Cykl wywiadów z wykładowcami studiów “Biznes chiński. Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku” (16) – Dawid Rapkiewicz

 ›  ›  › Cykl wywiadów z wykładowcami studiów “Biznes chiński. Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku” (16) – Dawid Rapkiewicz

STUDIA PODYPLOMOWE,Wywiady

Cykl wywiadów z wykładowcami studiów “Biznes chiński. Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku” (16) – Dawid Rapkiewicz

Prezentujemy Państwu wywiad z kolejnym wykładowcą studiów podyplomowych „Biznes chiński. Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku”.

Ten prestiżowy kurs, organizowany w roku akademickim 2017/2018 przez Akademię Leona Koźmińskiego i Centrum Studiów Polska-Azja, będzie okazją do uzyskania praktycznej wiedzy o wielu aspektach prowadzenia biznesu z Chińczykami (w Chinach i innych krajach), a także szansą na nawiązanie wielu ciekawych kontaktów i wymiany doświadczeń, nie tylko z wybitnymi wykładowcami, ale także innymi uczestnikami zajęć.

Zapraszamy do lektury wywiadu z Dawidem Rapkiewiczem– adwokatem, członkiem Departamentu Sporów Sądowych w warszawskim biurze K&L Gates. Pan Rapkiewicz specjalizuje się w prowadzeniu sporów sądowych przed sądami powszechnymi w sprawach cywilnych, ze szczególnym uwzględnieniem sporów z zakresu inwestycji infrastrukturalnych. Posiada także doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa karnego, w szczególności przestępstwach tzw. białych kołnierzyków, zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi oraz problematyką compliance.

 

CSPA: Co uważa Pan za swoje największe osiągnięcie? 

Dawid Rapkiewicz: Jestem adwokatem z prawie 12-letnim stażem zawodowym i mam nadzieję, że te największe osiągnięcia wciąż przede mną. Jeśli chodzi o pracę dla chińskich klientów, to bez wątpienia moim największym osiągnięciem było – jakkolwiek banalnie to zabrzmi – sprostanie postawionym przez nich wymaganiom. Specyfika pracy z chińskimi klientami, począwszy od zasadniczych różnic w postrzeganiu prawa w ogólności, poprzez oczywiste różnice kulturowe, aż po bardzo prozaiczne, takie jak różnica stref czasowych, wymaga dużego zaangażowania i dyscypliny. Jednocześnie żaden z wymienionych czynników nie może wpłynąć na jakość produktu dla klienta. Myślę, że przez kilka lat dotychczasowej współpracy z chińskimi klientami z powodzeniem sprostałem tym oczekiwaniom.

Ukoronowaniem dotychczasowej pracy z chińskimi klientami było zawarcie ugody w jednej z największych, a na pewno najbardziej medialnych, spraw z udziałem chińskich przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce. Po przeszło 2 latach negocjacji ze stroną publiczną doszliśmy do porozumienia, które było zadowalającym rozwiązaniem dla obu stron sporu. Myślę, że była to jedyna taka sprawa w warunkach polskich, która więcej się nie powtórzy. Możliwość skutecznej i efektywnej, a co najważniejsze- bardzo satysfakcjonującej dla klienta pracy uważam – przynajmniej jak na razie – za największy sukces na niwie moich doświadczeń w pracy z przedstawicielami Państwa Środka.

Czego będzie można dowiedzieć się na Pańskich zajęciach? 

Ponieważ systemy prawne w Polsce i Chinach znacznie różnią się od siebie, podczas zajęć, które będę prowadził razem z mecenas Joanną Łagowską, partnerem w dziale sporów sądowych i arbitrażu w kancelarii K&L Gates, skupimy się właśnie na tych różnicach. Opierając się na naszych doświadczeniach opowiemy o tym jak różni się podejście do stosowania i interpretacji prawa w Polsce i w Chinach. W ostatnim czasie mieliśmy bowiem możliwość doradzania chińskiemu konsorcjum we wspomnianej wcześniej sprawie zakończonej ugodą. Stanowiło to dla nas bezcenne źródło wiedzy i doświadczenia nie tylko zawodowego, ale również czysto życiowego. To, co bowiem w wielu sytuacjach wydawało się oczywiste, wcale oczywiste nie było dla naszych chińskich klientów. I odwrotnie – to co my postrzegaliśmy jako zawiłe zagadnienie, niejednokrotnie nie budziło większych wątpliwości u naszych chińskich partnerów. Z punktu widzenia właśnie takiego doświadczenia zaprezentujemy nasz temat.

Dlaczego warto wziąć udział w Pańskich zajęciach? 

Tak jak powiedziałem wcześniej, podczas zajęć podzielę się z uczestnikami zajęć moim doświadczeniem, popartym konkretnymi przykładami wziętymi z praktyki pracy dla chińskich klientów. Uważam, że takiej wiedzy uczestnicy nie znajdą w żadnej dostępnej na rynku publikacji.

 

W ramach kursu „Biznes chiński” Dawid Rapkiewicz poprowadzi zajęcia „Prawo w Chinach”.

 

Dodatkowe informacje i zapisy na studia: LINK

Jeszcze więcej o studiach: LINK

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia
Cykl wywiadów z wykładowcami studiów “Biznes chiński. Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku” (16) – Dawid Rapkiewicz Reviewed by on 24 października 2017 .

Prezentujemy Państwu wywiad z kolejnym wykładowcą studiów podyplomowych „Biznes chiński. Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku”. Ten prestiżowy kurs, organizowany w roku akademickim 2017/2018 przez Akademię Leona Koźmińskiego i Centrum Studiów Polska-Azja, będzie okazją do uzyskania praktycznej wiedzy o wielu aspektach prowadzenia biznesu z Chińczykami (w Chinach i innych krajach), a także szansą na

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Pozostaw odpowiedź