Komentarz eksperta

D. Konieczny: Rośnie intensywność polsko-chińskich relacji gospodarczych

poland-chinaUbiegły miesiąc obfitował w informacje wskazujące na dalsze rozwijanie wzajemnych polsko-chińskich relacji ekonomicznych. Chińska spółka JJ Auto zajmująca się produkcją elementów złącznych do pojazdów i maszyn ogłosiła decyzję o pozyskaniu na polskiej giełdzie kapitału (będzie to drugie przedsiębiorstwo Państwa Środka notowane na warszawskiej giełdzie). Termin zapisów na jej akcje został jednak przedłużony do 3 czerwca przy jednoczesnym obniżeniu przedziału cenowego (zainteresowane osoby mają jeszcze szansę na nabycie udziałów chińskiego producenta).

Ponadto w maju br. wizytę w Polsce złożyło m.in. ponad 100 przedstawicieli chińskiego biznesu (głównie sektora rolniczego, maszynowego i elektronicznego) ze wschodniej prowincji Zhejiang, która liczy 50 mln mieszkańców. Celem ich wizyty było przede wszystkim poszukiwanie nowych partnerów i obszarów współpracy oraz zachęcanie polskich przedsiębiorców do inwestowania w ChRL. W Warszawie gościł również wiceprezes Chińskiej Izby Gospodarczej Importu i Eksportu Przemysłu Maszynowego i Elektroniki. Z kolei polski minister rolnictwa – po wizycie w Szanghaju – poinformował o możliwości wznowienia eksportu wieprzowiny oraz innych produktów spożywczych do Chin, co ma stanowić szansę dla polskiej branży rolniczej w sytuacji narastających trudności ze sprzedażą swoich towarów w krajach sąsiednich. Zapowiedział również podpisanie kolejnych porozumień z chińską inspekcją sanitarną oraz kontynuowanie działań mających na celu szersze wejście na chiński rynek polskich produktów mleczarskich. Optymistycznie prezentują się również opublikowane w maju dane dotyczącego polsko-chińskiej wymiany handlowej. Pomimo rosnącego od wielu lat deficytu handlowego, w pierwszych czterech miesiącach 2014 r. polski eksport do Chin zwiększył się o 55 proc. do ponad 1 mld USD, podczas gdy import z Państwa Środka wzrósł tylko o ok. 13 proc.

Wielkość polsko-chińskiej wymiany handlowej (2008-2013)

 

Eksport
mln USD

Import
mln USD

Saldo
mln USD

2008

867

11 466

– 10 599

2010

1 229

12 615

– 11 386

2011

1 347

13 245

– 11 899

2012

1 747

17 630

-15 883

2013

2 120

19 378

-17 258

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Gospodarki.

Wizyta prezydenta B. Komorowskiego w Chinach w 2011 r., w trakcie której podniesiono wzajemne relacje do poziomu strategicznego oraz przyjazd w 2012 r. premiera Wen Jiabao do Warszawy przynoszą efekty. Polska jest oceniania przez partnerów chińskich jako lider 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz kraj o największym potencjale politycznym i gospodarczym w regionie. Korzystnie na zainteresowanie strony chińskiej naszym krajem wpływa również ogłoszony przez premiera Wen program 12 kroków, w którego ramach Pekin powołał m.in. fundusz o wartości 10 mld USD na wsparcie wspólnych projektów. Natomiast wzrost atrakcyjności chińskiego rynku dla polskich przedsiębiorstw powodują trudności gospodarcze Unii Europejskiej oraz ograniczenia dotyczące naszego eksportu m.in. do Rosji.

Jednym z największych problemów wymagających rozwiązania we wzajemnych stosunkach gospodarczych jest utrzymujące się od wielu lat wysokie ujemne saldo handlowe. Pozytywnym jednak sygnałem są dane statyczne dotyczące wymiany za okres pierwszych czterech miesięcy br. potwierdzające szybszy wzrost eksportu niż importu oraz korzystne zmiany w strukturze towarowej handlu m.in. wzrost udziału wyrobów wyżej przetworzonych. Na zbyt niskim poziomie utrzymuje się również współpraca inwestycyjna. Wprawdzie otwarcie w Warszawie przedstawicielstw trzech banków chińskich (Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China oraz China Development Bank Corporation) wskazuje na długookresowe plany zaangażowania chińskich spółek w Polsce, to największym dotychczas zakupem chińskim jest nabycie w 2012 r. przez chińską firmę Liugong za kwotę ok. 300 mln PLN Huty Stalowa Wola (skumulowana wartość wzajemnych inwestycji wynosi ok. 1 proc.).

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na pomyślne rozwijanie relacji gospodarczych z Państwem Środka – potwierdzanym przez doświadczenia polskich przedsiębiorstw, które odniosły na tym rynku sukces – jest umiejętność długofalowego planowania, konsekwencja w działaniu oraz bardzo dobra znajomości lokalnych realiów i kultury biznesowej.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Konieczny: Rośnie intensywność polsko-chińskich relacji gospodarczych Reviewed by on 1 czerwca 2014 .

Ubiegły miesiąc obfitował w informacje wskazujące na dalsze rozwijanie wzajemnych polsko-chińskich relacji ekonomicznych. Chińska spółka JJ Auto zajmująca się produkcją elementów złącznych do pojazdów i maszyn ogłosiła decyzję o pozyskaniu na polskiej giełdzie kapitału (będzie to drugie przedsiębiorstwo Państwa Środka notowane na warszawskiej giełdzie). Termin zapisów na jej akcje został jednak przedłużony do 3 czerwca

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź