Komentarz eksperta

D. Konieczny: Chińskie interesy w Europie

Dominik_KoniecznyW dniach 7 – 12 bm. oficjalną wizytę w Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii złożył wicepremier ChRL Li Keqiang. W trakcie bilateralnych rozmów podpisano szereg porozumień dotyczących inwestycji i współpracy w sektorze telekomunikacyjnym, finansowym, motoryzacyjnym, energetycznym i transportowym o wartości ok. 20 mld EUR. Wiceszef chińskiego rządu, podobnie jak przedstawiciele licznych w ostatnich miesiącach chińskich delegacji odwiedzających Europę, podkreślał wsparcie Państwa Środka dla procesu integracji europejskiej, działań mających na celu stabilizację kursu EUR oraz deklarował chęć utrzymania przez Pekin zakupu obligacji zadłużonych peryferyjnych krajów strefy euro (Hiszpania, Portugalia, Grecja, Irlandia). Wyraził także gotowość dalszego otwierania chińskiego rynku dla dóbr wytwarzanych w UE.

Oficjalne deklaracje władz w Pekinie wskazujące na kontynuowanie zakupów obligacji państw z obrzeża strefy euro w okresie poważnych trudności w pozyskaniu kapitału mają na celu budowę nowego, pozytywnego wizerunku Państwa Środka jako kraju zaangażowanego w rozwiązywanie globalnych problemów gospodarczych. Działania te wpisują się ponadto w zapowiadaną przez Chiny strategię dywersyfikacji posiadanych nadwyżek kapitałowych ograniczając jednocześnie, w miarę możliwości, zakupy papierów rządowych casino online denominowanych w USD.

Każdorazowe problemy w pozyskaniu kapitału przez państwa peryferyjne strefy euro wpływają na wzrost kosztów finansowania długu. Powodują jednocześnie osłabienie kursu EUR względem USD, co przekłada się – wskutek sztywnego powiązani juana z dolarem amerykańskim – na deprecjację europejskiej waluty względem RMB. Słabe i niestabilne EUR powoduje przede wszystkim spadek konkurencyjności chińskiego eksportu. Dlatego też względnie silne euro leży w interesie gospodarczym Chin.

Długofalowym celem obserwowanych obecnie działań politycznych i gospodarczych władz w Pekinie jest ponadto uzyskanie ze strony UE statusu gospodarki rynkowej oraz złagodzenie ograniczeń dotyczących transferu najnowszych technologii. Nieudana próba przejęcia przez chińską firmę Xinmao holenderskiego producenta kabli światłowodowych i kabli specjalistycznych Draka świadczy o istnieniu poważnych obaw w kręgach decyzyjnych UE dotyczących chińskiej ekspansji inwestycyjnej. Potęgowane są one m.in. przez pojawiające się medialne oskarżenia ChRL o nielegalne pozyskiwanie technologii, np. ostatnia sprawa dotycząca wycieku danych dotyczących programu budowy samochodów o napędzie elektrycznym francuskiego koncernu Renault. Chiny oczekują także pozytywnego – dla władz w Pekinie – zakończenie kilkudziesięciu postępowań antydampingowych, które obecnie prowadzi UE przeciwko producentom z Państwa Środka. Istotnym elementem działań dyplomatycznych jest również przekonanie państw europejskich do zniesienia embarga na eksport broni do Chin (pomimo iż Francja, Hiszpania a także szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyrażają gotowość zniesienia ograniczeń eksportowych w tym obszarze, sprzeciw w dalszym ciągu utrzymują m.in. władze w Londynie i Berlinie).

Dominik Konieczny

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Konieczny: Chińskie interesy w Europie Reviewed by on 18 stycznia 2011 .

W dniach 7 – 12 bm. oficjalną wizytę w Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii złożył wicepremier ChRL Li Keqiang. W trakcie bilateralnych rozmów podpisano szereg porozumień dotyczących inwestycji i współpracy w sektorze telekomunikacyjnym, finansowym, motoryzacyjnym, energetycznym i transportowym o wartości ok. 20 mld EUR. Wiceszef chińskiego rządu, podobnie jak przedstawiciele licznych w ostatnich miesiącach chińskich

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 6

 • Do admina
  Dlaczego pozwalacie na zamieszczanie takich postów? Gdy cokolwiek chcę tutaj umieścić, pojawia sie informacja o moderacji. To ponury żart a nie moderacja! Przecież macie nr. IP. Proszę zrobić filtr na ten numer i koniec! To doprawdy żenujące.

  • Właśnie przeczytałem tekst p.Wnikliwego. Po tym co przeczytałem,
   zmieniam swoje zdanie i uważam, że lepiej niech opuści ten portal jeśli
   jest taka jego wola.
   Chociaż wiele jego merytorycznych uwag jest sensownych to styl jaki
   zaprezentował w powyższym dialogu z p.Zyggi jest poniżej krytyki.

 • (…)”Chiny to nie III RP, one jak przystało na kraj poważny…” – pisze Zyggi
  dajac po raz kolejny dowód wlasnej ignorancji, pychy i samochwalstwa.
  Co tu jeszcze robisz w Polsce jak tak kochasz te żólte chiny. No to wyjazd stad, ale już!!!!!!!!!!!
  Jestem przekonany, że nad każdym wpisem Zyggi studiuje wikipedię i inne portale oraz ksiażki, aby jego wpis wygladal na bardzo uczony, zaś on sam wyszedl na erudytę, ba na alfę i omegę. No kurwa mać, nie ma tematu na ktorym Zygg-figi fago by się nie znal. To genomen . Pan żeś powinien zostać doradca wszystkich ministerstw w Chinach, zapewne chinski Pan takze znasz, a w ogóle to jest cos na czym sie nie znasz? Bo przeciez spektrum twoich wypowiedzi siega od Chin po jedzenie byczych jaj w Ameryce; od techniki wojskowej po systemy polityczne Azji; od perfekcyjnej znajomosci wszystkich firm na swiecie po teologie; Chlopie zakompleksiony?! Myślisz, że nie wiem, że do każdego postu przygotowujesz sie kilka dni? Tylko pytanie jest inne: po co to, dlaczego? Placa ci za to??? czy masz taka potrzebe blyszczenia na forum i pouczania kzdego? No to fajnie, ale wiedz, że dla mnie jesteś blaznem, bo nie ma goscia, ktory by wszystko wiedzial, a ty sinofilu na takiego sie tutaj kreujesz. Kreuj się dalej, ale już beze mnie. wylogowuje się z tego dupnego forum. Koniec, kropka,i w dupę jeża ! haaaaaaaaaaaaaaaaaa! srali muchy…; zygac sie chce, ty konusie zchinszczony. Albo albo?! haa, haa, pewnei Zyguland jest kurduplem jak chinczyki dlatego tak do nich lgnie. I mam wreszcie odpowiedz! Pulicer mi sie nalezy!!!

  • Ten styl już kiedyś czytałem na tym portalu, tyle że pod innym nickiem.

  • To prawie na pewno ten Jacek, zakompleksiony kmiotek, nienawidzący wszystkich, którzy nie są tak prości jak on. Tacy ludzie to niestety choroba naszego społeczeństwa..

 • Chiny budują pozytywny wizerunek w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej, a jednocześnie dobrze lokują kapitały. Oczywiście Gazeta Wybiórcza i jej podobne twory medialne będą dalej straszyć „bójta się żółtego luda” oraz bajdurzyć o konieczności „d**okratyzacji” Chin. Chyba w nadziei, że Chiny staną się satelitą USraela i zniżą się do standardów III RP (Pomrocznej). :-D

Pozostaw odpowiedź