Artykuły,Publicystyka

Eksperci CSPA P. Pendrakowska i K. Sobieraj na farmie wiatrowej w chińskim mieście Fuzhou

Podczas seminarium zorganizowanego przez Chinese Academy of Social Science dot. energetyki w ramach Belt and Road Initiative nasi eksperci Patrycja Pendrakowska i Kamil Sobieraj mieli okazję pojechać do Fuzhou, aby zobaczyć jedną z pięciu działających w prowincji Fujian farmę wiatrową – Fuqing Zeqi. W 2011r. władze prowincji budowę tej farmy postrzegały jako jedne z kluczowych elementów rozwoju regionu. Aktualnie w prowincji prowadzone są trzy projekty konstrukcji nowych farm wiatrowych, których moc zainstalowana ma wynosić w sumie 130 MW. Niestety na wizytowanym miejscu zarówno nasi eksperci, jak i pozostali uczestnicy konferencji – prawdopodobnie w wyniku problemów komunikacyjnych – napotkali duże problemy z uzyskaniem pełnych informacji co do parametrów technicznych farmy. Z tego też powodu należy dość ostrożnie podchodzić do przedstawionych poniżej danych i nie można ich brać za pewnik.

Farma została ulokowana na południowym-zachodzie miasta Sanshan. Jak podkreślano w dokumencie wprowadzającym do dyskusji, obszar, na którym się znajduje, jest niewielki, lokalizacja kiepska pod względem geologicznym i stawiająca wyzwania przed jej konstruktorami. Na słabe warunki składa się m.in. średnia prędkość wiatru, które wynosi zaledwie 5,8 m/s – pozwala to na pracę z pełnym obciążeniem przez 2700 godzin w ciągu roku. Przedstawiciele farmy przyznali szczerze, że takie ulokowanie farmy wiatrowej jest mało efektywne kosztowo, ale podkreślali również, że zdołano zbudować farmę bardzo niskim kosztem. Koszt budowy farmy miał wynieść ok. 910mln RMB, natomiast roczne koszty eksploatacji szacuje się na niecałe 16 mln RMB. Koszty produkcji energii elektrycznej wynoszą 0,5 RMB za 1 kWh, która jest sprzedawana do sieci za 0,6 RMB. Farma ma rządowe gwarancje na pierwszeństwo zakupu generowanej przez nią energii.

Pierwsze rozbieżności co do dostarczonych danych dotyczyły zainstalowanej mocy wszystkich turbin wiatrowych: w przekazanym nam w formie pisemnej wprowadzeniu można przeczytać, że jest to 48 MW, a z rozmów kuluarowych wynikało, że na zaprezentowanej nam farmie funkcjonuje 25 turbin o mocy 2 MW oraz 12 turbin o mocy 2,5 MW, co daje 80 MW całkowitej mocy zainstalowanej farmy. Liczba wiatraków również wzbudziła wątpliwości uczestników spotkania, ponieważ z powyższego wynika, że na farmie funkcjonuje ich 37, podczas gdy naocznie można było samodzielnie naliczyć co najmniej 60 wiatraków. Ponadto podano, że rocznie farma dostarcza do sieci ok. 115 GWh energii elektrycznej – jest to wariant przy założeniu, że całkowita moc zainstalowana farmy wynosi 48 MW. Niestety ani nasi eksperci nie mieli okazji wyjaśnić skąd te rozbieżności się biorą i doprecyzować zebrane informacje.

Kolejne kontrowersje wzbudziła informacja o mocy turbin. Biorąc pod uwagę niską wysokość masztów (80m i 100m, choć tutaj znowu powołując się na „oko” uczestników seminarium, żaden z masztów, które można było dostrzec nie osiągał wysokości 80m) i niską średnią prędkość wiatru, instalacja turbin o takich mocy wydaje się nieracjonalne.

Opierając się na powyższym, można wysnuć wniosek, że priorytetowym zadaniem zaprezentowanej uczestnikom seminarium farmy wiatrowej Fuqing Zeqi nie jest dostarczanie do sieci najefektywniej pod każdym względem energii elektrycznej, a raczej są to cele badawcze. Możliwe, że jest to ćwiczenie praktyczne, które pozwoli zbadać jak można wybudować farmę w nienajkorzystniejszych dla niej warunkach, aby później wypracować najlepsze rozwiązania, które będzie można zaimplementować w równie trudnych lokalizacjach.

Kamil Sobieraj

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia
Eksperci CSPA P. Pendrakowska i K. Sobieraj na farmie wiatrowej w chińskim mieście Fuzhou Reviewed by on 19 listopada 2017 .

Podczas seminarium zorganizowanego przez Chinese Academy of Social Science dot. energetyki w ramach Belt and Road Initiative nasi eksperci Patrycja Pendrakowska i Kamil Sobieraj mieli okazję pojechać do Fuzhou, aby zobaczyć jedną z pięciu działających w prowincji Fujian farmę wiatrową – Fuqing Zeqi. W 2011r. władze prowincji budowę tej farmy postrzegały jako jedne z kluczowych

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź