
źródło: flickr.com
Rebecca Henschke, redaktorka BBC mieszkająca w Indonezji, która monitorowała kryzys zdrowotny i niedożywienie w Papui, najbardziej wysuniętej na wschód indonezyjskiej prowincji, została zmuszona do opuszczenia terytorium tej prowincji.
Dziennikarka opublikowała na swoim osobistym koncie na Twitterze zdjęcie opatrzone komentarzem: „To jest pomoc dla bardzo niedożywionych dzieci w Papui – makaron instant, super słodkie napoje bezalkoholowe i ciastka”.
W odpowiedzi na komentarz dziennikarki, wojskowi oświadczyli, że tweet ten „zranił uczucia indonezyjskiego wojska” zaangażowanego w pomoc humanitarną.
Papua jest jednym z najbiedniejszych regionów Indonezji, a wielu Papuasów, w większości chrześcijan, krytykuje Dżakartę za zaniedbanie ich prowincji. Uważają oni, że władze zbyt silnie koncentrują się na gęsto zaludnionej wyspie Jawa. Prezydent Joko Widodo zobowiązał się przyspieszyć rozwój Papui i złagodzić ograniczenie dostępu do mediów. Deklaracje te miały uspokoić ruchy secesyjne, które coraz częściej dochodzą do głosu w tej części Indonezji.
– Żywność i napoje, które sfotografowała Henschke nie były datkami przeznaczonymi dla niedożywionej ludności. Był to jedynie towar należący do kupców, który znalazł się tam przypadkowo – tłumaczył pułkownik Muhammad Aidi, rzecznik prasowy Papui. Dodał także, że Indonezja wysłała dodatkowy personel wojskowy, aby wesprzeć Asmat, gdzie co najmniej 61 niemowląt zmarło z powodu niedożywienia i chorób, takich jak odra.
Henschke usunęła wpis, wyjaśniając, iż nie były to artykuły pomocy humanitarnej i poprosiła o pozwolenie na kontynuowanie swojego pobytu w Papui. Służby bezpieczeństwa nie wydały jednak zgody, a dziennikarka musiała wrócić do Dżakarty, gdzie rezyduje na stałe.
Papua jest jedyną prowincją w Indonezji, w której zagranicznych dziennikarzy obowiązuje konieczność posiadania specjalnych pozwoleń na pobyt.
Na podstawie: theguardian.com
Opracowanie: Aleksandra Olejnik
8 0 - 8Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź