
źródło: commons.wikimedia
Manila próbuje „po cichu” rozwiązać problem obecności chińskiego wojska na wyspach należących do Filipin.
Informacje o chińskiej militaryzacji wysp pojawiają się w przestrzeni publicznej od ponad dwóch lat, lecz ostatnie doniesienia o zainstalowaniu wyrzutni rakiet ziemia-woda i ziemia-powietrze na jednej z wysp sprowokowały światową reakcję. Poza łamaniem prawa międzynarodowego Chiny umacniają swoją pozycję. Rakiety umieszone na wypach mogą zablokować transport wodny na całym akwenie, dając Pekinowi przewagę strategiczną nad USA i jej sojusznikami.
Sekretarz spraw zagranicznych Cayetano zapowiada „dyplomatyczne kroki” wobec Pekinu. Z racji relatywnej słabości Filipiny nie są w stanie zagrozić Chinom, zatem są zmuszone poszukiwać rozwiązań dyplomatycznych.
– To nie jest sprawa tylko między nami i Chinami, ale dotyczy również innych państw w regionie. Musimy zatem poszukiwać dyplomatycznego rozwiązania, dyplomatycznych środków- tłumaczył Cayetano dziennikarzom.
Sekretarz nie chciał jednak dopowiedzieć, jakie konkretnie środki zostaną podjęte.
– Działanie dyplomatyczne to bardzo ogólne pojęcie, może oznaczać protest, gorącą linię czy pozew do międzynarodowego organu. Jednakże nie będziemy dzielić się szczególami, ponieważ nie tak działa dyplomacja- stwierdził Cayetano.
Prezydent Duterte oskarżył rząd USA oraz swojego poprzednika-Benigo Aquino III o „złe podejście” do sytuacji i dopuszczenie Chin do stworzenia baz wojskowych. Zdaniem prezydenta „brak zdecydowanych kroków” jest przyczyną obecnego kryzysu.
Konflikt o własność wysp trwa od ponad 30 lat pomiędzy Wietnamem, Chinami i Filipinami oraz innymi państwami regionu. W 2013 Filipiny złożyły pozew przeciw Chinom do Międzynarodowego Trybunału Morza. Wyrok w 2016 roku stwierdzał „brak racji historycznych” do poparcia chińskich roszczeń wobec wysp. Chiny odrzuciły jednak wyrok i kontynuują militaryzację wysp.
Opracował: Tomasz Tamecki
na podstawie: cnnphillipines.com ; bbc.com ; inquierer.net ; pca-cpa.org ;
8 - 8Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź