Komentarz eksperta

D. Konieczny: Druga organizacja międzynarodowa ogłosiła Chiny największą gospodarką świata

Źródło: flickr.com, epSos .de

Źródło: flickr.com, epSos .de

W czerwcu br. Bank Światowy, po korekcie szacunków kursu juana mierzonego parytetem siły nabywczej (PSN), w ramach Międzynarodowego Programu Porównawczego ogłosił, że w 2014 r. Chiny przegonią USA i zostaną największą gospodarką świata. Według szacunków Banku PKB Chin osiągnie na koniec br. poziom 17,938 biliona USD, podczas gdy amerykański – 17,528 biliona USD. Z kolei w ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przedstawił dane dotyczącego wielkości PKB wybranych krajów wg PSN. W ocenie ekspertów Funduszu już na koniec trzeciego kwartału 2014 roku ChRL odebrała status największej gospodarki świata USA. Chiński PKB wyniósł 17,6 biliona USD, a USA – 17,4 biliona USD (natomiast PKB ChRL mierzony kursami rynkowymi MFW oszacował na 10,6 biliona USD, a amerykański – oczywiście na 17,4 biliona USD). Jednocześnie w swojej prognozie Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w 2019 r. gospodarka Państwa Środka mierzona wg PSN będzie o 20% większa od amerykańskiej. Biorąc jednak pod uwagę różnicę w liczbie ludności w tych krajach, dochód na osobę liczony metodą PSN (a więc korzystniejszą dla państw rozwijających się) nadal jest czterokrotnie wyższy  w USA niż w ChRL.

Przedstawione przez MFW dane wzbudziły zainteresowanie światowych mediów. Niewiele komentarzy pojawiło się natomiast ze strony władz chińskich, co sprawiało wrażenie, że ogłoszenie awansu ChRL na lidera gospodarczego świata spowodowało w Pekinie lekkie zakłopotanie.

Opracowanie własne na podstawie The World Economy: Millennial Perspective, A. Maddison; IMF: World Economic Outlook 2014; PwC: World in 2050 The BRICs and beyond: prospects, challenges and opportunities

Opracowanie własne na podstawie The World Economy: Millennial Perspective, A. Maddison; IMF: World Economic Outlook 2014; PwC: World in 2050 The BRICs and beyond: prospects, challenges and opportunities

Oceniając taktykę Pekinu z naszego punktu widzenia, jego wstrzemięźliwa reakcja jest trochę zaskakująca. Przecież każdy kraj byłby dumny online slots z awansu w rankingach zamożności i wielkości PKB, a zwłaszcza z wyprzedzenia – po raz pierwszy od ponad 100 lat – Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednak przyjmując optykę władz ChRL, które nadal kierują się radami ojca chińskich reform Deng Xiaopinga, który zalecał swoim następcom koncentrowanie się na budowaniu siły państwa, nie wysuwanie się na czoło oraz powściągliwość, postępowanie przedstawicieli Państwa Środka staje się jasne. W tym kontekście zrozumiały jest również fakt eksponowania przez ChRL danych statystycznych dotyczących nie wielkości całej gospodarki, ale dochodu na osobę i konieczności jeszcze wieloletniego doganiania poziomu zamożności mieszkańców krajów zachodnich. Z drugiej strony chińscy ekonomiści wskazują, że ostatni wzrost znaczenia Azji Wschodniej, w tym Chin i Indii (awansowały na trzecie miejsce pod względem PKB), potwierdza, że rozkład sił gospodarczych w świecie – po ponad 100 latach zaburzeń – stopniowo wraca do ustalonego przez wieki porządku.

Jednocześnie opracowane przez Bank Światowy szacunki dotyczące parytetowego kursu juana są krytykowane przez Chiński Urząd Statystyczny oraz lokalnych ekonomistów. W tym kontekście wytykają oni błędy metodologiczne MFW, w tym wskazują na niedoszacowanie poziomu cen w ChRL, co przekłada się na przeszacowanie siły nabywczej RMB. Podkreślają również, że niektóre ceny, w tym zbóż, paliw oraz dóbr luksusowych, są już wyższe w Chinach niż w USA.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Konieczny: Druga organizacja międzynarodowa ogłosiła Chiny największą gospodarką świata Reviewed by on 15 października 2014 .

W czerwcu br. Bank Światowy, po korekcie szacunków kursu juana mierzonego parytetem siły nabywczej (PSN), w ramach Międzynarodowego Programu Porównawczego ogłosił, że w 2014 r. Chiny przegonią USA i zostaną największą gospodarką świata. Według szacunków Banku PKB Chin osiągnie na koniec br. poziom 17,938 biliona USD, podczas gdy amerykański – 17,528 biliona USD. Z kolei w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź