Komentarz eksperta

dr Krystyna Palonka: Ameryka staje się tania dla Chińczyków

palonkaTrudno uwierzyć, ale niektóre miejsca w USA stają się tanie dla inwestorów z Chin! Firma Yuncheng (oficjalnie American Yuncheng Gravure Cylinder plant) zakupiła w Północnej Karolinie-USA- ziemię pod  budowę nowej fabryki, która kosztuje trzy razy taniej, niż ziemia niedaleko Szanghaju lub Dongguan gdzie firma ta ma trzy własne zakłady.  Elektryczność jest także tańsza – 14 centów w godzinach szczytu w Chinach za kilowatogodzinę w porównaniu z ceną w USA – tylko 4 centy. Wiele innych firm idzie w ślady, w tym  największa dotychczas  inwestycja chińska w USA (1 miliard dolarów) Tianjin Pipe Group i znana również w Polsce firma Haier – pierwszy  (rok 2000) inwestor chiński w USA. W samym stanie Północna Karolina Chińczycy zainwestowali 280 milionów dolarów i stworzyli 1200 miejsc pracy. Ogółem w USA do roku 2009 suma ta osiągnęła 5 miliardów dolarów i przewiduje się jej dalszy wzrost. Około 33 amerykańskich delegacji z miast, portów i samorządów lokalnych wyjechało do Chin oferując zachęty dla inwestorów w postaci tanich nieruchomości, ulg podatkowych i niezawodnych oraz tanich dostaw energii. Dynamikę działania firm chińskich w USA przedstawia zestawienie poniżej. W sumie działa ich tam do chwili obecnej już około 200.

ILOŚĆ NOWO ZAKŁADANYCH

INWESTYCJI CHIŃSKICH W USA

ROK

OGÓŁEM

NOWO ZBUDOWANE

ZAKŁADY

(greenfields)

PRZEJĘCIA I ZAKUPY FIRM AMERYKAŃSKICH

(mergers and acquisitions -M&A)

2005

17

10

7

2006

19

14

5

2007

30

15

15

2008

30

14

16

2009

55

33

22

Władze w Pekinie wydały zezwolenia dla 1200 chińskich firm na inwestycje w USA (w myśl nowej polityki – GO ABROAD ) ale dotyczy to tylko inwestycjii powyżej 100 milionów dolarów. Mniejsze przedsięwzięcia potrzebują jedynie zezwoleń władz lokalnych.

Nie tylko niskie koszty skłaniają chińskich przedsiębiorców do zakładania fabryk w Chinach.

Koszty pracy są wciąż kilkadziesią razy wyższe w USA, chociaż polityka popierania nowych miejsc pracy umożliwia w Stanach dofinansowanie wydatków na zabezpieczenie socjalne pracownika. Notomiast wiele firm unika restrykcji w handlu z Chinami (np. 99% cła na rury stalowe wymuszone przez związki zawodowe pracowników przemysłu stalowego) oraz fobii nalepki „made in China”. Wielu przedsiębiorców amerykanskich nie kupiłoby oprzyrządowania i surowców w Chinach.” Teraz mamy wyroby z napisem made in USA”- mówi jeden z chińskich menadżerów. Amerykanie są na ogół przychylnie nastawieni do nowych pracodawców. Stała praca jest dla nich największą wartością. Nie obywa się oczywiście czasami bez spięć. W jednej z fabryk, gdzie zawsze musi wisieć flaga chińska – ale i amerykańska- powstało „patriotyczne” napięcie, bo ktoś zauważył, że flaga USA wisi odrobinę niżej. W innym zakładzie pracownicy zaprotestowali przeciwko publicznym reprymendom, jakich udzielali im chińscy zwierzchnicy. Generalnie jednak mówi się, że to dobrzy i pracowici przedsiębiorcy, a że „komuniści” to nie ma większego znaczenia.

Co w tym wszystkim najbardziej zdumiewające to to, że niektóre z tych firm zaczęły wywozić swoje wyroby z USA do CHIN!!! Na przykład Haier USA eksportuje swoje wysokiej klasy, ogromne lodówki do Chin. Firmie, znanej z produkcji małych i tanich lodówek i sprzętu gospodarstwa domowego na rynek chiński nie opłaca się zainwestować w nowe oprzyrządowanie, aby produkować wysokiej klasy produkty w Chinach, gdzie popyt na nie jest wciąż niewielki.Tak więc eksport z chińskiej firmy przyczynia się do zmniejszenia deficytu handlu USA-Chiny!! A jak mówią GOOD PRODUCTS ARE BORDERLESS (dobrej klasy produkty nie znają granic).

(Opracowane na podstawie magazynu FORTUNE –European edition – may 24;2010)

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
dr Krystyna Palonka: Ameryka staje się tania dla Chińczyków Reviewed by on 8 czerwca 2010 .

Trudno uwierzyć, ale niektóre miejsca w USA stają się tanie dla inwestorów z Chin! Firma Yuncheng (oficjalnie American Yuncheng Gravure Cylinder plant) zakupiła w Północnej Karolinie-USA- ziemię pod  budowę nowej fabryki, która kosztuje trzy razy taniej, niż ziemia niedaleko Szanghaju lub Dongguan gdzie firma ta ma trzy własne zakłady.  Elektryczność jest także tańsza – 14

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź