Michał Lubina, który kilka miesięcy temu jako pierwszy komentator w kraju użył sformułowania „odwilż w Birmie” (oczywiście na łamach www.polska-azja.pl), wieszcząc tym samym przełom, dziś z satysfakcją może komentować realną i znaczącą zmianę w tym kraju. Władze Birmy spełniły warunki Zachodu, który musi teraz szybko znieść nałożone sankcje, gdyż, jak twierdzi ekspert CSPA – jest również silna opozycja na szczycie władzy.
*CSPAtv* Michał Lubina komentuje przełom w Birmie!
Reviewed by Michał Lubina on
17 stycznia 2012
.
Michał Lubina, który kilka miesięcy temu jako pierwszy komentator w kraju użył sformułowania „odwilż w Birmie” (oczywiście na łamach www.polska-azja.pl), wieszcząc tym samym przełom, dziś z satysfakcją może komentować realną i znaczącą zmianę w tym kraju. Władze Birmy spełniły warunki Zachodu, który musi teraz szybko znieść nałożone sankcje, gdyż, jak twierdzi ekspert CSPA – jest
Doktor nauk społecznych UJ, pracownik w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ, absolwent Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich UJ. Kilkukrotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (m.in. w latach 2009/2010 w Pekinie). Laureat grantu Narodowego Centrum Nauki na badanie współczesnych stosunków rosyjsko-chińskich. Oprócz tego w kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim Azja Południowo-Wschodnia, w szczególności zaś Birma. Jest autorem czterech książek. Pierwszej w Polsce historii Birmy („Birma. Historia państw świata w XX i XXI w.”, Trio, Warszawa 2014) oraz monografii „Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie 1948-2013″; (Kon-Tekst, Kraków 2014), pierwszego poświęconego temu zagadnieniu opracowaniu w języku polskim oraz – również pierwszej w Polsce – książki o współczesnych stosunkach rosyjsko-chińskich („Niedźwiedź wcieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014″, Akademicka, Kraków 2014), która stała się naukowym bestsellerem. Niedawno wydał „Panią Birmy. Biografię polityczną Aung San Suu Kyi” (Wyd. PWN, Warszawa 2015). Ponadto jest autorem dwóch przewodników turystycznych po Litwie i Rosji (współautorstwo) oraz internetowych przewodników po Chinach, Hongkongu, Laosie i Bangladeszu. Publikował artykuły m.in. w „Rzeczpospolitej”(Plus/Minus), „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Do Rzeczy”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Nowej Konfederacji” i "National Geographic Traveller". Znajomość języków: angielski, rosyjski, ukraiński, chiński(komunikatywnie). Mieszka w Krakowie.
Ekspert CSPA: Birma, Chiny-Rosja.
Pozostaw odpowiedź