Wietnam

Dzisiejsza młodzież w Wietnamie AD 2010 (część II) – Miłość

Jak wygląda dzisiejsze pokolenie młodych Wietnamczyków ?

Czy ich wizja świata zależy od płci?

Czym różnią się rówieśnicy z południa i północy kraju?

Szacuje się, że młodzież stanowi ok. 50% populacji 85-milionowego Wietnamu. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka w dużym stopniu opiera się na młodych i do nich jest adresowana. Jacy są dzisiejsi młodzi Wietnamczycy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć jedna z firm badających opinie społeczne. Objęła ona badaniem dwie grupy młodzieży: z Hanoi i HCM City, każda z nich złożona z nastolatków w wieku 15-19 lat. Badani pochodzą ze zróżnicowanych grup społeczno-ekonomicznych, na podstawie miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego: Klasa A – średni dochód miesięczny ok. 700-1.000 USD, Klasa B –ok. 350-650 USD, Klasa C – ok. 200-300 USD. Zdecydowana większość pochodzi z tradycyjnie funkcjonujących rodzin, aczkolwiek jedna badana miała rozwiedzionych rodziców (niezwykła rzadkość w Wietnamie).

Zasadniczo, nastolatki z Hanoi i HCM City mają podobny punkt widzenia na większość poruszanych tematów. Jednak mieszkańcy południa wydają się bardziej otwarci w niektórych kwestiach – głównie seksu i związków partnerskich – niż ich bardziej konserwatywni koledzy z północy kraju.

Przyjrzyjmy się najważniejszym dziedzinom życia i ich percepcji przez wietnamską młodzież. W części II omówiony zostanie stosunek młodych Wietnamczyków do życia uczuciowego, a także planów na przyszłość. Zapraszamy także do lektury części I.

fot: Newone CCBY

fot: Newone CCBY

ŻYCIE UCZUCIOWE I SEKS

2+2 – taki model rodziny zalecał już Ho Chi Minh. Plan sprawdza się w dużych miastach; rodziny mieszkające na prowincji pozostają statystycznie bardziej liczebne. Jednak, pod każdą szerokością geograficzną, rodziny z 7-10 dzieci, z jakich wywodzi się duża część obecnych 40-latków, należy do przeszłości.

Statystycznie, wietnamska młodzież rozpoczyna życie seksualne w wieku 19,6 lat. Statystyczna Wietnamka rodzi pierwsze dziecko w ciągu pierwszych 2 lat po zawarciu ślubu. Tradycyjna wizja rodziny wyklucza współżycie przed ślubem, jednocześnie Wietnam należy do czołówki krajów przodujących w liczbie  przeprowadzanych aborcji. Głównie z powodu stygmatu społecznego, z jakim spotykają się niezamężne matki.

Seks pozostaje kwestią tabu – chociaż i w tej dziedzinie łatwiej skłonić do rozmowy mieszkańców południa, niż północy kraju. Nastolatki podejmują temat ostrożnie, skupiając się głównie na spornej kwestii seksu przedmałżeńskiego. Dziewczęta podkreślają istotę dziewictwa, które należy zachować do ślubu. Przyznają jednak, że odstępstwa od tej reguły zdarzają się wśród rówieśników pod wpływem alkoholu. Uważają, że seks przedmałżeński jest typowy dla społeczeństw Zachodu i nie powiniem być naśladowany w ich kraju. Chłopcy przyznają, że część ich rówieśników rozpoczyna życie seksualne w wieku 14-15 lat. Nie widzą w tym problemu, jeśli para jest wystarczająco dojrzała, by stawić czoła społecznym konsekwencjom takiej decyzji. Podobnie oceniają fakt wspólnego życia przed ślubem, jednocześnie zgodnie przyznając, że ich rodzice nie wyraziliby zgody na wspólne życie przedmałżeńskie swoich dzieci pod rodzinnym dachem.

Nastoletni rozmówcy z północy Wietnamu są dużo bardziej konserwatywni. Wszyscy potępili seks przedmałżeński, podkreślając znaczenie tradycyjnego modelu rodziny w ich cześci kraju.  Akceptują pocałunki wsród par, ale uważają, że para z doświadczeniem seksu przedmałżeńskiego powinna kategorycznie zawrzeć związek małżeński. Chłopcy z Hanoi przyznali, że akceptują ideę wspólnego życia par przed ślubem, jednak nie podjęliby takiej decyzji w swoim własnym przypadku.

Wszyscy przyznają, że zawrą w przyszłości małżeństwo, przy czym chłopcy wskazują jako idealny wiek 35 lat, podczas, gdy dziewczęta 25-28 lat. Postawa taka wynika z przekonania, że zadaniem mężczyzny jest zapewnienie bytu rodzinie, a stabilizację materialną osiąga się po około 10 latach czynnego życia zawodowego.

Wszyscy ankietowani, bez względu na szerokość geograficzną, bez wahania wyrazili chęć posiadania dzieci, w liczbie od jednego do trojga. Młodzież z północy podkreśliła jednak, że posiadanie dwojga dzieci było zalecane zarówno przez wujka Ho (Ho Chi Minh’a), jak przez obecny rząd.

PLANY I ASPIRACJE

Ankietowana młodzież nie ukrywa ambicji posiadania: w najbliższej przyszłości modnych skuterów, w dalszej – samochodów i willi. Niektórzy sięgają wyżej – 19-letni Tu pragnie zostać milionerem i jako taki, posiadać prywatny odrzutowiec.  Aby osiągnąć wymarzony status materialny, potrzebne są pieniądze i ta zależność wydaje się warunkować każdą życiową decyzję dzisiejszych nastolatków.

Poglądy młodzieży odzwierciedlają ewolucję całego wietnamskiego społeczeństwa. Wraz z szybkim tempem wzbogacania się kraju, radykalnie wzrastają oczekiwania. Od postępującej ekspansji ekonomicznej oczekuje się poprawy systemu nauczania i opieki zdrowotnej, jednocześnie szacując efekty uboczne: wzrost populacji, cen nieruchomości i postępującą przepaść ekonomiczną między najlepiej i najgorzej uposażonymi warstwami społecznymi. Ankietowani są gotowi do wyrzeczeń, doskonale zdając sobie sprawę z ograniczeń, jakie niesie za sobą abmitna kariera: rozluźnienie więzów rodzinnych i ograniczenie życia towarzyskiego. W przyszłym społeczeństwie wietnamskim zanikać będą jego wciąż charakterystyczne cechy: postawy obywatelskiej, solidarności i tradycji wielopokoleniowych rodzin.

Wietnamska młodzież wydaje się rozdarta między pragnieniem jak najszybszego osiąagnięcia zachodnich stadardów życia i przekonaniem o konieczności zachowania narodowo-kulturowych tradycji. Wietnam, podobnie jak kilka innych azjatyckich krajów, powoli opanowuje ten swoisty taniec na linie.

W  tekście korzystałam z następujących źródeł:
–  Badania rynkowe przeprowadzone przez TNS Vietnam w 2010 roku
– Artykuł Beth Young, opublikowany w Asia Life, we wrześniu 2010 roku.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Dzisiejsza młodzież w Wietnamie AD 2010 (część II) – Miłość Reviewed by on 14 stycznia 2011 .

Jak wygląda dzisiejsze pokolenie młodych Wietnamczyków ? Czy ich wizja świata zależy od płci? Czym różnią się rówieśnicy z południa i północy kraju? Szacuje się, że młodzież stanowi ok. 50% populacji 85-milionowego Wietnamu. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka w dużym stopniu opiera się na młodych i do nich jest adresowana. Jacy są dzisiejsi młodzi Wietnamczycy? Na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Swietny artykul,
  Doskonale pokazuje ze Ci ludzie zyja wg zupelnie innych wartosci. Mysle ze Wietnamczycy wychowani w Polsce musza byc szokujaco inni od tych ktorzy wychowali sie w WIetnamie. Wyrosli przeciez w PL, a nasz stosunek do tych spraw jest zupelnie innyc.
  Z drugiej strony jest przeciez w PL grupa ludzi myslacych b.tradycyjnie – moze ok 20 proc spoleczenstwa. Ale wtedy oni nie zawieraja slubu w wieku 35 lat mezczyzna, 28 kobieta.
  No to jest wprost niebywale zeby tak dlugo wytrzymac bez seksu- z europejskiej perspektywy to jest po prostu nieprawdopodobne.

  • Lepiej to traktować przymrużeniem oka Jeżeli Wietnamczycy w sondażach odpowiadają tak jak Polacy, to te dane są niewiele warte. Młodzież w Polsce też, na pierwszym miejscu, deklaruje przywiązanie do wartości rodzinnych.

Pozostaw odpowiedź