Chiny news,Filipiny news,News

Filipiny: chińskie okręty wokół wyspy Thitu (Pag-asa)

15 sierpnia filipiński kongresman Gary Alejano ujawnił zdjęcia chińskich okrętów, które od 12 sierpnia znajdowały się w odległości od 1 do 3 mil morskich od okupowanej przez filipiny wyspy Thitu (filip. Pag-asa). Według polityka miało to być 5 okrętów: dwa rybackie, dwa należące do chińskiej floty oraz jeden, operujący w ramach Chińskiej Straży Przybrzeżnej.

Grafika, przedstawiona przez Gary’ego Alejano podczas konferencji prasowej. Źródło: materiały partii Magdalo Party-List

 

W następnych dniach w pobliże wyspy przypłynęło także kilka dodatkowych okrętów; łącznie znalazło się ich tam 12, z czego 9 z nich to statki rybackie. Informacje te ujawnił amerykański think-tank Asia Maritime Transparency Initiative, publikując na swojej stronie zdjęcia satelitarne przedstawiające obecność Chińczyków w pobliżu wyspy.

AMTI, Chińskie okręty w pobliżu wyspy Thitu, https://amti.csis.org/confirming-chinese-flotilla-near-thitu-island/

Powodem pojawienia się chińskich okrętów w pobliżu największej, kontrolowanej przez Filipiny wyspy w archipelagu Spratly, miało być łowienie ryb przez chińskich rybaków, jednakże obecność chińskich okrętów wojskowych wskazuje na to, że nie był to jedyny cel wyprawy. Z jednego z nich wystartował śmigłowiec, który dwukrotnie przeleciał nad piaskowymi ławicami znajdującymi się w odległości kilku mil morskich od wyspy Thitu. Być może właśnie te ławice były najważniejszym celem Chin, jako że od niedawna przestały być one zanurzane podczas przypływów, przez co mogą stać się łakomym kąskiem dla okupacji ich przez jedno z państw regionu.

Polityk powiedział także, że chińskie statki łowieckie zablokowały dostęp do wyspy dla filipińskiego okrętu należącego do Biura Łowisk i Wodnych Zasobów (Bureau of Fisheries and Aquatic).

Innym możliwym powodem pojawienia się chińskich okrętów może być fakt, iż Filipiny chcą wydać 32 mln USD na rozbudowę niezbędnej infrastruktury na wyspie, takiej jak urządzenia odsalające wodę, rampy przybrzeżne czy naprawę kruszącego się pasa startowego. Wszystkie kraje położone wokół Morza Południowochińskiego wzajemnie oskarżają się o rozbudowę wojskowej infrastruktury na okupowanych przez nie wyspach.

Chiny nie złamały prawa, zgodnie z tym co powiedział Sekretarz Spraw Zagranicznych Filipin, Alan Peter Cayetano, jednakże eksperci zgodnie twierdzą, że wprowadza to dodatkowe zaostrzenie do i tak już napiętej sytuacji w regionie.

Sekretarz Cayetano powiedział także na zwołanej 16 sierpnia konferencji prasowej, że nie widzi powodu do obaw przed obecnością chińskich okrętów, ponieważ korzystają one z prawa do wolności żeglugi, dokładnie tak samo jak zrobiły niedawno USA, przepływając w pobliżu wyspy kontrolowanej przez Chiny. Dodał również, że oskarżenia wysuwane przez opozycyjnego polityka nie wpłyną w żaden sposób na wzajemne relacje filipińsko-chińskie, bo nie ma ku temu podstaw. Odmówił jednakże potwierdzenia lub zaprzeczenia informacji podawanych przez Alejano.

Kongresman Alejano skrytykował później postawę Sekretarza, określając ją jako uległą, i oskarżył rząd o stosowanie strategii polegającej na zachowywaniu milczenia i braku działań na Morzu Zachodniofilipińskim (filipińska nazwa na Morze Południowochińskie), byleby nie sprowokować tym Chin. Dodał również, że porównywanie obecnej sytuacji do operacji wykonywanej przez amerykański okręt jest nieodpowiednie.

Także członek filipińskiego Sądu Najwyższego, Antonio Carpio, w sobotę 19 sierpnia wezwał rząd do zareagowania na, jak to nazwał, „inwazję Chin na terytorium Filipin”. Potwierdził on, że chińskie okręty miały za zadanie bronić jednej z piaskowych ławic o nazwie Sandy Cay: „Jest ona filipińskim terytorium, które delikatnie mówiąc jest właśnie zajmowane, albo mówiąc szczerze, najeżdżane przez Chiny”. Carpio był członkiem zespołu zajmującego się sprawą rozpatrywania przez Stały Trybunał Arbitrażowy, której werdykt w zeszłym roku zapadł na korzyść Filipin.

Sprawie dodatkowego smaku dodaje fakt, że 15 sierpnia przedstawiciele rządu Filipin ogłosili, że Chiny nie będą już okupować żadnego nowego terytorium ani żadnej nowej skały na Morzu Południowochińskim.

 

Opracował: Maksym Gdański

Na podstawie: reuters.com, amti.csis.org, rappler.com, philstar.com, inquirer.net

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia
Filipiny: chińskie okręty wokół wyspy Thitu (Pag-asa) Reviewed by on 22 sierpnia 2017 .

15 sierpnia filipiński kongresman Gary Alejano ujawnił zdjęcia chińskich okrętów, które od 12 sierpnia znajdowały się w odległości od 1 do 3 mil morskich od okupowanej przez filipiny wyspy Thitu (filip. Pag-asa). Według polityka miało to być 5 okrętów: dwa rybackie, dwa należące do chińskiej floty oraz jeden, operujący w ramach Chińskiej Straży Przybrzeżnej.  

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź