Wietnam

Czas na Wietnamskiego Smoka – Teraz Wietnam

Wietnam blisko 80 milionowy kraj w Azji Południowo Wschodniej, już dziś 30 lat po zakończeniu wojny, zaczyna być istotnym punktem na mapie światowego biznesu. Kraj ten nie bez przyczyny nazywany jest drugimi Chinami i wielu analityków przewiduję iż w najbliższych latach kraj ten powtórzy drogę którą przebyły Chiny, a nawet zastąpi go w wielu segmentach światowego rynku.

 

Obecnie Wietnam to druga po Chinach co do tempa rozwoju gospodarka w Azji, ( 8,4 procent wzrostu PKB w 2005 roku, wciąż brak danych za 2007 rok, których wietnamski urząd statystyczny jeszcze nie podał) a także drugi w Azji po Chinach eksporter do USA ( eksport Wietnamu wzrasta nawet szybciej niż Chin) który rozwijał się w ostatnimi laty nawet szybciej niż inne kraje regionu: Tajlandia, Malezja, Tajwan, Koreę Południowa, a nawet Indie.

Wietnamczycy sprzedają do Ameryki dziewięć razy więcej niż kupują. Deficyt handlowy USA wynosi prawie 6 mld dolarów i administracja amerykańska poważnie zastanawia się nad polityką protekcjonistyczną, którą już wprowadziła wobec Wietnamu UE.  Ciekawostką jest fakt iż w 2007 roku, WIetnam okazał się największym eksporterem owoców morza do Unii Europejskiej. 

W 2006 roku okazało się że obecnie w Wietnamie, dawnej kolonii francuskiej używa się więcej cementu niż we Francji. W 2007 roku giełda papierów wartościowych przeżyła nieprawdopodobną hossę, prawie podwajając swoje obroty, by pod Jesienią jednak znacznie przyhamować ( więcej w artykule Van Pham o wietnamskiej  giełdzie).

Także PKB Wietnamu zwiększyło się w ostatnich 5 latach o 50 procent.

Dobra koniunktura działa na inwestorów jak magnez. Na potęge w Wietnamie inwestują Tajwańczycy, a tuż za nimi plasuję się przedsiębiorcy z Singapuru. Potencjał Wietnamu dostrzegła już Nike, a także Intel,  najgłośniejszą inwestycję ostatniego roku: za 300 milionów dolarów postawił pierwszą fabrykę plantów czipowych w Sajgonie, a wkrótce zainwestuje drugie tyle.

W Polsce rynek pracy cechowała nadprodukcja wykwalifikowanej siły roboczej za którą nie nadążył rozwój gospodarczy. W Wietnamie dochodzi do sytuacji odwrotnej. Lawinowy wzrost powoduję iż  że zaczyna brakować wykwalifikowanej siły roboczej. Z tego względu w 2006 roku, zarobki menadżerów, księgowych i innych specjalistów poszły w górę o 30-50 procent. Do kraju masowo powracają Wietnamczycy z emigracji, przywożąc, kapitał, kontakty, dobrą znajomość ( zwłaszcza angielskiego), know how i umiejętności – rzeczy niezwykle cenne w globalnym biznesie.

Infrastruktura w Wietnamie nie jest tak dobrze rozwinięta jak w Chinach. Nadrabianie zaległości opóźni jednak głośna afera korupcyjna w ministerstwie transportu która zablokowała budowę autostrady w Północnym Wietnamie.

Wietnam przy powierzchni zbliżonej do Polski liczy ponad 80 milionów mieszkańców. Dysponuję zatem olbrzymimi zasobami taniej i niewykwalifikowanej a przy tym bardzo pracowitej siły roboczej. Wygląda na to że nie zmieni tego nawet ograniczenie urodzin do 2 ( lansowany przez rząd model 2 plus dwa, w Chinach 2 plus 1 ) i nadal w najbliższych latach będzie to spory atut Wietnamu

Podobnie jak Chiny, Wietnam pozostaję państwem komunistycznym jedynie z nazwy. Dyktaturze politycznej towarzyszy cała gama swobód ekonomicznych, ułatwiających życie przedsiębiorcom.

Polityka otwarcia i reform wzorowanych na Chinach rozpoczęła się w Wietnamie w 1986 roku ( w Chinach w 1978), a fale ekonomicznej liberalizacji zaczęły być już bardzo widoczne w latach 90tych i już wtedy zaczęły pojawiać wyraźne efekty.

Pod wodzą Le Dang Doanha, głównego doradcy ekonomicznego rządu wykształconego w ZSRR i NRD, Partia przybrała liberalny kurs.

„Reform nie da się cofnąć- powiedział w wywiadzie dla New York Times’a Doanh, jakkolwiek próba powrotu do centralnego zarządzania i dominacji sektora państwowego jest ekonomicznie nieracjonalna, nieefektywna i psychologicznie szkodliwa”

Duża rolę dla stworzenia klimatu miała miejsce zmiana pokoleniowa jaka nastąpiła w Komunistycznej Partii Wietnamu gdzie do głosu doszło młode pokolenie, a także politycy z Południa ( który prawie zawsze był regionem dominującym ekonomicznie – gdzie prężnie rozwijał się handel i gospodarkę)

W efekcie podatki od wzbogacenia są w Wietnamie nawet niższe niż w USA. Zniesiono podatki na dziedziczenie między członkami bliskiej rodziny.

W efekcie liczba biednych ludzi spadła z 51 procent w 1990 roku do 8 procent w 2006 ( żyjących za mniej niż 1 usd dziennie)

Niektórzy analitycy twierdzą że Wietnam jest nawet bardziej przyjazny biznesowi niż uchodzące za raj inwestorów Chiny. Nie ma bowiem problemu elektryczności, której jest pod dostatkiem, podczas gdy w Chinach jest ograniczana- ( wiele fabryk wyłącza prąd na 2-3 dni w tygodniu i używa specjalnych generatorów prądu napędzanych silnikiem diesla, co znacznie podraża koszty)

26 ego października 2006 roku Wietnam dołączył do WTO stając się jego 152 członkiem

Wejście Wietnamu do WTO wiele zmienia w tamtejszym biznesie. Otworzy nowe rynki dla firm wietnamskich, ale także wystawi ich na konkurencje z zagranicą, stopniowo znosząc cła i bariery, otwierając rynek na zagraniczne towary i usługi.

Do 15 procent i niżej zostaną zredukowane cła na towary importowane.

Od tej pory wszystkie firmy zagraniczne, w tym i polskie gdyby zdecydowały się inwestować i handlować w Wietnamie muszą być traktowane jednakowo i podlegać tym samym regulacjom- nieważne czy będą to firmy państwowe czy prywatne. Obecnie wiele z wietnamskich przedsiębiorstw by wzmocnić swoją globalną konkurencyjność poszukuje zagranicznych partnerów i bardzo chętnie wchodzi z nimi w alianse.

Wietnamskie tekstylia są obecnie drugim po ropie naftowej, wietnamskim towarem eksportowym i szacuje się ze podobnie jak elektronika, obuwnictwo w której duży procent stanowi ludzka praca, potencjał tej branży i wolumen eksportu będzie wzrastał.

Jeśli USA nie wprowadzi wobec Wietnamu polityki protekcjonistycznej ( Bush jest przeciw, ale popierają to rozwiązanie senatorowie stanów południowych gdzie silne są lobby producentów tekstyliów) udział Wietnamu w sprzedaży odzieży na rynku amerykańskim który obecnie wynosi zaledwie 3,2 % kilkakrotnie wzrośnie.

 

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  
Czas na Wietnamskiego Smoka – Teraz Wietnam Reviewed by on 28 lutego 2008 .

Wietnam blisko 80 milionowy kraj w Azji Południowo Wschodniej, już dziś 30 lat po zakończeniu wojny, zaczyna być istotnym punktem na mapie światowego biznesu. Kraj ten nie bez przyczyny nazywany jest drugimi Chinami i wielu analityków przewiduję iż w najbliższych latach kraj ten powtórzy drogę którą przebyły Chiny, a nawet zastąpi go w wielu segmentach

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar