2011” realizowanego przez Fundację Młodzież-Edukacja-Przyszłość oraz Wyższą Szkołę Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. Z inicjatywą zorganizowania festiwalu wystąpili studenci z Chińskiej Republiki Ludowej, którzy studiują obecnie w WSB-NLU. Festiwal Chiński obejmował trzy etapy – przegląd filmów chińskich w marcu 2011 r., wystawę fotografii, która odbyła się w kwietniu oraz dzisiejszy finał – konferencję. Dodatkowo w sądeckich szkołach odbywały się prezentacje kultury i gospodarki Chińskiej Republiki Ludowej.
Konferencję pt. „Współpraca Polski i Chin – stan obecny i przyszłe wyzwania” poprzedziło wystąpienie wiceprezydenta Jerzego Gwiżdża na temat „Miasta zaprzyjaźnione Nowy Sącz – Suzhou – korzyści dla obu stron, mity a rzeczywistość”. Wiceprezydent opowiadał o wzajemnych relacjach, wizytach i podejmowanych przedsięwzięciach. „Bardzo się cieszę, że dzięki takim przedsięwzięciom jak Festiwal Chiński w Nowym Sączu, pomimo dużej odległości, jesteśmy coraz bliżej siebie i możemy sie poznawać. Cieszę się również, że nasza współpraca się rozwija i mam nadzieję będzie się nadal rozwijała” – dodał wiceprezydent.
Następnie student z Chin odczytał list od Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej, a później odtańczono „Taniec Smoka”, który według tradycji przynosi szczęście. Wykłady podczas konferencji wygłosili: dr Krzysztof Pawłowski, Rektor WSB-NLU – „Zmiana układu sił w gospodarce światowej”, Ryszard Florek, Prezes FAKRO Sp. z o.o. – „Fakro – sądecka inwestycja w Chinach”, Piotr Wolak, Właściciel Volpex – „Prezentacja doświadczeń”, Łukasz Starzec, ENTERPIRISE Produkt Direktor -Huawei Polska, Radec Pyffel reprezentant Centrum Studiów Polska-Azja, Robert Mysior, Urząd Celny w Nowym Sączu – „Wymiana gospodarcza z Chinami na bazie doświadczeń Urzędu Celnego w Nowym Sączu”, dr Dariusz Woźniak – Prezentacja wyników badań Pana Jarosława Grzegorzka zebranych w pracy dyplomowej pt. „Charakterystyka, ocena i prognoza polsko-chińskich stosunków handlowych i gospodarczych z wykorzystaniem grawitacyjnego modelu handlu i metod statystycznej analizy danych”.
O swoich doświadczeniach opowiadali również: Xinpei Deng – studentka z Chin, studiująca w Polsce oraz Polki – Karolina Rozmus i Jolanta Plata, które kształciły się w Chinach. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy sztuk walki i pokazy kaligrafii, które prezentowane były w WSB-NLU. Projekt realizowano przy wsparciu finansowym Miasta Nowego Sącza.
Tekst&zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza
Pozostaw odpowiedź