Artykuły,Publicystyka

D. Krzyżańska, P. Twardziak: Chiński Nowy Rok wyjątkowych możliwości

W sobotę (28.01) rozpoczął się Księżycowy Nowy Rok, stanowiący największe i najbardziej hucznie obchodzone święto azjatyckie. Tym razem jego symbolem jest kogut, a zatem zwierzę kojarzone w Chinach przede wszystkim ze zdolnością do odpędzania zła, co pozwala optymistycznie zapatrywać się na nadchodzący czas.

Taki też wydźwięk miały życzenia noworoczne, które już w czwartek (26.01),  w imieniu Komunistycznej Partii Chin (KPCh), Komitetu Centralnego oraz Rady Stanu złożył całemu społeczeństwu prezydent kraju – Xi Jinping.

Podczas przemówienia podkreślił on dotychczasowe dokonania ChRL w zakresie realizacji, rozpoczętego w 2016 r. 13go Planu Pięcioletniego, a także zwrócił uwagę na już osiągnięte, znaczące sukcesy w wielu dziedzinach począwszy od rozwoju gospodarczego, skuteczności w walce z ubóstwem, poprzez przestrzeganie rządów prawa, na przełomie w dziedzinie wojskowości oraz usprawnionym zarządzaniu partią skończywszy.

Ponadto, Xi zaakcentował także niebagatelny wpływ, jaki wewnętrzny wzrost Chin, wywiera na kształtowanie środowiska sprzyjającego pokojowemu rozwojowi w skali globalnej. W swojej wypowiedzi wezwał także społeczność chińską do oddania hołdu wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do postępu całego kraju.

Członków partii oraz wojskowych motywował natomiast do dalszej wytężonej pracy nad przygotowaniami do 19-tego Kongresu Narodowego Komunistycznej Partii Chin, szczególnie wobec, planowanego na niniejszy, ogłoszenia nowego projektu eksplikującego socjalizm z chińską charakterystyką.

Prezydent wyraził także nadzieję na to, iż pod rządami KPCh, społeczeństwo zjednoczy idea pracy nad budowaniem nowoczesnego i prężnie rozwijającego się narodu.

źródło: SebastienPoncet/Public domain/Wikimedia Commons

Celebrowany w najodleglejszych zakątkach świata, przez imponującej wielkości diasporę, Chiński Nowy Rok stanowi jedną z najznamienitszych okazji do poznania tradycji i kultury chińskiej. Z roku na rok zwiększa się systematycznie liczba osób biorących udział w wydarzeniach w związku z  nadejściem wiosny i nowego księżycowego roku. Wzrost ten pozostaje jednakże nie tylko zasługą Chińczyków, ale również setek tysięcy sympatyków z całego globu.

Tak duża skala, na jaką organizowane jest święto powitania Chińskiego Nowego Roku powoduje również skupienie atencji przedstawicieli władz i polityków z innych państw. Ci, składając życzenia nad wyraz często odwołują się do chęci pogłębienia bilateralnych relacji z Państwem Środka, przyczyniając się do budowania pozytywnej percepcji Chin na arenie międzynarodowej i wśród społeczeństw.

Eksplicytnym staje się, iż celebrowanie Święta Wiosny i Chińskiego Nowego Roku, to obok tradycji i kultury, tak ważnej dla ichniej cywilizacji, również istotne narzędzie miękkiej siły, która to we współczesnym, zglobalizowanym świecie stanowi jeden z najważniejszych elementów budowania potęgi państwa.

Obok wspomnianych już okoliczności towarzyszących powitaniu Chińskiego Nowego Roku warto wspomnieć także o czynniku, jakim jest migracja w tym czasie. Z uwagi na uwarunkowania rozwojowe Państwa Środka, większość Chińczyków przez cały rok pracuje z dala od rodzinnego domu, na wschodnich rubieżach kraju. Czas ten, jest więc również okresem powrotów i spotkań z rodzinami, a także licznych wyjazdów urlopowych po roku ciężkiej pracy. Zważywszy, iż Chiny są jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata, migracja zyskuje miano największej migracji ludzkiej i ewenementu na światową skale. Szacuje się, iż liczby sięgają wówczas setek milionów przemieszczających się tylko wewnątrz kraju ludzi. Ekonomiczne ciało planistyczne Komisji Reform i Rozwoju Narodowego podało, iż spodziewana liczba podróży w świątecznych dniach sięgać będzie blisko 3 miliardów, z czego znaczna część, bo aż 2,5 miliarda to te odbywane komunikacją lądową, wyłączywszy pociągi. Taki scenariusz stwarza jednakże również szereg negatywnych implikacji, w postaci licznych zagrożeń dla jakości środowiska. Ponadto, jak wynika z raportu jednej z podróżniczych stron internetowych – Ctrip, szacowane wydatki chińskich turystów w trakcie świątecznego tygodnia sięgają łącznie kwoty 100 milionów RNB.

Dominika Krzyżańska, Patrycja Twardziak

źródła:

RNB.Globaltime.cn
forbes.com
xinhua.net

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Krzyżańska, P. Twardziak: Chiński Nowy Rok wyjątkowych możliwości Reviewed by on 30 stycznia 2017 .

W sobotę (28.01) rozpoczął się Księżycowy Nowy Rok, stanowiący największe i najbardziej hucznie obchodzone święto azjatyckie. Tym razem jego symbolem jest kogut, a zatem zwierzę kojarzone w Chinach przede wszystkim ze zdolnością do odpędzania zła, co pozwala optymistycznie zapatrywać się na nadchodzący czas. Taki też wydźwięk miały życzenia noworoczne, które już w czwartek (26.01),  w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź