Komentarz eksperta

D. Konieczny: Premier Li Keqiang złoży wizytę w Wielkiej Brytanii i Grecji

17 czerwca br. kilkudniową wizytę w Europie rozpocznie premier ChRL Li Keqiang, któremu będzie towarzyszyć delegacja składającą się m.in. z ponad 200 przedstawicieli biznesu. Poza Wielkiej Brytanią odwiedzi on również Grecję.

źródło: flickr.com/Number 10

źródło: flickr.com/Number 10

Jednym z celów wizyty chińskiego premiera w Londynie będzie poprawa wzajemnych relacji politycznych po ich ograniczeniu przez Pekin z powodu spotkania w 2012  r. Davida Camerona z Dalai Lamą. Kluczowe jednak dla przyszłej współpracy będzie planowane podpisanie ok. 40 projektów gospodarczych o wartości ok. 30 mld USD. W ich ramach chińskie koncerny zakładają m.in. zaangażowanie w projekty infrastrukturalne realizowane na terytorium Wielkiej Brytanii, w tym budowę linii kolejowej wysokich prędkości łączącą północne regiony z Londynem oraz pierwszej od 20 lat nowej siłowni nuklearnej zlokalizowanej w południowo-zachodniej części kraju. Władze obydwu państw zamierzają również podpisać porozumienie, na podstawie którego Chiński Bank Rozbudowy (China Construction Bank) będzie pełnił rolę centrum clearingowe RMB w Londynie.

Z kolei w Atenach premier Li Keqiang best online casino będzie zabiegał o korzystne warunki dla dalszego zwiększania zaangażowania chińskich koncernów w grecki program prywatyzacji. Odwołując się do przynoszących obydwu stronom korzyści z dzierżawy przez Chińską Grupę Transportu Oceanicznego na okres 35 lat portu w Pireusie (zwiększenie zdolności przeładunkowych w latach 2010-2013 z 685 tys. TEUs do 2,5 mln TEUs) Pekin zamierza nabyć 67 proc. jego udziałów. Koncerny chińskie wykazują również zainteresowanie pozyskaniem udziałów portu morskiego w Salonikach oraz portu lotniczego im. Elefteriosa Wenizelosa w Atenach. Natomiast Grecy będą dążyć do wypracowania rozwiązań umożliwiających zwiększenie swojego eksportu do Państwa Środka.

Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Chin w Europie. Wielkość brytyjsko-chińskiej wymiany handlowej osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom ok. 70 mld USD, a koncerny Państwa Środka wyprzedziły spółki niemieckie jako główni eksporterzy sprzętu oraz produktów elektronicznych do Wielkiej Brytanii. Zjednoczone Królestwo, w którym  studiuje najwięcej wśród krajów UE chińskich studentów (ponad 80 tys.) jest również drugim pod względem wartości europejskim inwestorem w Chinach. Warto także nadmienić, że w ubiegłym roku Londyn odnotował wzrost o ok. 50 proc. wielkości transakcji realizowanych w juanach i został drugim, po Hong Kongu, centrum offshore handlu papierami denominowanymi w RMB. W mojej ocenie planowane do podpisania porozumienie clearingowe wpisuje się w rozpoczęte w ubiegłym roku przez władze obydwu państw działania zmierzające do umiędzynarodowienia juana, w tym zawarcie przez ministra skarbu Wielkiej Brytanii G. Osborna porozumienia ułatwiającego nabywanie przez Brytyjczyków chińskich papierów wartościowych oraz umowę swapową o wartości ok. 33 mld USD.

Z kolei w trakcie pobytu premiera Li Keqianga w Grecji ważnym czynnikiem dla Pekinu – oprócz udziału w prywatyzacji lokalnych spółek oraz zaangażowania w projekty budowy infrastruktury transportowej lub dzierżawy portów morskich – będzie podsumowanie unijno-chińskiej współpracy (Ateny  przewodniczyły w bieżącym półroczu pracom Rady UE).  Obydwie strony zainteresowane są również zacieśnieniem współpracy w branży turystycznej. Natomiast celem długofalowym władz Państwa Środka jest uczynienie z Grecji centrum logistycznego dla chińskich spółek na Bałkany, Północną Afrykę i Południową Europę.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Konieczny: Premier Li Keqiang złoży wizytę w Wielkiej Brytanii i Grecji Reviewed by on 16 czerwca 2014 .

17 czerwca br. kilkudniową wizytę w Europie rozpocznie premier ChRL Li Keqiang, któremu będzie towarzyszyć delegacja składającą się m.in. z ponad 200 przedstawicieli biznesu. Poza Wielkiej Brytanią odwiedzi on również Grecję. Jednym z celów wizyty chińskiego premiera w Londynie będzie poprawa wzajemnych relacji politycznych po ich ograniczeniu przez Pekin z powodu spotkania w 2012  r.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź