Tajwan news

Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu

5440392565_4634fb9d24_q

Źródło: Flickr

Prezydent elekt Donald Trump, rozmawiał we wtorek z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Ruch ten łamie ponad czterdziestoletnią tradycję dyplomatyczną. Rozmowa z Tsai  grozi ochłodzeniem relacji z Chinami, które uznają wyspę za swoje terytorium.

USA zerwały relacje dyplomatyczne z Tajwanem w 1979r. i odtąd żaden prezydent, czy prezydent elekt nie rozmawiał oficjalnie z przywódcą Tajwanu. Fakt odbycia rozmowy potwierdził zespół Trumpa, zajmujący się przygotowaniem administracji prezydenta elekta do objęcia władzy. W komunikacie napisano iż: „Podczas rozmowy, podkreślili (Trump i Tsai) istnienie bliskich gospodarczych i politycznych więzi jakie istnieją pomiędzy Tajwanem i USA,” dalej możemy przeczytać: „Prezydent elekt Trump również pogratulował Prezydent Tsai objęcia urzędu Prezydenta Tajwanu, co wydarzyło się wcześniej w tym roku”.

Nie jest jasne czy ta rozmowa telefoniczna reprezentuje intencje Trumpa co do polityki zagranicznej. Trump skomentował rozmowę z Tsai na portalu Twitter: „Prezydent  Tajwanu  ZADZWONIŁA DO MNIE dzisiaj, by pogratulować mi zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Dziękuję!” (pisownia oryginalna).

Reakcja ChRL była krótka i zdystansowana: „Chiny stanowczo sprzeciwiają się jakimkolwiek oficjalnym interakcjom czy kontaktom militarnym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem”, głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych ogłoszone w publicznej telewizji. Minister Spraw Zagranicznych ChRL  powiedział w sobotę, zgodnie z relacją Phoenix TV z Hong-Kongu, iż: „był to (rozmowa Trumpa i Tsai) tylko mały trik wykonany przez Tajwan.” Trump w kolejnym wpisie na Twitterze skomentował sprawę w następujący sposób: „To interesujące, że USA sprzedają Tajwanowi sprzęt wojskowy warty miliardy dolarów, ale ja nie powinienem akceptować telefonu  z gratulacjami”.

Ruch ten jest również krytykowany przez część amerykańskich dyplomatów, min. Przez byłego ambasadora USA w Polsce Christophera Hilla. W rozmowie z Erin Burnett w telewizji CNN skrytykował on to posunięcie Trumpa: „Przez osiem lat administracji Reagana, to (rozmowa pomiędzy prezydentami USA i Tajwanu) nigdy się nie wydarzyło. Przez cztery lata administracji Busha Seniora, to nigdy się nie wydarzyło. Przez osiem lat Clintona, osiem lat George’a W. Busha i osiem lat Obamy.” „Jest to przykład, który zbyt często się teraz zdarza tej przyszłej administracji, ta tendencja do improwizacji (org. ang: tendency to wing it), „(…) To czego się obawiam to, to czy zamiast uznania tego za błąd, oni (administracja Trumpa) będą intensyfikować tego typu działania.” „To wielki błąd, mamy wiele spraw, w których potrzebujemy współpracy z Chinami: mamy morze południowo-chińskie, mamy Koreę Północną, nie potrzebujemy tego (rozmowy prezydentów) teraz.”

Lokalne media tajwańskie informują, że Trump Organization (firma Trumpa) jest zainteresowana rozwojem projektów w mieście Taoyuan, którego burmistrz potwierdził ostatnio w rozmowie z Taiwan News, że Trump rozważał rozbudowę luksusowych hotelów na tym obszarze.

Rodzi to pytania o możliwy konflikt interesów biznesowych z politycznymi, o co Trump był już wcześniej oskarżany. Trump oświadczył, że „całkowicie opuści” swoją firmę przed objęciem urzędu, jednak nie dostarczył jeszcze szczegółowych informacji na temat tego, jak dokładnie miałby to uczynić.

Na podstawie: fortune.com, cnn.com, time.com

Opracowanie: Adam Hermann

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu Reviewed by on 4 grudnia 2016 .

Prezydent elekt Donald Trump, rozmawiał we wtorek z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Ruch ten łamie ponad czterdziestoletnią tradycję dyplomatyczną. Rozmowa z Tsai  grozi ochłodzeniem relacji z Chinami, które uznają wyspę za swoje terytorium. USA zerwały relacje dyplomatyczne z Tajwanem w 1979r. i odtąd żaden prezydent, czy prezydent elekt nie rozmawiał oficjalnie z przywódcą Tajwanu. Fakt

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Co w tym złego, że sobie pogadali. Dość dużo to mówi o intencjach Chin Ludowych, z jednej strony mówią o pokoju z Tajwanem, a wściekają się o taką bzdurę.

Pozostaw odpowiedź