Artykuły,Korea Pd news

E. Czop: Korea Południowa po wyborach – co po zwycięstwie Pani Park?

cialis online purchase

rk-150×150.jpg” alt=”” width=”150″ height=”150″ />Korea Południowa wybrała nowego prezydenta, a została nim Park Geun-hye z centroprawicowej partii Saenuri. W obliczu ostatnich działań sąsiada z Północy przed panią Park stoi trudne zadanie. Pomimo planów zbliżenia z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, od wielu dekad to Republika Korei musi dostosować się do chaotycznej polityki państwa Kimów.

Skończyła się pięciolatka rządów konserwatywnego prezydenta Lee Myung-baka. Okres jego urzędowania w perspektywie kroków podejmowanych ku zbliżeniu z KRLD można uznać za co najmniej chłodny. Na płaszczyźnie gospodarczej widać było spadek międzykoreańskiej wymiany handlowej. Od roku 2008 wymiana handlowa między sąsiadami na Półwyspie Koreańskim systematycznie spada i w roku 2010 wynosiła zaledwie 55 proc. wcześniejszych obrotów gospodarczych (tj. tych z okresu administracji Roh Moon-hyuna). W sferze politycznej w działaniach konserwatywnego Lee widać było technokratyczny pragmatyzm, który był dalece odmienny od „słonecznej polityki” prowadzonej wobec Korei Północnej przez jego poprzedników. Czy zatem wybór Park Geun-hye będzie oznaczał zmianę?

19 grudnia tego roku w czteroprzymiotnikowych wyborach prezydenckich na fotel głowy państwa Republiki Korei została wybrana większością 51,55 proc. głosów reprezentantka partii Saenuri (byłej Wielkiej Partii Narodowej) sześćdziesięcioletnia Park Geun-hye. Prezydent-elekt pokonała największego rywala, reprezentanta liberałów z Wielkiej Partii Demokratycznej Moon Jae-in'a, który uzyskał 48 proc. głosów. Taki obrót spraw oznacza, że partia Seanuri umocniła swoją pozycję w państwie, gdyż od wyborów prezydenckich posiada zarówno większość parlamentarną jak i „swojego” prezydenta.

Należy wspomnieć, że pani Park jest córką autorytarnego prezydenta z czasów Drugiej Republiki – Park Chung-hee – który twardą ręką rządził w latach 1963-1979. Jednak, abstrahując od wolności obywatelskich, dzięki jego prezydenturze w Republice Korei udało się zainicjować n

How To Get Your Ex Boyfriend Back

iesamowity wzrost gospodarczy, który sprawił, że Korea Południowa zyskała miano „małego azjatyckiego tygrysa”. Sama pani Park na politycznej płaszczyźnie nie może być jednak utożsamiana z ojcem, gdyż to dzięki niej partia, którą przewodziła zmieniła nazwę w 2012 roku, przesuwając się równocześnie ku „centrum” ideologicznej osi. Park Geun-hye odcięła się także od linii politycznej konserwatywnego prezydenta Lee Myung-baka, który był wcześniej przewodniczącym Wielkiej Partii Narodowej (czyli obecnej Saenuri).

Pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Republiki Korei to nie lada wyzwanie. Park za cel postawiła sobie poprawę stanu dialogu z sąsiadem z północy półwyspu. Jej zamiary zostały wyrażone pośrednio w czasie konferencji, która odbyła się po wyborach prezydenckich. Park Geun-hye stwierdziła wtedy, że bezpieczeństwo Półwyspu Koreańskiego to podstawa dla stabilności regionu i polityki Południa, a ona sama chętnie spotka się z kim Jong Unem w celu ustalenia wspólnej strategii działania.

A trzeba powiedzieć, że prezydent w Republice Korei ma wiele prerogatyw i przywilejów jeżeli chodzi o kształtowanie polityki zewnętrznej i wewnętrznej. Konstytucja Korei Południowej z października 1987 roku w czwartym rozdziale określa kompetencje głowy państwa. Według tej ustawy zasadniczej prezydent nie może być ponownie obrany na to stanowisko, a jego kadencja trwa pięć lat (okres urzędowania stanowił konsensus władzy i opozycji w celu ograniczenia autorytarnych praktyk rozpoczętych w czasach Pierwszej Republiki). W Republice Korei prezydent jest odpowiedzialny za m.in. reprezentowanie kraju, proces zjednoczeniowy obu Korei oraz mianowanie premiera (zatwierdzanego później przez Zgromadzenie Narodowe). W rządzeniu prezydentowi pomaga odpowiednik polskiej Rady Ministrów – Rada Państwa składająca się od 15 do 30 członków.

Kiedy przyjrzymy się bliżej sytuacji w regionie Półwyspu Koreańskiego widać, że ostatnimi czasy sytuacja jest tam napięta. Nadzieje na odwilż po śmierci Kim Jong Ila zakończyły się ostatecznie wraz z wystrzeleniem rakiety Unha-3. Korea Południowa po wyborze nowego prezydenta zamierza przybrać nowy kurs w trudnych relacjach z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną i tylko wyłącznie od pani Park zależy czy jej zapewnienia o otwarciu nowego etapu w stosunkach międzykoreańskich będą realizowane.

Edgar Czop

Artykuł pierwotnie ukazał się na portalu moje opinie.

zp8497586rq
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
E. Czop: Korea Południowa po wyborach – co po zwycięstwie Pani Park? Reviewed by on 10 stycznia 2013 .
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar